A Seuso-kincs címmel megnyílt tárlaton szerdától a késő római kincslelet mind a 14 jelenleg ismert darabját, valamint az egykor azokat rejtő rézüstöt is megtekinthetik az érdeklődők. A lelet a késő római császárkor egyik legjelentősebb kincslelete, amely szerdától végleges őrzési helyén, a Magyar Nemzeti Múzeumban látható – közölte a kiállítás megnyitóján az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, Fekete Péter.
Kalandos utat járt be a ritka lelet
A kincs ismertségét nemcsak kiemelkedő művészi minőségének, hanem kalandos, szinte krimibe illő történetének is köszönheti. A leletet a hetvenes években a Balaton közelében, Kőszárhegy környékén találták meg, majd nyoma veszett, és rövidesen a nemzetközi műtárgypiacon bukkant fel, ahol egy angol befektetőcsoport vásárolta meg – idézte fel a kincs kalandos útját az államtitkár. Hozzátette, a magyar államnak végül 2014-ben és 2017-ben sikerült megállapodnia a brit birtokosokkal, a Seuso-kincs így kompenzációs díj fejében, két részletben visszakerülhetett Magyarországra.
Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója hangsúlyozta: ez a gyűjtemény Párizsban, Londonban vagy New Yorkban is a legféltettebb kincsek közé tartozna. A nemzeti múzeum kiállítása azonban nem egyszerűen bemutatja, hanem értelmezi, kontextusba is helyezi ezeket a tárgyakat – hangsúlyozta. Varga Benedek felidézte, hogy a tárlatot 2017 októbere és 2018 áprilisa között hat városban több mint 140 ezren láthatták. Ahogyan arról már korábban hírt adtunk, városunkban köszöntötték a vándorkiállítás százezredik látogatóját.