2024. október 11. Brigitta
Mindenki annyit fizet, amennyit fűt? Fórum a költségmegosztásról
Kóródi Tímea / minap.hu
|
2015. október 20. 19:35
|
frissítve: 2015. október 22. 11:47
Alig egy hete indult az idei fűtési idény, máris sok a kérdés. A legnehezebb kérdés a költségmegosztás. Az elv pedig egyszerű: mindenki annyit fizessen, amennyit fűt. De igazságos-e a rendszer az alsóbb emeleteken vagy a szélső lakásokban élőkkel szemben? A MIHŐ Kft. közösképviselőknek szervezett fórumot.

kissne_rasztoczky_eva_151020_vcs.jpg

Kissné Rásztóczi Éva az Avason három társasházért és 170 lakóért felel. Közösképviselőként azt szeretné elérni, hogy a légköbméter és a mért adatok százalékos arányát kormányrendeletben határozzák meg. - Nálunk is 2006-tól van ez a költségmegosztás és úgy veszem észre, hogy a felsőbb szintek nagyon jól járnak, az alsó szintek meg rosszul, mi próbáljuk azért az embereket összehozni, de nem mindig tudjuk meggyőzni őket, hogy rendesen döntsenek és közgyűlésen úgy határozzanak, hogy mindenki jól járjon – mondja.

A költségmegosztásnak éppen ez a célja. Hogy mindenki jól járjon, azaz aki kevesebbet fűt, az kevesebbet is fizessen. 

csoknyai_zoltan_151020_vcs.jpg

A fórumon a Techem Kft. képviselője is jelen volt. A cég Miskolc 200 épületének több mint 7 ezer lakásában felel a költségmegosztásért. - Alapvetően a költségmegosztás pont azzal a céllal alkalmazandó, hogy kimutassuk, hogy egyes fogyasztók mennyiben részesednek a fűtésből, tehát ez az alapja, de ezen kívül nyilván az időjárási viszonyok, hidegebb, melegebb telek is befolyásolják ezeket a fizetendő vagy visszatérítendő összegeket – mondja Csoknyai Zoltán, a Techem Kft. értékesítési osztályvezetője.

kozos_kepviselok_foruma_151020_vcs_01.jpg

Fotó: Végh Csaba

A fórumon az előlegfizetés is központi téma volt. Tavaly önkormányzati rendeletben szabályozták, hogy előleget az egy éves tényleges fogyasztás figyelembevételével kell fizetni. Így a MIHŐ szerint jobban lehet követni a fogyasztói szokásokat.

kozos_kepviselok_foruma_151020_vcs_03.jpg

- Azóta az élet is igazolta, hogy sokkal jobban közelít ez az előlegfizetési mód a jelenlegi tényadatokhoz, de természetesen hogyha bármelyik lakóközösség ettől eltérően szeretne a jövőben elszámolni, illetve számláztatni, arra is van lehetőség – mondja Móricz József, MIHŐ Kft. stratégiai igazgatója.

kozos_kepviselok_foruma_151020_vcs_06.jpg

A fórumon sokan javasolták, hogy egy helyett az utóbbi három évet vegyék figyelembe előlegfizetéskor. Egyéni megállapodásra azonban továbbra is minden társasháznak van lehetősége.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat