2024. szeptember 17. Zsófia
Miskolc hőenergiájának csaknem a fele megújuló forrásból érkezik
H. I.
|
2014. szeptember 09. 17:04
|
frissítve: 2014. szeptember 29. 22:26
Átadták a miskolci geotermikus projekt második fázisát kedden délelőtt a Tatár utcai hőerőmű mellett. Az új hőközpontnak köszönhetően a belvárost és az Egyetemvárost is el tudják látni geotermikus energiával, ennek eredményeként pedig az új fűtési idényben már a város hőenergiájának majd ötven százalékát megújuló források adják.

pannergy_ii_140909_ja_21.jpg

Fotó: Juhász Á.

Tavaly májusban adták át a geotermikus projekt első fázisát, melynek köszönhetően az avasi lakótelep hőellátását a geotermikus energiával biztosították. Mostanra elkészült a második fázis is, így újabb területeket tudnak bevonni a megújuló energiaforrásba. A beruházást a PannErgy Nyrt. leányvállalata, a KUALA Kft. végezte el, részben egy pályázatnak köszönhetően. Egymilliárd forintot nyertek el az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretében meghirdetett „Helyi hő és/vagy hűtési igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal” pályázati konstrukcióban benyújtott „Geotermia, szaktudás a gazdaság szolgálatában” című pályázatukkal.

A fejlesztéshez a Tatár utcai hőerőmű szomszédságában épült meg az új hőközpont, melyet több, mint 3700 méter hosszú vezetékpár kiépítésével kötöttek össze az Avasi Hőközponttal. A Tatár utcán három, összesen 30 MW teljesítményű hőcserélőn keresztül a Belvárosi Fűtőrendszer irányába szállítják a geotermikus energiával előállított meleg vizet.

Loading Video...
Nem

Az ünnepélyes átadón Kriza Ákos, Miskolc polgármestere elmondta: ezzel Miskolc jelene és jövője szempontjából is fontos lépést tettek. Az elmúlt négy év eredménye tagadhatatlan, Miskolc első helyre lépett a megújuló energia felhasználása terén, de a környezettudatos fejlesztések területén európai mércével is jelentős eredményeket ért el.

– Az egyik fő célom volt, hogy városunkat újra a régió központjává fejlesszük. A környezetbarát és fenntartható fejlesztések terén nem csupán elértük ezt a célt, hanem túl is teljesítettük. Miskolc a fenntartható és környezetbarát fejlesztések terén nemcsak a térségben, hanem az egész országban vezető szerepet tölt be – tette hozzá Kriza Ákos.

pannergy_ii_140909_ja_12.jpg

A polgármester megemlítette a Hejőpapiban épülő válogatóüzemet, valamint a szelektív hulladékgyűjtést is, megjegyezve: nem csak beszélnek a tervekről, hanem meg is valósítják azokat. Szólt arról is, hogy a kormányzat segítségével eddig kétszer csökkentették a távhő díját, október 1-től pedig itt a harmadik rezsicsökkentés, újabb 3,3 százalékkal csökkennek a díjak. Eddig összesen 800 millió forintot hagyott a miskolciak zsebében ez az intézkedés.

Kétszeresen is öröm ez a beruházás - ezt már Nyíri László, a Miskolci Hőszolgáltató Kft. ügyvezető igazgatója mondta. Egyrészt a KUALA Kft.-ben a MIHŐ-nek is van tulajdonrésze, így a beruházással a város vagyona is nőtt, ugyanakkor egy újabb zöld beruházás jött létre, ami kiemelt célja a cégnek. Jelenleg Miskolcon négyféle megújuló energiaforrást használnak, ez a napkollektor, a biogáz, a biomassza és a geotermikus energia. Európai szinten is egyedülálló, hogy amíg 2013-ban 16 százalékban használt a MIHŐ megújuló energiát, addig ez mostanra majd ötven százalék lett.

Loading Video...
Nem

Ugyanakkor a szolgáltatói oldalon is igyekeznek fejleszteni, az elmúlt két évben összesen 700 millió forintnyi támogatáshoz jutottak. Jelenleg is három nagyberuházás zajlik a városban: a belváros szolgáltatásra kötése, a kórházak bevonása a hőszolgáltatásba, illetve Miskolctapolca elérése a távhőrendszerrel. 2013-ban az egy lakásra jutó szolgáltatás-kiesés mindössze 3 óra 20 perc volt, ami igen jó eredménynek mondható.

A kezdetektől a kitűzött cél felé haladnak, vagyis, hogy a PannErgy legyen Közép-Kelet-Európa legnagyobb geotermikus energiát hasznosító társasága. Ezt pedig ezzel a beruházással elérték – tette hozzá Tóth Péter, a PannErgy Nyrt. vezérigazgatója. Tavaly 500 ezer GJ energiát tápláltak be a rendszerbe, a teljes egészében kiépített rendszer várhatóan 750-800 TJ hőbeadásával a két miskolci távhőkörzet teljes hőigényének 65-70 százalékát szolgáltathatja. Ezzel 43 500 tonna szén-dioxiddal csökken Miskolc város légszennyezettsége. A hivatalos átadással elindul a próbaüzem, a fűtési szezonra pedig már élesben működhet a rendszer.

pannergy_ii_140909_ja_5.jpg

Az ünnepi beszédeket követően vágták át a szalagot, majd a vendégek bejárták az épületet. A próbaüzem alatt a MIHŐ Kft. és az MVM MIFÜ Kft. rendszereivel tesztelik és összehangolják a műszaki paramétereket annak érdekében, hogy a következő fűtési szezonban folyamatos és biztonságos hőbetáplálás valósulhasson meg.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat