2024. november 12. Jónás, Renátó
Ma van a nők elleni erőszak megszüntetésének napja
MTI
|
2018. november 25. 18:09
|
frissítve: 2018. november 26. 15:56
Országszerte hét krízisambulancia várja a veszélyeztetett nőket, férfiakat, időseket vagy fiatalokat. Csak akkor tudnak segíteni, ha az áldozatok időben felismerik és jelzik a problémát. Spanyolországban ezrek vonultak az utcára, a nők elleni erőszak megszüntetését követelve.

Legyen szó férfiról, nőről, gyerekről, az erőszak nem elfogadható – áll az Ökumenikus Segélyszervezet honlapján. Azt azonban, hogy mi az a határ, ami fölött már kapcsolati erőszakról beszélhetünk, nem könnyű meghatározni. „Ma Magyarországon minden ötödik nő érintkezett a kapcsolati erőszakkal, mellettük nagyjából 30 ezer gyermek részesül kapcsolaton belül bántalmazásban” – állította Rácsok Balázs, az Ökumenikus Segélyszervezet szakértője az M1 Család’18 című műsorában. Az áldozatok sokszor hónapokig, vagy akár évekig némán tűrnek, pedig ha segítséghez fordulnának, könnyebben kiléphetnének az erőszakkal és félelemmel teli kapcsolatból.

nok_elleni_eroszak_2.jpg

Az Ökumenikus Segélyszervezet óriás matrjoska babája a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

Az Ökumenikus Segélyszervezet és az Emberi Erőforrások Minisztériuma közös országos kampányt indított, melynek mottója: „A szeretet nem árt”. Rácsok szerint a kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy merjünk lépni, keressünk szakembereket, és minél hamarabb beszéljünk a bántalmazásról és kérjünk segítséget.

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja alkalmából az Emberi Erőforrások Minisztériumának Család-, és Ifjúságügyért Felelős Államtitkársága is arra hívta fel a figyelmet, hogy a kapcsolati erőszak visszaszorításában kiemelten fontos a probléma mielőbbi jelzése és a segítségkérés.

Idén hét krízisambulancia nyílt az országban a kapcsolati erőszak veszélyeztetettjeinek megsegítésére, közülük négy az Ökumenikus Segélyszervezet fenntartásában. A nőket, férfiakat, időseket vagy fiatalokat Miskolcon, Szolnokon, Orosházán, Budapesten, Devecseren, Mosonmagyaróváron és Kaposváron várja szakértői csapat.

bantalmazas_verekedes_eroszak.jpg

Képünk csak illusztráció!

"Mindannyian a bántalmazás ellen", "A hímsovinizmus is terrorizmus", "Ne tűrd el a bántalmazást", "Elnézést a zavarásért, éppen megölnek" - egyebek között ezek a feliratok szerepeltek a nőket érő erőszakkal szembeni küzdelem világnapján Madridban tüntető tömeg transzparensein. Rengetegen viselték magukon a jelenség elleni harcot és a feminizmust egyaránt jelképező lila színt. 

A bántalmazott védelme a bántalmazóval szemben, a gyerekek eltávolítása a bántalmazó szülő mellől, egyenlőségre oktatás már kiskortól kezdve - foglalta össze a felvonulók követeléseit Lourdes Hernández az eseményt szervező civil fórum szóvivője.

nok_elleni_eroszak.jpg

Képünk csak illusztráció!

Barcelonában az utcákra vonult több ezres tömeg néma főhajtással emlékezett az áldozatokra. Spanyolországban idén 44 nő vesztette életét kapcsolati erőszak miatt, 2003 óta 972-en haltak bele a bántalmazásba.

Ferenc pápa levélben kért bocsánatot az elszenvedett erőszakért egy olasz nőtől, akit férje savval öntött le - hozták nyilvánosságra a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napján vasárnap. A pápa idén júniusban küldte el a most nyilvánosságra hozott levelet Filomena Lambertinek. A Nápoly közeli Salernóban élő nő 35 éven át tartó és erőszakkal teli házasság után válni akart, férje erre leöntötte az arcát sávval. A férfi 15 hónapot töltött börtönben és jelenleg szabad.

Az ENSZ 1999-ben vezette be a nők elleni erőszak megszüntetésének nemzetközi napját. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat