2024. május 20. Bernát, Felícia
Rejtélyes kráterekre bukkantak a kutatók Szibériában
huffingtonpost/the siberian times
|
2015. február 27. 10:00
|
frissítve: 2015. március 02. 09:49
Újabb négy óriási lyukat fedeztek fel a tudósok az észak-szibériai Jamal-félszigeten. Nem ez az első eset. Tavaly júliusban három krátert találtak ugyanezen a területen.

Az újabb krátereket műholdas felvételek segítségével fedezték fel a szakértők, de úgy vélik, több tucat lehet még a térségben. Épp ezért azonnali vizsgálatokra van szükség a helyiek védelme érdekében. "Biztos vagyok benne, hogy több kráter van még a Jamal-félszigeten, én további 20-30 darabbal számolok. Nekünk most az a dolgunk, hogy felkutassuk ezeket" – mondta Vaszilij Bogojavlenszkij professzor, az orosz tudományos akadémia tagja.

Kráter madártávlatból

Szerinte fontos, hogy az emberek ne ijedjenek meg, ugyanakkor meg kell érteniük, hogy ez egy nagyon komoly kérdés, amit muszáj kutatni. 

A szakértők még tavaly novemberben ereszkedtek le az egyik kráter aljába, ahol adatokat gyűjtöttek, hogy megtudják a kráter keletkezésének körülményeit. Elméletük szerint a mélyedések gázrobbanások során keletkeztek, amiket a föld alatti hő vagy a klímaváltozásból adódó hőmérséklet emelkedése okozott.

Nem veszélytelen leereszkedni

Mivel a tudósok nem tudják meghatározni, hogy hol és mikor fog megtörténni a következő gázrobbanás, nehéz és veszélyes tanulmányozni a területet. Bogojavlenszkij professzor elmondta, hogy csapata új expedíció indítását tervezi, melynek során állomásokat fognak kialakítani az érintett területen, hogy mérni tudják a kráterek keletkezésével esetlegesen együtt járó földrengések intenzitását.

A mélység titka

"A legfontosabb kérdés, amit meg kell válaszolnunk, hogy mely területek és milyen feltételek mellett a legveszélyesebbek" – mondta a tudós. Ezek megválaszolása ugyanis elengedhetetlen az észak-szibériai városok és a régióban működő olaj és gázkitermelő komplexumok biztonságához. 

A Holdon is lehetne

Az Egyesült Államok szakértői ugyan nem vesznek részt a kutatásokban, de egyetértenek abban, hogy sürgetni kell a további kutatásokat. Dr. Carolyn Ruppel geofizikus nincs meglepve, hogy újabb és újabb mélyedések keletkeznek. Szerinte a föld alatti folyamatok, amik a kráterek kialakulásához vezetnek, óriási területen zajlanak Észak-Szibériában. A tudósoknak ezért feltétlenül meg kell tudniuk, hogy a kráterek hogyan változnak az idők során, mi okozza kialakulásukat és meg lehet-e jósolni, hogy hol fognak még ilyen mélyedések létrejönni. 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat