2024. május 16. Mózes, Botond
Megújult a Baross Gábor utcai időszakos férfi krízishely
Kujan István
|
2018. október 30. 13:07
|
frissítve: 2018. november 02. 10:59
Mintegy 70 millió forintból újult meg a Magyar Vöröskereszt Baross Gábor utcai hajléktalanokat gondozó központjának időszakos férfi krízishelye. Több mint harminc férfi aludhat itt tisztaságban, rendezett, modern környezetben. A keddi átadó ünnepségen elhangzott: az önkormányzat és a társszervei egy újabb lépést tettek afelé, hogy valamennyi hajlék nélkül élő személy számára szállást tudjanak biztosítani.

Az elmúlt hónapok munkái során két hálóterem, folyosórészek és a szolgáltatásban dolgozó kollégák öltöző és szociális helyiségei újultak meg. Az akadálymentesítést mozgáskorlátozottak számára is használható lifttel biztosítják a jövőben.

Az időszakos férfi krízishely megújult környezetben várja tehát a rászorulókat november 1-jétől. A Hajléktalanokat Gondozó Központ épületrészét – a Magyar Állam és az Európai Unió társfinanszírozásában – mintegy 70 millió forintból újította fel a Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete. Gurbert Roland igazgató köszöntőjében elmondta, intézményük több ezer négyzetméteren fogadja a rászorulókat, éjszakánként közel 300 férőhellyel segítik a legelesettebb embereket Miskolcon. – A krízishelyen méltó körülményeket tudunk nyújtani a rászorulóknak, minőségi szolgáltatást biztosítunk a rászorulóknak – fogalmazott.

hajlektalanszallo_20181029_vcs_07.jpg

Fotó: Végh Csaba

Érdeklődésünkre az igazgató elmondta, az intézmény összesen 298 éjszakai férőhelyet biztosít krízisidőszakban, november 1-től a tavasz végéig. A felújított két teremben 35 férfi pihenhet majd, kényelemben. Kiemelte, olyan nem történhet meg, hogy valaki az utcán marad azért, mert nincs számára hely náluk. – Mindenkit el fogunk tudni látni, helyezni – hangsúlyozta.

hajlektalanszallo_20181029_vcs_12.jpg

Miskolc alpolgármestere köszöntőjében úgy fogalmazott, a mostani beruházás is mutatja a város és a társszervezetek elkötelezettségét a hajléktalanellátás minél magasabb színvonalának biztosításában. Kiss János méltatta a Magyar Vöröskereszt sokrétű tevékenységét, mint mondta: a város nagyon sokat köszönhet nekik és büszkék az együttműködésre.

Az önkormányzat és a hajléktalanokat ellátó szervezetek egyetértenek abban, hogy nagyon komolyan kell venni az Alaptörvény azon előírását, miszerint az elesettek és a szegények megsegítésének kötelezettsége az önkormányzat és a szervezetek számára egyaránt feladat. Oda kell figyelni arra is – tette hozzá Miskolc alpolgármestere –, hogy az emberhez méltó lakhatás feltételeinek megteremtését, a közterület közcélú használatának védelmét az állam és a helyi önkormányzatok azzal is segítik, ha megpróbálnak valamennyi hajlék nélkül élő személy számára szállást biztosítani.

hajlektalanszallo_20181029_vcs_15.jpg

– Most megint tettünk egy lépést ennek a kötelezettségnek a teljesítése érdekében – hangsúlyozta Kiss János.

hajlektalanszallo_20181029_vcs_20.jpg

- Az Alaptörvény ugyanakkor már azt is kimondja hogy tilos az életvitelszerű, közterületi tartózkodás. Egyszerre kell tehát megvalósulnia két szempontnak: segítséget, védelmet és hajlékot kell nyújtani a szegények, elesettek számára, ugyanakkor biztosítani kell a közterületek rendeltetésszerű közcélú használatát is - emelte ki az alpolgármester.

hajlektalanszallo_20181029_vcs_02.jpg

– Úgy gondolom, akkor járunk el helyesen - és Miskolc városa ebben elkötelezett - ha szem előtt tartjuk a szociális ellátásban meglévő felelősségünket, ugyanakkor azonban azt is, hogy a közterületeinken a közcél érdekében fenn kell tartani a rendet – emelte ki Kiss János. – Ez eddig nem így volt, a közterületeken bizony sérültek a közösségi jogok, amikor a magyar jogalkalmazás sokáig azt mondta, hogy az egyéni jogok korlátlanok. Mára azonban eljutottunk oda, hogy meg kell teremteni az összhangot az egyéni és a közösségi jogok között; semmilyen egyéni jog nem lehet annyira korlátlan, szabályozatlan és kiszámíthatatlan, hogy sértse a közösség jogait. Ez természetesen fordítva is igaz, egyszerre kell tehát törekedni a szociális és a rendvédelmi felelősségvállalásra. Ez a felújítás is segít nekünk abban, hogy a jogok között az összhangot meg tudjuk teremteni – zárta szavait az alpolgármester.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat