2024. április 28. Valéria
Paks II – Miskolci egyetemisták is részt vehetnek a fejlesztésben, üzemeltetésben
Farkas Ildikó/minap.hu
|
2017. március 09. 11:25
|
frissítve: 2017. március 10. 11:50
A Paks II építésében, vagy akár későbbi üzemeltetésében is részt vehetnek a Miskolci Egyetem hallgatói. Paks bővítését támogatja az Európai Bizottság, az engedélyeztetések is elkezdődtek – mondta a Paksért felelős kormánybiztos a Miskolci Egyetemen. Az erőmű építése jövőre kezdődhet, és ezer embernek adhat majd munkát.

Az elektromos hajtású autókat el kell látni villamos energiával ahhoz, hogy működni tudjanak – a kormánybiztos beszélt a klímabarát villamosenergia-termelésről és a paksi új atomerőmű-blokkok előkészítéséről. Ez utóbbiba kapcsolódhatnak be a Miskolci Egyetem hallgatói is.

– Hallgatóként nagyon jó lehetőséget látok a Paks II. beruházásban, hiszen műszaki tanulmányaim során egy nagyszerű alapot kapok ahhoz, hogy gyakornokként vagy a későbbiekben munkatársként bekapcsolódhassak egyrészt a beruházás fejlesztésébe, kialakításába, majd pedig a működő üzemekbe is – mondta Mikáczó Viktória, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar doktorandusz hallgatója.

paks2_eloadas_170308ml_11.jpg

Fotó: Mocsári László

A Miskolci Egyetem a tantervét is kész bővíteni azért, hogy a végzett hallgatók el tudjanak majd helyezkedni az új paksi beruházás építésénél vagy üzemeltetésénél.

– Már készítettünk egy olyan tantervet, ami a gépészmérnöki BSc-n belül egy atomerőműi gépészmérnöki specializáció indítását teszi lehetővé – ismertette Siménfalvi Zoltán, a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánhelyettese. – Nyilván várjuk a rajtpisztoly eldörrenését, amikortól a tantervbe beemelve el tudjuk kezdeni ezeknek a mérnököknek a képzését.

paks2_eloadas_170308ml_10.jpg

A brüsszeli Európai Bizottság a napokban adott zöld utat a paksi atomerőmű bővítésének állami támogatásához – ezt már az atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős kormánybiztos mondta. Aszódi Attila hozzátette: mindez nemcsak energetikai szempontból fontos, de olyan kutatási környezetet is jelent a magyar kutatóknak, amelyben világszínvonalú, működő technológiával dolgozhatnak.

– Az erőmű építése mintegy 8000 embernek fog munkát adni a csúcsidőben. Nagyon sokfajta kompetenciára szükség lesz az erőmű építése során, hiszen nemcsak épületeket kell létrehozni, hanem különböző gépészeti berendezéseket is meg kell alkotni, beszállítani, beépíteni az erőműbe, majd aztán ellátni irányítástechnikával – sorolta a kormánybiztos.

paks2_eloadas_170308ml_6.jpg

Aszódi Attila szerint Paks II nélkül a kieső kapacitást földgázzal kellene pótolni, ami növelné Magyarország vezetékes energiaimport-függőségét. További előnyként említette, hogy a blokkok működtetése széndioxid-kibocsátásmentes lesz. Aszódi Attila elmondta azt is: az engedélyek beszerzése után lehet megkezdeni az erőmű építését, ami csaknem ezer embernek ad majd munkát. A beruházás jövőre kezdődhet.

XXX

A Paksi Atomerőmű biztonságos, olcsó és környezetbarát villamosenergia-termelése több mint 30 éve biztosítja Magyarország villamosenergia-szükségletének jelentős hányadát. Napjainkban az atomerőmű a hazánkban megtermelt villamos energia több mint 50 százalékát biztosítja.

Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. jogelődjét, a Paksi Atomerőmű Vállalatot 1976. január 1-jén hozták létre. A cég megalapítása egy új iparág megjelenését jelentette Magyarországon, az atomenergia alkalmazását villamos energia előállítására.

paks2_eloadas_170308ml_15.jpg

Az üzemidő-hosszabbítási program eredményeképpen az atomerőmű 1. és 2. blokkja további 20 évig üzemelhet, továbbra is biztosítva az energiatermelés kedvező feltételeit. Amennyiben a többi blokk is megkapja az üzemidő-hosszabbítási engedélyt, a 3. blokk 2036-ig, a 4. blokk 2037-ig üzemelhet.

A 2014. január közepén bejelentett orosz-magyar kormányközi megállapodás szerint a Paksi Atomerőmű telephelyén két új, egyenként 1200 megawatt elektromos teljesítményű blokk épülhet, amelyek várhatóan a 2020-as évek végén kezdik meg az energiatermelést.

A napokban eldőlt, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta az állami beruházást, mivel a támogatás összege a kitűzött célok eléréséhez szükséges mértéket nem haladja meg és azokkal arányos, az állami támogatásból eredő versenytorzulást pedig minimálisra mérséklik.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat