Mint ismeretes, Miskolc önkormányzata a 2018/2019-as tanévben is elindította – az 50 óra kötelező közösségi szolgálat keretén belül – a „Legyen eszed!” elnevezésű ifjúságfejlesztő prevenciós programsorozatát. Ennek soron következő állomása ezúttal a Miskolci Törvényszék volt, ahol az internetes zaklatásokról hallhattak előadást a tanulók.
A középiskolás diákok mind polgári, mind büntetőjogi oldalról megismerkedhettek a közösségi oldalak veszélyeivel. Az internetes zaklatásokról Székely Zsófia, a Miskolci Járásbíróság polgári ügyszakos bírája és Kenyeres Gábor, a Miskolci Járásbíróság büntető ügyszakos bírája tartott előadást.
Horváth Dóra, a Miskolci Törvényszék sajtószóvivője érdeklődésünkre elmondta: a bíróságok társadalmi felelősségvállalásának erősítése, a felnövekvő generációk jogtudatos állampolgárrá válása érdekében életre hívott Nyitott Bíróság program évek óta sikeres a középiskolás korosztály körében. Különösen népszerű az online tér használatával foglalkozó kérdéskör. – A biztonságos internet világnapja alkalmából is a jogtudatos nevelésre helyezzük a hangsúlyt, hiszen ma már a fiatalok készség szinten használják az internetet, és nem is nagyon gondolnak bele, milyen veszélyei lehetnek ennek – fogalmazott.
Kenyeres Gábor részletesen elmagyarázta az internetes zaklatás, a becsületsértés, a rágalmazás elkövetésének lehetséges formáit. Kitért azokra az esetekre is, amikor a fiatalok sértettként, áldozatként találkoznak az internetes bűncselekményekkel. – Nem ritka az online elkövetett fenyegetés, zsarolás, kiközösítés, vagy az osztálytársak, ismerősök megszégyenítése. Olyan is előfordul, hogy a fiatalok a következmények ismerete nélkül hoznak nyilvánosságra egymásról megalázó, sértő képeket, lejárató mobilfelvételeket – fogalmazott az előadó bíró.
A biztonságos internet, biztonságos weboldalak jellemzőiről Székely Zsófia beszélt, kihangsúlyozva a személyiségi jogok, a szerzői jogok védelmét, valamint az adatvédelem fontosságát, hiszen az online világban a legnagyobb kockázat, hogy a fiatalok túl sok személyes információt, adatot tesznek közzé magukról. A további ismeretterjesztés érdekében, az előadást követően diákokat megajándékozták a Miskolci Törvényszék „Igazságszolgáltatás egyszerűen” kiadványsorozatához tartozó, „A kibertér veszélyeiről” című könyv egy-egy példányával. .
Az előadások és a hasonló rendezvények sikerét igazolja, hogy törvényszék és a Miskolc Város Önkormányzata által szervezett, „Legyen eszed, hogy eszed legyen” elnevezésű bűnmegelőzési kortársképzés együttműködése már évekre visszanyúlik. A programban résztvevő diákok nem először látogattak el a bíróságra, az elmúlt években szervezett tárgyaláslátogatásokat, konzultációkat is nagy érdeklődés övezte. Minden alkalommal az igazságszolgáltatás más-más területével ismerkedhettek meg az érdeklődők.