2024. május 19. Ivó, Milán
Megváltoztatja szervezetünket az alváshiány
sciencealert.com
|
2015. július 23. 14:41
|
frissítve: 2015. július 27. 14:33
Veszélyesebb lehet az alvásmegvonás, mint korábban gondoltuk. Kutatók ugyanis kimutatták, hogy génjeinket változtatja meg a kevés alvás, ami komolyabb betegségekhez is vezethet.

Senki nem szereti az egész estés ébrenlétet, mégis időről időre mindenki átéli ezt: az éjszakai műszak, a diákok vizsgaidőszakban való éjjeli tanulása (vagy éppen a vizsga teljesítése utáni ünneplés) és a különböző alvási zavarok is okozhatnak álmatlan éjszakákat.

Egy új kutatás kimutatta, hogy sokkal komolyabb következményei is lehetnek az alvásmegvonásnak a fáradtságnál. A svédországi Uppsala Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy már egy éjszakai alvás kihagyása is megváltoztatja azokat a géneket, amelyek szervezetünk biológiai óráját irányítják.

Fontos a jó alvás

A kutatók 15 egészséges férfi önkéntestől kérték, hogy látogasson el két külön alkalommal laboratóriumukba, akik természetesen éjszakára is ott maradtak. Az első estén mindenki élvezte a kellemes, pihentető 8 órás alvást. A második estén azonban a kutatók valakit hagytak aludni, valakit viszont nem. A kísérlet előtt és után is vér és szövetmintát vettek az alanyoktól. A minták vizsgálata során a kutatók arra jutottak, hogy az önkéntesek génjei már egy éjszakai alvásmegvonás után is megváltoztak. A kialvatlanoknál fokozódott az epigenetikai tevékenység, vagyis kémiai változások következtek be a DNS molekulákban.

Invalid Scald ID.

Úgy tudjuk, mi vagyunk az elsők, akik közvetlenül kimutatták, hogy epigenetikai változások következhetnek be a szervezetben, mindezt pedig a szövetekből határoztuk meg – mondta Jonathan Cedernaes, a tanulmány vezető szerzője.

„Korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy az alváshiány negatív hatással van az anyagcserére, illetve az alvászavarokat is kapcsolatba hozták az elhízással és a cukorbetegséggel. A mi eredményeink pedig azt mutatják, hogy a biológiai óránkért felelős gének változását okozva ér el negatív hatást az alváshiány.”

Ezen a ponton azonban a kutatók még nem tudják, hogy a gén változása milyen hosszan tart. Úgy tűnik az egyszeri alváskimaradások hosszú távon nem okoznak maradandó károsodást, de rendszeres alváshiány komolyabb kockázatot jelenthet, így érdemes betartani a pihentető nyolc órás alvást. Cederneas szerint az is lehet, hogy a gének változásai visszaállnak pár napos normális alvás után.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat