2024. május 20. Bernát, Felícia
Őzgidákhoz nem nyúlhatunk, madárfiókákhoz igen
Répássy Olívia
|
2015. május 08. 12:18
|
frissítve: 2015. május 12. 09:12
Mit tegyünk, ha fészekből kiesett fiókát találunk? Egy régi tévhit szerint a tojó tovább nem eteti fiókáját, ha megérzi rajta az ember szagát. Ezt cáfolja a szakember.

Az egyik közösségi portálon találtam egy kiváló grafikát arról, hogy mit kell tenni a fiókával, ha a földön látjuk, akár magatehetetlenül. Íme:

vadasparknak.jpg

De eszembe jutott, hogy én gyerekkoromban még úgy tanultam nagymamámtól falun, hogy a kismadarat nem szabad megfogni, maximum csak fűcsomóval, ha kiesik a fészkéből, mert az anyja nem eteti tovább, ha megérzi rajta az emberszagot. Elküldtem tehát a képet Veress Tamásnak, a Miskolci Állatkert és Kultúrpark gyűjteményi vezetőjének. A szakember válasza a következő volt:

A grafikán minden teljesen jól szerepel, tényleg ez a tennivaló a madárfiókákkal. És valóban téves az, hogy ha hozzájuk nyúlunk, akkor szüleik nem etetik tovább, a madarak ugyanis nem szagok alapján ismerik fel egymást. A szülőállatokat vizuális ingerek hajtják az utódnevelésben: a nagyra tátott, sokszor élénk színű belső felületű csőr látványa.

Viszont nem szabad ezt összekeverni más állatokkal: az őzgidákat, szarvasborjakat. Az emlősállatok kicsinyeit tényleg nem szabad megfogni, mert őket tényleg elhagyja az anyaállat, ha megérzi rajta az emberi jelenlétet.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat