2024. április 28. Valéria
Megérkezett Miskolcra Egressy Béni szobra – pénteken leplezik le
Farkas Ildikó/minap.hu
|
2016. március 09. 18:16
|
frissítve: 2016. március 11. 11:42
A szózat zeneszerzőjének állítanak szobrot pénteken az Egressy Béni Zeneiskola előtti téren. A zeneóriás volt Petőfi Sándor verseinek első megzenésítője, ő írta a Bátori Mária és a Hunyadi László operák szövegkönyvét is. A fiatal zeneszerzőről készült bronzszobor megérkezett Miskolcra. Az életnagyságú alkotást Kő Pál Kossuth-díjas magyar szobrászművész álmodta és mintázta meg.

    Óvatos mozdulattal, daruval emelték le a kocsiról a bronzszobrot a Patak utcai mélygarázs tetején. Kő Pál, a szobor készítője mindezt maga irányította. 

– Volt egy modellem, az egyik fotós barátom, Jakab Tibor, akiről sokat rajzoltam. Az egri színházban kértem reformkori ruhát, amibe belebújtattam – mondta Kő Pál szobrászművész.

egressy_szobor_160309_fkcs_6.jpg

Fotó: F. Kaderják Csilla

A szobor ebben a reformkori öltözékben, karddal az oldalán ábrázolja Egressy Bénit. Ez az első szobor Miskolcon a zeneóriásról. Mócz Ferenc, az Egressy Bényi Zeneiskola igazgatója elmondta, a miskolci városvezetés ötlete volt, hogy amikor a mélygarázs elkészül, a tetején lévő parkot – ami a zeneiskola előtt van – Egressy Béni térnek fogják elnevezni.

egressy_szobor_160309_fkcs_9.jpg

– Nagyon büszkék vagyunk erre a térre és a szoborra, hiszen Egressy Béni a magyar zenekultúra egyik legnagyobb zeneszerzője – emelte ki az intézményvezető.

Egressy Béni több szállal is kötődik a városhoz, illetve a megyéhez. Somorjai Lehel, a megyei levéltár igazgatója ismertette, a zeneszerző Sajókazincon született 1814. április 21-én – sokan nem tudják, hogy eredeti neve Galambos Benjámin volt. Édesapja a sajókazinci református lelkipásztor volt. Iskoláit – mi sem természetesebb – Miskolcon és Sárospatakon végezte.

egressy_szobor_160309_fkcs_3.jpg

Egressy Béni szobrát március 11-én, péntek délután avatják fel a róla elnevezett téren, a Zeneiskola előtt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat