2024. május 23. Dezső
A munkaerőpiac aktualitásairól és a szakképzés jövőjéről egyeztettek
Miskolc Televízió/Kujan István
|
2017. október 10. 15:44
|
frissítve: 2017. október 12. 06:11
A szakképzés fejlesztendő területei és a régió munkaerő-piaci helyzete volt a főbb témája annak a keddi találkozónak, amit a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége szervezett meg. Országjárásuk célja, hogy a tapasztalatokat összegezve, jövőre egy javaslatcsomagot tudjanak letenni a kormány asztalára.

A hazai vállalkozások körében a munkaerőhiányt észlelők aránya 2014-től indult meredek emelkedésnek – írja a Portfólió. A gazdasági szaklap szerint 2016-ban már a válaszadók 36 százaléka vélte úgy, hogy a munkaerőhiány az egyik legfontosabb tényező, amely akadályozza cége üzleti tevékenységét, 2017-ben pedig 38 százalékuk.

A vállalkozások döntő többsége tett lépéseket annak érdekében, hogy megtartsa meglévő munkaerejét. Legnagyobb arányuk béremelést vezetett be, de jelentős azok aránya is, akik a munkakörülmények, munkaeszközök fejlesztésével igyekeztek vonzóbbá válni dolgozóik számára. Közel a vállalkozások fele továbbképzések biztosításával, illetve a munkahelyi hangulat javításával próbálkozott.

mercedes_szalon_balogh_jozsef_171010_ja_6.jpg

Fotó: Juhász Ákos

– Bizonyos területeken, főleg a műszakiaknál, mi magunk is munkaerőhiánnyal küzdünk – mondja a Mercedes-Benz Miskolc ügyvezető igazgatója. Balogh Józseftől megtudjuk, egy évvel ezelőtt „költöztek” Kecskemétről Miskolcra, a nyitásnál tízen dolgoztak náluk, ma már húszan vannak, főleg az adminisztráció és az értékesítés terén bővült a létszám. Műszaki szakemberekből azonban hiány van.

– Itt nagyobb a probléma, nincs megfelelő utánpótlás. Az autószerelés szakma is ma már informatikai, sőt akár mérnöki ismereteket igényel. Aki mechanikai, autóvillamossági műszerész, vagy diagnosztikai technikus szakképesítéssel vagy tapasztalattal rendelkezik, azonnal felvesszük – teszi hozzá.

munkaero_piac_171010_ja_9.jpg

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) az ilyen tapasztalatokat, a munkaerő-piaci helyzetet, valamint a szakképzéssel összefüggő kérdéseket vizsgálja, elemzi évek óta a szövetség alelnökének elmondása szerint. Gablini Gábor – aki egyben az Oktatási Munkacsoport elnöke is – annak a véleményének ad hangot, hogy a szakképzés témáját folyamatosan napirenden kell tartani; és nemcsak azzal, hogy elmondjuk, probléma van, hanem hogy megpróbálunk egy valós diagnózist adni, és az igazi gyógymóddal előállni.

munkaero_piac_171010_ja_14.jpg

– Ezért úgy döntött az elnökségünk, hogy végigjárunk minden megyét, összegyűjtjük a tapasztalatokat, mind a munkaadók, mind a szakképzési intézmények és a diákok részéről. A célunk az, hogy egy javaslatcsomagot állítsunk össze, amit majd a választások után leteszünk a kormány asztalára. Tudásalapú társadalomban élünk, ennek érdekében össze kell fogni, mert a magyar családoknak az előrelépést ez tudja meghozni – fogalmazott az MGYOSZ alelnöke.

munkaero_piac_171010_ja_13.jpg

Miskolcon szintén feltérképezték a szakképzésben előforduló problémákat, a képzési rendszer fejlesztését ennek tükrében hajtják végre. Sallai László közoktatásért és –nevelésért felelős polgármesteri biztos ismerteti, a problématérkép olyan elemeket tartalmaz, mint hogy például a szakképző intézmények állapota, felszereltsége nem mindig felel meg a 21. századi követelményeknek. De a tananyagok sem feltétlenül a munkaadói oldal igényeit elégítik ki.

munkaero_piac_171010_ja_24.jpg

– Azon dolgozunk, hogy hogyan lehet az óvodától az egyetemig egy olyan átfogó megoldást találni, ami a munkaadók igényeit is kielégíti, ugyanakkor csökkenti a munkanélküliséget – húzza alá.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat