2024. május 21. Konstantin
Pálinkaversenyen nemcsak pálinkákról - interjú Kövér Lászlóval
Istenes Zsolt
|
2016. január 23. 13:40
|
frissítve: 2016. január 25. 20:13
Az Országgyűlés elnöke, Kövér László a fővédnöke a Quintessence VII. Pálinkaversenynek, amelynek a Palotaszálló adott otthont. Kövér László a Miskolc Televíziónak nyilatkozott.

koverlaszlo.jpg

- Azt mondta nyitóbeszédében, hogy ez a rendezvény sokat jelent a magyar pálinka számára. Miért?

- Ez egy nagy seregszemle. Ahogy itt beszélgettem a szervezőkkel, ez nemzetközi mércével mérve is komoly megmérettetése azoknak a pálinkáknak, amelyeket ide behoztak a főzőik. A minőséget tekintve is olyanok kerültek a legszűkebb kalapba, amely főzetek megállnák a világ bármely piacán a versenyt. Azt gondolom, erre büszkék lehetünk. Az elmúlt 25 évben sok minden rossz dolog történt velünk, sok fél sikernek lehettünk a részesei és van egy-két olyan dolog, ami vitán felülállóan száz százalékosan sikernek tekinthető. A borágazatunk mellett a pálinkafőzés tudományának újra felfedezése is ezek közé tartozik. 2002-2003 után indult újra meg a minőségi pálinkafőzés nagyobb mennyiségben, kereskedelmi méretekben Magyarországon. Beszélgettünk itt barátokkal, résztvevőkkel, hogy ilyen fajta sokszínűségre, választékgazdagság sehol nem leltünk csak Magyarországon.

- Van fejlődés ezek szerint a minőség téren, de mi a helyzet a mennyiséggel és a házi pálinkafőzéssel? Elégedett a mostani szabályozással?

- A mostani szabályokkal csak félig vagyok elégedett, tekintettel arra, hogy mint az közismert, - főleg az illetékesek, a pálinkát főzők és főzetők körében - hogy amint szabadabb főzési szabályokat vezettünk be, – amit aztán az EU felülbírált – így egy kicsit korlátozni kellett magunkat. Azért ez is jobb helyzet, mint ami volt korábban, amit a rendszerváltozás előttről örököltünk, amikor egy szigorú, tiltott kategóriába esett a pálinkafőzés. Ezen változtattunk és a magyar igényeknek, fogyasztásnak az a mennyisége, amit szabadon lehet főzni, az a megítélésem szerint megfelel. Ha abban gondolkodunk,  hogy a magyar pálinkát hogyan tudnánk exportcikké tenni, akkor megint az elmúlt fél óra beszélgetéseire hivatkozom, ez részben marketing kérdése, részben pedig, amit előnyként említettem, vagyis szinte minden gyümölcsből főzhetnek az országban pálinkát. Ez a kereskedelem szempontjából inkább hátrány, mert abban a világpiaci versenyben, amiben helyt kell állni, az lenne a jó, ha egy márkát, egyfajta pálinkát tudnánk nagyobb mennyiségben előállítani. De mivel én csak fogyasztója vagyok a pálinkának, nem termelője, ez legyen azoknak a kellemes gondja, akik azzal foglalkoznak.

- Ha már kereskedelemről van szó. Várható-e valamilyen változás az alkoholkereskedelemben?

-  Én nem tudok semmilyen olyan változtatásról, amit a kormány ebben a pillanatban tervez. Megítélésem szerint az alkoholkereskedelem magyarországi szabályzása ebben a pillanatban kielégítő. Ha a kérdés esetleg arra irányult, hogy a dohánytermékek kereskedelméhez képest az alkohol termékek kereskedelmét is lehetne tovább szűkíteni, ami egyébként számos uniós országban létező gyakorlat, - vagyis csak speciális boltokban lehet alkoholterméket kapni, különös tekintettel az égetett szeszekre - annak érdekében, hogy a fiatalokat még jobban meg tudjuk óvni a fiatalkori alkoholizálástól. Ez ugyan fölvetődött, de egyelőre nem tudok olyan tervekről, amelyek ebbe az irányba mutatnának. Azt gondolom, egy értelmes társadalmi vitát kellene lebonyolítani és ennek az eredményét meg kellene várni, mielőtt bármilyen jogszabály változtatásba belefogunk.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat