2024. május 09. Gergely
Múltunkról mesél az ősi magyar címertár
Kujan István
|
2015. március 16. 20:15
|
frissítve: 2015. március 17. 15:10
A magyar zászló és címer napján, március 16-án időszaki kiállítás nyílt a diósgyőri vár turisztikai épületében. A nemrégiben, életének 90. évében elhunyt Szabadiné Sinkó Ilona képzőművész az ősi magyar nemzetségek, királyi családok és hazánk városainak hímzett és festett címereiből válogatott tárlata felöleli a magyar múlt egészét, a Honfoglalástól napjainkig.

Mint ismert, az Országgyűlés 2014-ben határozott arról, hogy 2015-től március 16-a A magyar zászló és címer napja legyen.

Árpádházi oroszlános címer, Miskócz nemzetség pecsétje vagy éppen Bethlen Gábor címere – az aranyhímzéses tűfestő tárlata egyenesen a golopi Vay-kastélyból érkezett Miskolcra, hogy egészen augusztus 31-éig a diósgyőri vár látogatói is megcsodálhassák ezeket a különleges technikával készült magyar címereket és zászlókat.

cimer_kiallitas_150316ml_3.jpg

– Nagy örömömre szolgál, hogy a kiállítás itt is megtekinthető. Gratulálok ehhez Miskolcnak – ezzel kezdte megnyitó beszédét Tóth Péter. A Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanára részletesen beszélt a címerek eredetéről, keletkezéséről, érdekes történetekkel tarkítva előadását. Mint megtudtuk, a címer egy olyan színes, szigorú szabályok szerint szerkesztett kép, amelyet pajzsokon alkalmaztak először, a lovagok megkülönböztetése érdekében. Kezdetben a királytól kapták a nemes emberek, érdemeik elismeréseként, idővel aztán egyetemek, céhek, szabad királyi városok számára is adományozott címert az ország királya. Ekkor azonban már inkább a polgári szabadságértékeket fejezte ki a címer.

cimer_kiallitas_150316ml_13.jpg

A címerek történetét röviden ismertetve, főbb jellemzőiket bemutatva végül Tóth Péter leszögezte: Szabadiné Sinkó Ilona tárlata a múltunkról beszél, arról a múltról, „amit rekonstruálni soha nem fogunk tudni, de elképzeléseink lehetnek róla”. Ebben segítenek az aranyhímzéses tűfestő nemzetségek, királyi családok, egyházak, a történelmi Magyarország vármegyéinek és jelenlegi városainak hímzett és festett címerei, történelmi zászlói.

cimer_kiallitas_150316ml_12.jpg

Szabadi Sándorné Sinkó Ilona több tucat hazai és külföldi címerkiállításban vállalt szerepet. 1998-ban ő hozta létre az Ősi Magyar Címereinkért Alapítványt, 2004-ben pedig hazánk első állandó címermúzeumát. A 2000-ben, a franciaországi Besanconban megrendezett Heraldikai Világkiállításnak az egyik legjelentősebb kiállítója volt a január 6-án, életének 90. évében elhunyt képzőművész.

A kiállítás naponta 9-17 óra között látogatható a diósgyőri vár turisztikai épületében, egészen augusztus 31-éig.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat