2024. október 20. Vendel
Most már bárki könnyen találhat gyémántokat
huffingtonpost.com
|
2015. május 13. 12:23
|
frissítve: 2015. május 18. 11:49
Ritka növényre bukkantak Nyugat-Afrikában, amely csak ásványlelőhelyeken, főként gyémánttal teli földben nő. Stephen Haggerty, a kutatás vezetője szerint így valóban játék lehet a gyémántvadászat.

Egészen mostanáig nem volt teljesen megbízható módja a gyémántok bányászatának, hiszen a drágakövek mélyen a föld alatt vannak a dzsungelekben. Haggerty viszont felfedezett egy bokrot Libériában, abban az országban, ami a „véres gyémánt” kereskedelméről híres. Széleskörű bányászati tevékenység folyt itt, de a bányászok nem tudták biztosan, hol keressék a drágaköveket.

A régiót sűrű, gyakorlatilag megközelíthetetlen erdő borítja, ahol tájékozódni is nehéz. Haggerty egy nyolc méteres acélrúddal vett talajmintákat a dzsungelben és kimberlitet talált, ami egy gyakran gyémántot tartalmazó kőzet. A kutatás során négy drágakőre bukkant, amiből kettő 20 karátos.

Gyémántjelző növényzet

A legérdekesebb megfigyelése azonban a Pandanus candelabrum nevű növényhez kapcsolódik, ami az ásványi anyagok egyedülálló keveréke miatt tud élni a talajban. "Az okokat még nem sikerült megfejteni" – nyilatkozta Haggerty, de az bizonyos, hogy a növény csak gyémántban gazdag földben nő. A felfedezéshez különböző növényeket vizsgáltak különböző fémekkel ellátott talajban.

A tudósok egyébként még 2013-ban figyeltek meg néhány eukaliptuszfát, amelynek a levelei aranyat tartalmaztak, miután a növény felvette az ásványi anyagokat a gyökereivel.

Haggerty azt reméli, hogy műholdas kereséssel még több „gyémántnövényt” találhatnak egész Libériában. Ám nem minden kimberlit kőzet tartalmaz gyémántot. Sőt, a világ ismert kimberlit lelőhelyeinek csak 1 százaléka körül vannak olyan minőségi drágakövek, amelyekért érdemes folytatni a feltárást.

Ha viszont a műholdas keresés úgy zajlik majd, ahogy Haggerty reméli, az utat nyithat egy újfajta gyémánt bányászatra az országban, ami a helyi gazdaságok megerősödésében is segíthet a környezet szennyezése nélkül.

Golden eye

Ez azért fontos, mert a gyémánt bányászat mai eljárásmódja során több káros anyag is kerül a környezetbe. A kimberlittel való bányászat mellékterméke gyakorlatilag maga a kimberlit, így Haggerty szerint ez egy jó jel egy olyan országban, ami még mindig az ebolával és a maláriával küzd. „Ez az, amire Libériának szüksége van és ez az, amire Nyugat-Afrikának szüksége van!”- tette hozzá.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat