A fentiekről Demeter Ervin kormánymegbízott és Asztalos Ágnes megyei tiszti főorvos beszélt egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
– A megújult közigazgatásnak a következő időszakra kitűzött fő célja a versenyképesség javítása. Ennek pedig több dimenziója van, ezek közé tartozik az egészségügy is. Hiszen, ha javítani tudjuk az emberek egészségi állapotát, ezáltal növelni a munkában, és nem táppénzen töltött időt, az nemcsak önmagában örömteli tény, de közvetlen gazdasági hatása is van – fektette le az elvi alapokat Demeter Ervin.
Az egészségmegőrzés fontos eleme a megelőzés, és ennek rendszere bővül most azzal, hogy önkéntes, térítésmentes oltásként bekerült a védőoltások közé a HPV (humán papillomavírus) elleni vakcina – ugyanis ennek a vírusnak egyes fajtái okozzák a méhnyakrákos megbetegedések 70 százalékát.
A daganatos betegség kialakulását szeretnék megelőzni, ezért a 12 éves lányok kapják meg az oltást – ezáltal azonban, mivel a lakosság fele védelmet kap, a fiúk megfertőződésének lehetősége is csökken, hangsúlyozta Asztalos Ágnes tiszti főorvos. Hozzátette: mivel méhnyakrákot nemcsak HPV okozhat, a háromévenkénti szűrés ezután is fontos marad.
Az oltás rendszere egyszerű: a HPV-ről, a fertőzés veszélyeiről és az oltóanyagról tájékoztató egységcsomagot hamarosan megkapják a szülők az iskolától. Az abban található szülői nyilatkozatot kell aláírni és visszaküldeni, ez alapján kapják meg a hetedikes lányok a kétfázisú oltást októberben, illetve áprilisban.
A vírusról, az oltásról az iskolaorvosnál, illetve a védőnőnél lehet tájékoztatást kérni, de sok információ megtalálható a www.antsz.hu/hpv és a www.egeszseg.hu oldalon is.
Az oltást mintegy 15 éve fejlesztették ki, a rendelkezésre álló adatok alapján 8 évig garantáltan védelmet nyújt. Asztalos Ágnes hangsúlyozta, az idő teltével valószínűleg nő majd a garantált védelmi idő is, ahogy a hepatitis-oltás esetében is kiderült, hogy nem kell újraoltani.
Az embereknek 90 százaléka átesik HPV-fertőzésen, ám mivel sokféle típusa létezik a vírusnak, sokan észrevétlenül átvészelik. Azonban legalább 13 típusa, a szervezetben megtelepedve, méhnyakrákot okozhat. Az oltás hatására azonban az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot, kivédve a fertőzést. A HPV elleni védőoltás tehát képes megelőzni a fertőzést a vírus azon két típusa esetében, amely a méhnyakrákok mintegy 70 százalékát okozza.
A többi korosztály továbbra is hozzájuthat az oltáshoz a patikákban, illetve nem zárható ki, hogy a korábbi HPV-oltókampányokat támogató civil szervezetek, illetve önkormányzatok továbbra is segítik más korosztályok oltását is – a hivatalos rendszerbe azonban a 12 korosztály oltását emelte be az állam.