2024. május 17. Paszkál
Nizzai terrortámadás – reakciók a barbár merényletre
MTI
|
2016. július 15. 09:25
|
frissítve: 2016. július 16. 17:44
A szabad világ elleni támadásnak minősítette pénteken a német államfő az előző este elkövetett nizzai tömeges gázolást.

A hivatalos látogatáson Chilében tartózkodó Joachim Gauck hivatala útján tudatta, hogy Francois Hollande francia elnöknek részvétnyilvánító táviratot küldött, amelyben kiemelte, hogy július 14., a francia nemzeti ünnep napja a francia forradalom eszméinek ünnepe, és ezek az eszmék „a mi értékeink is”.

nice-truck-attack.jpg

„Ezért egy támadás Franciaország ellen az egész szabad világ elleni támadás” – hangsúlyozta a német szövetségi elnök.

Kifejezte részvétét az áldozatok hozzátartozóinak Angela Merkel kancellár is, aki a mongóliai Ulánbátorban, az Ázsia-Európa csúcstalálkozó (ASEM) helyszínén német hírportálok beszámolói szerint újságíróknak nyilatkozva kiemelte, hogy „Németország kiáll Franciaország mellett a terrorizmus ellen folytatott harcban”.

„Meg vagyok győződve arról, hogy minden nehézség ellenére végül megnyerjük a terrorizmus elleni háborút” – mondta a kormányfő, aki szerint az ASEM összes résztvevője döbbenten áll a történtek előtt.

angela_merkel.jpg

Merkel a csúcsértekezleten együttérzését fejezte ki Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszternek. A kancellár úgy fogalmazott, Franciaországot a nemzeti ünnepén sújtotta a terror, egy olyan napon, amely máskor a büszkeségé, de most a nagy bánaté lett.
Előzőleg Steffen Seibert kormányszóvivő egy Twitter-üzenetben azt írta, hogy „alig lehet szavakba foglalni a nizzai támadás miatt érzett megdöbbenést”, és a németek együtt éreznek „francia barátainkkal”.

A német külügyminisztérium közölte, hogy egyelőre nem tudni német áldozatokról vagy sérültekről.

orban_eu.jpg

A magyar miniszterelnök szerint megdöbbentő és elfogadhatatlan, ami az előző éjjel Nizzában történt – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője, aki elmondta: Orbán Viktor a terrorcselekmény miatt táviratban fejezte ki részvétét Francois Hollande francia köztársasági elnöknek.

„A magyar emberek és a magam nevében ezúton szeretném kifejezni részvétemet és együttérzésemet Önnek, a francia népnek és az elhunytak hozzátartozóinak. Gondolatban Önökkel vagyunk ezekben a nehéz órákban” – írta Orbán Viktor a francia államfőnek.

Áder János köztársasági elnök őszinte részvétét fejezte ki a csütörtöki nizzai terrortámadásban elhunyt áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Francois Hollande francia államfőnek küldött táviratában.

ader_mti.jpg

Az MTI-hez pénteken eljuttatott dokumentumban az áll: Áder János mély megrendüléssel fogadta a tragikus hírt a csütörtök esti, nizzai „kegyetlen terrorista támadásról”, amely csaknem száz ártatlan áldozatot követelt. Az államfő táviratában őszinte részvétét fejezte ki az áldozatok rokonainak és hozzátartozóinak Magyarország népe és a maga nevében.

„A megpróbáltatásnak ezekben a nehéz óráiban őszintén együtt érzünk mindnyájukkal, és szívből osztozunk nagy fájdalmukban” – írta. A köztársasági elnök a „brutális merénylet” sebesültjeinek mielőbbi teljes felgyógyulást kívánt.

A magyar kormány legmélyebb részvétét és együttérzését fejezte ki Franciaország népének és kormányának a nizzai terrortámadás miatt a kormányszóvivő az M1 aktuális csatorna péntek reggeli műsorában.

nice-attack-4.jpg

Kovács Zoltán hozzáfűzte: követik az eseményeket, és minden fórumon tájékoztatást adnak „erről a borzalmas, barbár cselekedetről és következményeiről”.

A terrorizmus minden formáját elítélte Li Ko-csiang kínai kormányfő és együttérzését fejezte ki a nizzai teherautós tömeggyilkosság áldozatai hozzátartozóinak pénteken Ulánbátorban, az Ázsia-Európa csúcstalálkozó (ASEM) színhelyén.

A csütörtök éjszakai franciaországi támadásban, amelynek legkevesebb 80 halottja és több tucat sérültje van, az eddigi hírek szerint két kínai állampolgár sérült meg.

Sajtójelentések szerint az ASEM-csúcstalálkozó megnyitóját a tömeges gázolással kapcsolatos részvétet és felháborodást kifejező megnyilatkozások uralták. Az eurázsiai együttműködés fórumán egyperces csenddel emlékeztek a nizzai áldozatokra.

obama01.jpg

Barack Obama amerikai elnök terrorcselekménynek minősítette a több mint 70 emberéletet követelő nizzai tömeges gázolást csütörtök esti közleményében.

Donald Trump, a republikánusok várható elnökjelöltje a merénylet hírére reagálva bejelentette, hogy elhalasztja az alelnökjelölt megnevezését.

Az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács közleményben hozta nyilvánosságra, hogy Obama elnököt azonnal tájékoztatták a Nizzában történtekről, este pedig maga a Fehér Ház adott ki közleményt. Ebben Obama elnök terrorcselekménynek nevezte és „a leghatározottabban elítélte” a nizzai tömeges gázolást, az amerikai nép nevében is együttérzéséről biztosította a francia elnököt, valamint a francia nemzetet. A sebesült túlélőknek gyors felépülést kívánt. A közleményben leszögezte azt is, hogy az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad a nyomozáshoz. „Szolidaritásunkkal és partnerségünkkel legrégebbi szövetségesünk, Franciaország mellett állunk” – olvasható a kommünikében.

A Fehér Ház közleménye utal arra is, hogy csütörtökön este a Nemzetbiztonsági Tanács áttekinti a terrorcselekménynek tekintett történéseket és az ennek következtében Franciaországban várhatóan kialakuló helyzetet.

Közleményt adott ki Donald Trump is. A republikánusok várható elnökjelöltje döbbenetének adott hangot, és szintén együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóival. Bejelentette, hogy a terrorakció miatt elhalasztja péntek délelőttre ígért bejelentését arról, hogy kit választ alelnökjelöltjének.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat