A magyar hősök emlékünnepét május utolsó vasárnapján tartják azokra a magyar katonákra és civilekre emlékezve, akik az életüket áldozták Magyarországért.
Az ünnepen általában katonai tiszteletadással egybekötött koszorúzási megemlékezést tartanak a rákoskeresztúri Új köztemetőben a magyar katonahősök emlékművénél, valamint a Hősök terén, a hősök emlékkövénél.
Miskolcon, városi megemlékezést és koszorúzást tartottak vasárnap előbb a Népkerti Országzászlónál és a Hősök temetőjében, majd a II. világháborús hősök emlékművénél, az I. világháborús hősök emlékművénél, a 65-ös gyalogezred emlékművénél, a Hadifoglyok kopjafájánál, az 56-os emlékműnél, az I. világháború áldozatainak emléktáblájánál és a kopjafánál.
A magyar hősök emléknapjának eredete egy 1917. évi törvényre vezethető vissza. Nagyszabású rendezvénysorozatot 1944-ig minden évben tartottak, 1945-ben még megemlékeztek a hősök napjáról, 1946-tól azonban elmaradtak a hivatalos megemlékezések.
A magyar hősök emlékének megörökítéséről és a magyar hősök emlékünnepéről szóló 2001. évi törvény ismét a magyar hősök emlékünnepévé nyilvánította minden esztendő májusának utolsó vasárnapját.