2024. május 12. Pongrác
Mancsot is felvették Miskolc nemzeti értékei közé
Szepesi Sándor
|
2016. január 06. 19:29
|
frissítve: 2016. január 08. 08:22
Az elmúlt évben 11 újabb helyi érték került be a Miskolci Települési Értéktárba, amely így már összesen 38 elemmel rendelkezik. A Miskolci Települési Értéktár Bizottság kétszer ülésezett a 2015-ös év során és hat nemzeti érték-kategóriában is bővítette a Miskolci Értéktárat.
Nem

     A Miskolci Települési Értéktár Bizottság 2013. december 18-án alakult meg a helyi értékek gondozására, összegyűjtésére.

– Az értéktárba került helyi nemzeti értékek idővel olyan gyűjteményt, adatbázist képezhetnek, amely nyitott, folyamatosan bővíthető, naprakész adatokat tartalmaz. Mindenki által elérhető és használható tárháza lehet a „miskolciságnak” – nyilatkozta a kezdeményezésről Kiss Gábor alpolgármester. Ez alapján miskolci nemzeti érték is bekerülhet a Magyar Értéktárba és így akár hungarikummá válhat.

mancsra_emlekeztek_150124_vcs_26.jpg

Miskolc nemzeti értékei között Mancs. Fotó: Végh Csaba

Az értéktár elemei számára plusz pályázati lehetőségek nyílhatnak, a sikeres részvétellel pedig erőteljesebb nyilvánosság, nagyobb népszerűség, fokozott ismertség érhető el. A miskolci nemzeti értékek marketing tevékenységben való felhasználása, népszerűsítése a „Miskolc márka” kialakításában is szerepet kaphat.

A Miskolci Települési Értéktár Bizottság a megalakulását követően 2014-ben háromszor ülésezett. Összesen 43 napirendet tárgyaltak meg, és 27 helyi értéket vettek fel a Miskolci Települési Értéktárba. Ezek közül tizenhat a B.-A.-Z. Megyei Értéktárba is bekerült, s mindegyiket javasolták a Magyar Értéktárba.

deszkatemplom_futes_151013ml_1.jpg

Deszkatemplom. Fotó: Mocsári László

A Miskolci Települési Értéktárba 2014-ben felvett helyi értékek: Avasi kilátó; Deszkatemplom és temető; Diósgyőri futball hagyományok; Feledy Gyula grafikus munkássága; Lévay József munkássága és emlékei Miskolcon; Lillafüredi Palotaszálló és függőkert; Miskolci Állatkert és Kultúrpark – közismert nevén „Vadaspark”; Miskolci Szimfonikus Zenekar; Orthodox templom és múzeum; Palóczy László munkássága és emlékei Miskolcon; Selmeci Műemlékkönyvtár és a selmeci diákhagyományok.

2_advent_gyertya_diosgyori_var_151213_ja_5.jpg

Diósgyőri vár. Fotó: Juhász Ákos

A Miskolci Települési Értéktárba 2014-ben felvett azon helyi értékek, amelyek a B.-A.-Z. Megyei Értéktárba is bekerültek: Avasi református műemléktemplom; Barlangfürdő; Bársony-házi szakócák Miskolcon és Budapesten őrzött példányai, Diósgyőri ipari hagyományok és a Kohászati Múzeum; Diósgyőri vár; Garadnai pisztrángtenyésztés, Herman Ottó munkássága, Herman Ottó Múzeum; Lillafüredi Állami Erdei Vasút; Lillafüredi Szinva-vízesés, Mindszenti római katolikus templom; Minorita rendház és templom, valamint Kelemen Didák munkássága; miskolci kocsonya; Szeleta-barlang; Színháztörténeti és Színészmúzeum; Tapolcai bencés apátság, valamint a Miskolc nemzetség udvarházának és temetőkápolnáinak földalatti maradványai.

szimbiozis_majorsag_151030_vcs_25.jpg

Baráthegyi majorság. Fotó: Végh Csaba

A 2015-ös évben újabb 11 helyi érték került be a Miskolci Települési Értéktárba, amely így már összesen 38 elemmel rendelkezik. Felvették Miskolc nemzeti értékei közé Mancs mentőkutyát és tevékenységét, valamint a Baráthegyi Majorságot.

Az épített környezet kategória a Miskolci Nemzeti Színházzal, a Miskolci Vigadó és Népkerttel, a Tiszai pályaudvarral, a Kós-házzal, a Miskolctapolcai sziklakápolnával, a Szentléleki kápolna romokkal és a Diósgyőri Papírgyárral bővült. A turizmus kategóriának két új eleme lett a tavalyi év során: a lillafüredi Anna-barlang, valamint a Szent István-barlang.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat