2024. május 10. Ármin, Pálma
Nő a szabadtéri tüzek száma
minap.hu
|
2014. december 27. 09:13
|
frissítve: 2014. december 28. 10:06
Az enyhe és szeles időjárás ismét nagymértékben kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának és gyors terjedésének. Az elmúlt három napban 44 esetben riasztották a megye hivatásos tűzoltóit, amiből 24 szárazfűtűz volt.

A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság figyelmeztet: a vegetációtüzek kialakulásának okai az esetek többségében az emberi felelőtlenségre, figyelmetlenségre vezethetőek vissza. A lángok akár anyagi javakat, életeket is veszélyeztethetnek, azonban odafigyeléssel, veszélytudatos viselkedéssel mindezt megelőzhetjük!

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság a szabadtéri tüzekkel kapcsolatban leggyakrabban előforduló kérdésekre az alábbiakban adja meg a választ, egyben hívja fel a figyelmet:

Mikor van lehetőség az égetésre, hogyan égessük el az avart, a kerti hulladékot?

A hatályos jogi szabályozás értelmében tilos a kerti hulladék égetése. A tiltás alól az önkormányzat helyi rendeletben felmentést adhat, ebben szabályozza az égetés feltételeit, körülményeit is. Arról, hogy mikor lehet a kertben égetni, a helyi önkormányzatnál kell érdeklődni. Amennyiben az önkormányzatnak nincs ilyen rendelete, akkor nem szabad avart és kerti hulladékot égetni!

Abban az esetben, ha lehetőség van az égetésre, azt kizárólag szélcsendes időben végezhetjük. Ha feltámad a szél, annak erősségétől függően a tüzet azonnal el kell oltani, a kerti hulladékot csak olyan helyen és területen szabad égetni, ahol az égetés és annak hősugárzása a személyi és vagyonbiztonságot nem veszélyezteti, vagyoni és környezeti kárt nem okoz.

szabadteri_tuz.jpg

A tűz őrzéséről és veszély esetén annak eloltásáról a tűz gyújtója köteles gondoskodni. Az öltözet a szabadtéri tűz tulajdonságaihoz igazodjék (kerülni kell a bő, lebegő ruházatot, a tűz közelségét), a tűz helyszínén olyan eszközöket és felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg eloltható. (pl.: lapát, kerti csapra szerelt locsolótömlő), az égetés befejezésével a tüzet el kell oltani és a parázslást meg kell szüntetni.

Az égetendő kerti hulladék nem tartalmazhat semmilyen más kommunális, ipari eredetű, illetve veszélyes anyagot tartalmazó hulladékot.

Mik a tűzrakás szabályai külterületen, és belterületen?

Minden esetben kísérjük figyelemmel, hogy van-e érvényben tűzgyújtási tilalom, ezen felül mindig körültekintően, az általános égetési szabályok betartása mellett rakjunk tüzet.

Ne hagyjuk felügyelet nélkül a tüzet, a még ki nem hűlt parazsat, hamut! Gondoskodjunk a megfelelő, tűz oltására alkalmas anyag, eszköz – víz, homok – készenlétben tartásáról. Az égetést követően a tüzet gondosan oltsuk el, győződjünk meg arról, hogy valóban kialudt.

Segítse az erdészek és a katasztrófavédelem munkáját és figyeljen arra, hogy:

Soha ne dobjon el égő cigarettacsikket!
Erdőben csak a kijelölt helyen gyújtson tüzet!
Gondosan oltsa el a tüzet, használjon hozzá vizet, vagy legalább 5 centiméter földet, máskülönben a szélben visszagyulladhat!
Igyekezzen csak akkora tüzet rakni, amiből a szél nem tud izzó zsarátnokokat továbbvinni!
Tartsa be a tűzgyújtási tilalom szabályait!
Soha ne hagyja a szabadtéri tüzet őrizetlenül!
Milyen büntetés szabható ki a tilosban tüzet rakókra?

Tűzvédelmi előírás megszegése esetén, ha az tüzet idézett elő 100 ezer – 1 millió forintig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki.

A tűzvédelmi szabály megszegése esetén, ha az tüzet idézett elő és az oltási tevékenységben a tűzoltóság beavatkozása is szükséges 200 ezer – 3 millió forintig terjedő tűzvédelmi bírság szabható ki.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat