2024. május 21. Konstantin
Logikus és olcsóbb lépés a szennyvízre történő csatlakozás
minap.hu
|
2016. október 21. 12:12
|
frissítve: 2017. január 01. 13:51
A közelmúltban megvalósult szennyvízcsatorna-hálózat bővítésének köszönhetően Miskolcon csaknem 100%-os a csatornázottság. Korábban a szennyvíz derítőben gyűlt és szippantós autóval szállították, vagy rosszabb esetben a csapadékvízzel együtt került a szennyvíztisztító telepre.

szennyvizcsatorna_halozat_miviz.jpg

– Most más a helyzet – kezdte a beruházás értékelését Karády Zsolt, a MIVÍZ Miskolci Vízmű Kft. szennyvízgazdálkodási részlegvezetője –, ugyanis a város azon területein is kiépült a szennyvíz-gerincvezeték, ahol eddig nem volt megoldott a szennyvíz csatornában történő elvezetése. Ebből a lakó annyit lát mostanra, hogy ott van a kiépült új bekötővezeték a háza előtt. A városban 860 db ilyen műszaki megoldás létesült, a telekhatáron belül 1 m távolságra elhelyezett tisztítónyílással. Erre kell csatlakozni, hogy ne a környezetre veszélyforrást jelentő elavult derítőkben gyűljön a szennyvíz.

A Vasgyárban élők közül sokan azt mondják, ez nekik eddig is így volt, ugye?

– A történet nem ilyen egyszerű. A Vasgyárban a szennyvíz és a csapadékvíz egy vezetékben ment. Ez ma már szabálytalan, nemcsak Miskolcon, hanem az országban mindenhol, és azért, mert komoly üzemzavarokat, szennyvízkiöntéseket okozott. Most külön vezetéken érkezhet meg a szenny- és csapadékvíz is a szennyvíztisztítóba. A beruházással érintett utcákban számos olyan ingatlan is található, amelyekről már az új csatorna megépítését megelőzően is elvezetésre került a szennyvíz, mégpedig a szomszédos ingatlanon keresztül. Itt egy egyszerű üzemzavar-elhárítás is bonyolult és költséges volt. Ha csak ezeket a példákat vesszük is kimondható, hogy hosszabb távon az kerül kevesebbe a felhasználóinknak, ha rácsatlakoznak a rendszerre. Erre egy évük volt az érintett ingatlantulajdonosoknak és a határidőt 2016 november 1-ig meghosszabbította az önkormányzat.

Mi lesz azokkal, akik egy év elteltével sem csatlakoztak?

– A rákötésig nekik a csatornadíjnál jóval magasabb szennyvízdíjat kell fizetniük a jogszabály alapján, és hatósági eljárást kell indítanunk velük szemben a Kormányhivatalnál. A hatóság a rákötésre fogja kötelezni őket és a kötelezés mellett akár 500.000 Ft bírsággal is sújthat. A fentiek alapján egyértelmű és helyes lépés az, hogy csatlakozzanak a ház előtt lévő csatornahálózatra, hiszen összességében ez a legolcsóbb számukra.

Mi van azokkal, akik tényleg nem tudják kifizetni a csatlakozást?

– A város saját forrása terhére tud segíteni azoknak az ingatlantulajdonosoknak, akiknek nincs elegendő pénzük erre. Meglévő lakástakarék szerződés is felhasználható erre a célra. Aki szeretne igénybe venni kedvezményes finanszírozási konstrukciót, október 30-ig írásban jelezze szándékát a MIVÍZ felé. Erre a célra létrehoztunk egy e-mail címet, ez a csatornaracsatlakozas@miviz.hu. De levélben is várjuk a jelentkezéseket a 3527 Miskolc, József Attila u. 78. címre.

A vonatkozó jogszabályok előírják, hogy amennyiben a szennyvízelvezetés biztosításához szükséges csatorna az ingatlanról műszakilag elérhető közterületen, az ingatlan tulajdonosa annak üzembe helyezésétől számított egy éven belül köteles az ingatlanát rácsatlakoztatni.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat