2024. május 26. Fülöp, Evelin
Nem mindegy, hogy milyen pohárból isszuk a sört
huffingtonpost.com
|
2015. május 13. 14:45
|
frissítve: 2015. május 18. 11:50
Szakértők szerint a többi között a pohár alakja is befolyásolja, hogy milyen mennyiségű alkoholt iszunk. A kutatás eredményét ugyan többen is megkérdőjelezik, ettől függetlenül nem árt figyelni ezekre az apró részletekre.

Egy új angliai kutatás szerint az emberek lassabban fogyasztják el alkoholos italukat egyenes nyakú pohárból, mint ívelt oldalú üvegből. A bristoli egyetem dohánytermékekkel és alkohollal foglalkozó csoportja arra is rájött, hogy a poháron lévő mennyiségjelzés is lassabb fogyasztást eredményez.

Poharak

"A kutatás eredményeitől azt várjuk, hogy ezek az apró változtatások segítenek majd az embereknek jobban megítélni, hogy mennyi alkoholt fogyasszanak, illetve ha csak tudat alatt is, de kevesebbet igyanak" – véli Angela Attwood, a kutatás vezetője.

Jelölni vagy nem jelölni?

A kutatásban Attwood és egy PhD hallgatója, David Troy 80 férfit és 80 nőt vizsgált, akiknek korábban nem voltak komolyabb alkoholproblémáik. Két csoportra osztották őket. Az egyik csoport tagjai ívelt üvegben kaptak sört, a pohár negyedét, felét és háromnegyedét megjelölve. A másik csoport szintén ívelt üvegből ivott, de jelölések nélkül. A kutatók azt vizsgálták, hogy milyen gyorsan fogy el a sör. Arra a következtetésre jutottak, hogy a jelölt poharakból körülbelül 10,3 perc alatt, a jelöletlenekből 9,1 perc alatt fogyott el az alkohol.

Sörök

Annak érdekében, hogy a kutatók valós környezetben is teszteljék eredményeiket, három bárba is ellátogattak és több, mint négy hétvégén át vizsgálták az eladásokat. Természetesen úgy, hogy a bárok különböző poharakban kínálták az italokat. Amikor egyenes oldalú üvegben adták a sört, alacsonyabb eladás volt jellemző, amely azt jelzi, hogy az alkoholfogyasztás is kevesebb volt.

Mivel kevés szórakozóhelyen és rövid ideig tartott a vizsgálat, sokan kételkednek a kutatás hitelességében. Lehet, hogy nem teljesen pontos az eredmény, de értékes és hasznos a jövőre nézve. „Most már tudjuk, hogyan kellene ezt a kutatást szélesebb körben kiterjeszteni, ez pedig befolyásolni fogja a későbbi vizsgálatokat is.” – nyilatkozta Troy.

Afelől azonban nincs kétség, hogy a túlzott alkoholfogyasztás az egyik legnagyobb egészségügyi probléma napjainkban. Számlájára világszerte 3,3 millió haláleset írható minden évben.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat