2024. május 22. Júlia, Rita
Rákóczi emléknap – koszorúzás és kiállítás Görömbölyön
minap.hu
|
2017. március 27. 13:41
|
frissítve: 2017. március 30. 09:41
II. Rákóczi Ferenc 1676-ban született Borsiban. Hétfőn Görömbölyön koszorúzással és kiállítással emlékeztek a fejedelem születésének 341. évfordulójára.

img_9864.jpg

II. Rákóczi Ferenc többször is járt Miskolcon. A szabadságharc idején Tokaj bevétele után, 1704. január 18-án érkezett az iránta hűséget fogadó városba. Itt alakította ki főhadiszállását és innen szabályozta állama közigazgatási-működési rendjét. Itt állította fel Excelsium Consilium (Aulicum), azaz Udvari Tanács nevű szervezetét, amely az új állam legfontosabb központi testülete volt. Munkáját Aszalay Ferenc miskolci nemes segítette, aki Rákóczi kancelláriáján dolgozott, majd a fejedelem szekretáriusa lett. Rákóczi Miskolcon több pátensét is megújította. A városnak természetesen nem kis anyagi terhet jelentett a sereg itt-tartózkodása, ezt méltánylandó a fejedelem hatalmas törött ágyút ajándékozott a városnak, amiből harang készült a református templom számára.

img_0026.jpg

Több fontos külpolitikai döntés is született Miskolcon. Innen intézett kiáltványt a környező országokhoz, a mozgalma segítését kérve és itt fogadta XIV. Lajos francia király személyes megbízottját, Louis Fierville le Herissy ezredest is. A fejedelem március 3-án hagyta el a várost. 1706. január 21-én ismét Miskolcra érkezett, ahol január 30. és február 16. között, a 24 tagú szenátus részvételével tanácsülést tartott. Az ülésen döntöttek a szabadságharc anyagi alapját megteremtésére kétmillió forint névértékű rézpénz kibocsátásáról, foglalkoztak az adózás, illetve a társadalmi teherviselés kérdésével, kimondták a nagyszombati béketárgyalások folytatását stb. A fejedelem miskolci tartózkodása során mindig a Dőry-házban lakott, amit ettől fogva Rákóczi-háznak is neveznek.

img_0043.jpg

A hétfői emlékünnepségen a hagyományoknak megfelelően megkoszorúzták II. Rákóczi Ferenc mellszobrát a Görömbölyi Művelődési Ház mellett. A szobrot annak idején a helyi ruszin kisebbségi önkormányzat állítatta, és évente emlékünnepségeket rendeznek itt.

A megemlékezésen  kuruc huszárok is megjelentek, s Rákóczi-nóták hangzottak el. A rövid kulturális program után az ünneplők átmentek a művelődési házba, ahol Lezsák Miklós magángyűjteményéből kiállítás nyílt Rákóczi Ferencről. A tárlat bemutatja „a leghívebb magyar” életútját Borsitól Rodostón át Kassáig. A Görömbölyi Rákóczi Szövetség támogatásával nyílt kiállítás két hétig látogatható.

img_9996.jpg

Fotó: Beregi László
Nem

Olvasnivaló

Ajánlat