2024. szeptember 29. Mihály
Norvég alapok - Lezárult a Kehi vizsgálata, a hivatal feljelentést tesz
MTI
|
2014. október 22. 21:26
|
frissítve: 2014. október 22. 21:24
Lezárult a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) vizsgálata a Norvég Civil Támogatási Alap ügyében: a Kehi a vizsgált 63 projektből 61 esetben állapított meg szabálytalanságot. Szerdán délután a jelentés felkerült a Kehi honlapján.

A Kehi közleményében azt írta: a vizsgálat megállapította, hogy számos esetben indokolás nélkül, utólag módosították az értékelők által adott pontszámokat, úgy, hogy az befolyásolhatta a pályázók esélyeit a támogatások elnyerésére.

„A pályázati sorrend-manipulálásának” következtében a támogatásoktól olyan pályázók is eleshettek, amelyek egyébként színvonalas pályázatot nyújtottak be – ismertették a vizsgálatot, amely – folytatták kommünikéjükben – azt is megállapította: a Norvég Alapot koordináló brüsszeli iroda jelezte az Ökotárs felé, hogy indokolatlanul magas azon pályázók elutasítása, amelyek egyébként magas pontszámot kapnak.

A Kehi a fentiek mellett olyan szabálytalanságokat tárt fel, mint nem támogatható költségek elszámolása, saját használatra szolgáló tárgyak beszerzése, szerződések visszadátumozása, szabálytalan költségátcsoportosítás és a megvalósítási határidő szabálytalan túllépése – sorolták. Hozzátették, előfordult az is, hogy a kedvezményezettek ugyanazon költséget több támogatási szerződés terhére is elszámolták, illetve olyan cégtől származó számlákat számoltak el, amely az adott időpontban már nem létezett.

A támogatások felhasználásával összefüggő szabálytalanságok öt esetben megalapozzák a költségvetési csalás, nyolc esetben pedig a hűtlen kezelés bűncselekményének gyanúját, egyes esetekben a dokumentumok visszadátumozása miatt a magánokirat-hamisítás gyanúja is felmerül – közölték, jelezve, hogy ezekben az ügyekben a hivatal feljelentést tesz.

A Kehi megállapítása szerint a vizsgált 55 kedvezményezett közül 21 szervezet esetében egyértelmű kapcsolat volt kimutatható a kedvezményezett és valamelyik lebonyolító szervezet vezetői, munkatársai vagy a pályázatok bírálatában részt vevő külső emberek között. Az is megállapítható volt – folytatták –, hogy az Ökotárs folyamatos jelleggel, összesen mintegy százmillió forint összegben nyújtott kölcsönöket, amelyekből a Norvég Civil Támogatási Alapból támogatásban részesült kedvezményezettek is részesültek. E kölcsönök után az Ökotárs kamatot is felszámított – tették hozzá.

Tájékoztatásuk szerint a kölcsönök ügyében a Kehi által megtett feljelentés alapján jelenleg is tart a nyomozás jogosulatlan pénzügyi tevékenység bűncselekményének gyanúja miatt.

„Az Ökotárs és a pályázatkezelésben közreműködő konzorciumi partnerei igyekeztek akadályozni a vizsgálatot. Megtagadták ugyanis azon dokumentumok (a pályázatok elbírálásával kapcsolatos jegyzőkönyvek, a bírálók listája, az értékelők által adott pontszámok, a vesztesek listája) átadását, amelyek alkalmasak lettek volna az elbírálás folyamatának nyomon követésére” – olvasható a Kehi közleményében.

Emellett valószínűsíthető – írták –, hogy a vizsgálat és a folyamatban lévő nyomozás akadályozása érdekében adatokat töröltek, illetve az elektronikus levelezés egy részét megsemmisítették. Közleményük szerint az is előfordult, hogy a szabályszerűség látszatának biztosítása érdekében egyes dokumentumokat a Kehi ellenőrzéséről tudomást szerezve utólag gyártottak le.

A Kehi honlapjára szerdán délután felkerült, 38 oldalas jelentés megállapítja azt is, hogy az Ökotárs Alapítvány vezette konzorciumnak az alapkezelői feladatokra történő kiválasztásakor olyan szabálytalanságok történtek, amelyek kétségessé teszik a konzorcium megbízásának a jogalapját. A kormánynak nem volt lehetősége a lebonyolítási szerződés teljesítésének nyomon követésére – írták.

A jelentés szerint többször előfordult, hogy az Ökotárs Alapítvány olyan szervezeteket részesített támogatásban, amelyek vezetői valamelyik politikai párthoz köthetők. A pályázók függetlenségét részrehajlóan ítélték meg: míg az egyházakhoz kötődő pályázókat „nem függetlennek” minősítették, vagy az általuk tervezett projektet a világnézeti semlegességre hivatkozva nem támogatták, addig rendszeresen olyan pályázókat támogattak, amelyek tisztségviselői egyértelmű pártkötődéssel rendelkeznek vagy „egyértelműen egy adott világnézetet népszerűsítenek”.

Kifogásolja a jelentés, hogy nem követeltek a pályázóktól összeférhetetlenségi nyilatkozatot, így a törvény szerint „valamennyi, a konzorcium által elbírált pályázat érvénytelen, és felmerül a megkötött támogatási szerződések semmissége is”.

http://kehi.kormany.hu/download/a/51/c0000/NCTA_jelentes.pdf

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat