„Minden túlzás nélkül állítható, hogy ez Magyarország legdinamikusabban fejlődő térsége”
Szijjártó Péter az alapkőletétel alkalmával ismertette: a 8,8 milliárd forint értékű miskolci beruházást a kormány 465 millió forint vissza nem térítendő támogatással segíti, az üzem több mint félszáz embert foglalkoztat majd Magyarországon. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette, hazánkban 170 japán cég mintegy 25 ezer embert alkalmaz, Európán kívül Japánból érkezik a harmadik legtöbb beruházás Magyarországra. Kifejtette továbbá: ez a beruházás is bizonyítja, hogy a világ autóipara forradalmi átalakulás közben van, hiszen ma már az elektromobilitás, az önmagukat vezető autók és a környezetvédő technológiák nem a jövő, hanem a jelen.
Elmondta: ez az autóipari forradalom a szemünk előtt zajlik, számos fontos és jelentős beruházás érkezett Magyarországra, és érkezik is majd. Úgy fogalmazott: azt senki nem vitatja, hogy Magyarország az autóipar hagyományos korszakában az európai autógyártás egyik fellegvárává nőtte ki magát; tavaly az autóipar teljesítménye nemzetgazdasági rekordot döntött, meghaladta a 8 ezer milliárd forintot, és 175 ezren dolgoznak az ágazatban, amelynek versenyképességét mutatja, hogy az autóipari termékek 92 százaléka exportra kerül. Szijjártó Péter elmondta azt is, hogy a japán társaság beruházásáért Csehország és Németország is versenyzett.
– A miskolci gyárban olyan új, innovatív technológiával készülő akkumulátorokat gyártanak majd, amelyek biztosítják, hogy az új digitális autóipari korszakban is meghatározó szereplők legyünk. A Miskolcon gyártandó termékeket jószerivel külföldön értékesítik, Európa legnagyobb és legerősebb autógyártóinak – közölte a miniszter.
Ezzel a beruházással Miskolc megerősíti pozícióját a versenyben, hiszen számos nagy, első- és második körös autóipari beszállító telepedett már meg itt – emelte ki Szijjártó Péter, hozzátéve végül: „minden túlzás nélkül elmondható, hogy ez Magyarország legdinamikusabban fejlődő térsége”.
Kriza Ákos: új mérföldkő a város fejlődésében
Kriza Ákos polgármester köszöntőjében rámutatott, egy sikeres város alapja az erős gazdaság, városvezetőként mindig is ezt vallotta.
Hozzátette, Miskolcon az elmúlt években igazi csapatmunkával, a magyar állam hathatós támogatásával egy erős gazdaság alapjait teremtették meg. Minden miskolci erőfeszítésére szükség volt ahhoz, hogy a mai alapkőletétellel egy újabb fejezetet nyissanak a város gazdaságának fejlesztésében. – A kiemelkedően gyorsan megvalósuló infrastrukturális fejlesztések, a befektetéseket támogató környezet és a városi életminőség folyamatos fejlődése jellemzi Miskolcot – hangoztatta a polgármester.
Ma a város a régió egyik legdinamikusabban, ha nem a legdinamikusabban fejlődő ipari központja – húzta alá Kriza Ákos. – Ez a töretlen fejlődés újabb mérföldkövéhez érkezett, és a régió egyik legjelentősebb beruházását indíthatjuk el közösen.
Japánon kívül csak Miskolcon készít lítiumionos akkumulátort a GS Yuasa
Osamu Murao, a GS Yuasa elnök-vezérigazgatója elmondta, az első ütemben 60 ezer négyzetméteres csarnok épül, ami később 140 ezer négyzetméteresre bővíthető. Miskolcon lítiumionos akkumulátorokat gyártanak majd, amelyeket elektromos és hibrid meghajtású autókhoz is használhatnak. Japánon kívül csak Miskolcon készül ilyen akkumulátor - tette hozzá. A cégvezető a beruházás helyszínéül kiválasztott Miskolcról elmondta, jól szervezett az infrastruktúrája, képzettek az itteni szakemberek, illetve a város is támogatta a fejlesztést. Közölte: az elmúlt évek éghajlatváltozása sürgetővé tette a széndioxid-kibocsátás mérséklését, ez pedig az autóipart is új kihívások elé állította.
Kuni Sato, Japán Magyarországra akkreditált nagykövete örömét fejezte ki, hogy a cég Magyarországot, Miskolcot választotta, és tudja, hogy hazánk és a borsodi megyeszékhely mindent megtett azért, hogy itt valósuljon meg a beruházás. Hozzátette: a magyar-japán kapcsolatok is prosperálhatnak a közös projektből, ami a két ország gazdasági kapcsolatainak ékköve – fogalmazott.
Csöbör Katalin országgyűlési képviselő is úgy fogalmazott, hogy Miskolc és a megye hazánk legdinamikusabb felzárkózó térsége. Hozzátette, a japán cég erősíti hazánkat, a magyar gazdaság hírnevét, visszakerülünk a világgazdasági térképre. Hangoztatta azt is a politikus, hogy a termelő beruházások támogatása mindenek fölötti elsőbbséget élvez.
Az akkumulátorokat, elemeket, töltőket és más elektromos berendezéseket gyártó GS Yuasa Corporation 17 országban megközelítőleg 15 ezer munkavállalót foglalkoztat, árbevétele a 2017 márciusával zárult üzleti évben csaknem 3 milliárd dollár volt. A kiotói székhelyű cég magyarországi leányvállalatát, a miskolci székhelyű GS Yuasa Magyarország Kft.-t 2017. október 30-án jegyezték be.