2024. május 11. Ferenc
Megvan a győztese a Várostörténeti Vetélkedőnek
Répássy Olívia
|
2015. május 22. 12:40
|
frissítve: 2015. május 23. 22:35
A hetedik Várostörténeti Vetélkedőn a Miskolci Egyetemet, a Miskolc TV-t és Diósgyőr várát ismerhették meg közelebbről a diákok. A csaknem negyven jelentkezőből a Városjárók és a Miskolci Görög Katolikus Általános Iskola csapata bizonyult a legjobbnak.

varostort_150522_fkcs_2.jpg

Fotó: Kaderják Csilla

Húsz általános és tizenöt középiskolai csapat csapott össze hónapokkal ezelőtt, hogy megnyerjék a Várostörténeti Vetélkedőt. Hétről hétre fejtették meg a totót, amit a rendezvényt támogató MIKOM Kft. felületein találhattak meg.

– Nagyon hálás vagyok a támogatóinknak – mondta Fodor Zoltán, a rendezvény szervezője. – Idén már a hetedik versenyre jelentkezhettek a gyerekek. A kérdéseket minden évben Dobrossy István tanár úr állítja össze.

A középdöntőbe már csak tizenhat háromfős csapat jutott be. Ők jártak a kétszáznyolcvan éves Selmeci Akadémia Miskolci Egyetemén, és megismerhették a harmincéves Miskolc TV-t.

varostort_150522_fkcs_12.jpg

Pénteken pedig a diósgyőri várban folytatódott a játékos vetélkedő már csak nyolc csapattal. A helyszín kiválasztásában fontos szerepet játszott, hogy a várat az a Nagy Lajos király építtette, aki hatszázötven éve adott mezővárosi címet a városnak.

Ki volt a Weidlich palota tervezője, a jezsuita gimnázium névadója, Fényi Gyula, a Pannónia Szálloda tulajdonosa? – ilyen és hasonló kérdésekre kellett válaszolniuk a versenyzőknek a döntőben. Ezek mellett azonban gyakorlati tudásukról is számot adtak a diákok. Fűszernövényeket, oregánót és mentát kellett felismerniük. Bemutatták középkori tánctudásukat középkori zenére. A várudvaron pedig íjász várta a lelkes fiatalokat, akik ügyességüket próbálhatták ki a fegyverhasználatban.

varostort_150522_fkcs_21.jpg

Volt, aki már ötödször indult a versenyen, győztesként járt Strasbourgban és Brüsszelben is.

– A barátaimmal érkeztünk az Avasi és a Herman Ottó Gimnáziumból. A csapatunk neve: Városjárók. Most először vagyok itt középiskolásként – mondta Tamás Anett. – Az a lényege, hogy úgy járjunk szülővárosunk utcáin, hogy tudjuk a nevezetességeket, történetüket a helyszíneknek.

varostort_150522_fkcs_18.jpg

Pajzsot vagy zászlót is kellett készíteniük előzetesen a csapatoknak. Szép színes papír- és textilcsodák készültek. A Városjárók csapat még verset is írt:

„Most itt állunk, utolsó nagy feladat ránk hárul:

Hogy ismerjük meg városunk, és tudjuk, hová tartozunk.”

Janotyik Dóra történelemtanár szerint hasznos benevezni egy ilyen megmérettetésre.

– Rengeteget lehet tanulni ebből – mondta a Pattantyús Ábrahám Géza általános iskola tanára. – A több tudással pedig magukénak érzik a várost a diákok, és ha lehet ilyet mondani, több ésszel közlekednek az utcákon.

Az idei Várostörténeti Vetélkedőt a Városjárók és a Miskolci Görög Katolikus Általános Iskola csapata nyerte meg.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat