2024. május 19. Ivó, Milán
Stabil a költségvetés, folytatódnak a fejlesztések
Horváth I.
|
2014. december 18. 08:52
|
frissítve: 2014. december 31. 13:48
Tárgyaltak a költségvetésről, döntöttek többek között az Egressy-szobor felállításáról és a városi díjkuratóriumról is. Első rendes, és egyben ez évi utolsó ülését tartotta Miskolc város ősszel megválasztott közgyűlése. A testület következő ülését február 12-ére hívta össze Kriza Ákos polgármester.

12.55 

A végszavazásnál végül minden előterjesztés zöld utat kapott.
Zárásként Kriza Ákos polgármester áldott ünnepeket és boldog új évet kívánt 2015-re jó erőben és egészségben.

A következő közgyűlést február 12-én tartják majd.

kozgyules_141218ml_13.jpg

11.47 | Közérdekű kérdések

A napirendek tárgyalása után következtek a közérdekű kérdések.

Bartha György (MSZP) az avasi pincesor kapcsán érdeklődött: mikor jutnak a helyreállításhoz szükséges forráshoz. Illetve a szennyvízberuházás munkáit követő a helyreállítást tette szóvá, sok helyen még mindig csak földdel töltötték vissza az árkokat, ami folyamatosan újra kigödröződik, nehezítve a közlekedést.

Kriza Ákos polgármester egyet értett azzal, hogy a szennyvízberuházás során nagyobb odafigyelésre van szükség.

Kovács László (KDNP) a december eleji ónos eső és lefagyás által okozott károk miatt szólalt fel, emlékeztetve az Ómassán kialakult drámai helyzetre. Aggregátor beüzemelésével sikerült az áramhiányt megoldani, illetve másfél nap után élelmiszert kijuttatni a városrészbe. Javaslatot tett egy aggregátor beszerzésére, amit ilyen haváriahelyzetben be lehet vetni a városban. A Köln utcai megálló-áthelyezés és a Kuruc utcai parkoló építésével kapcsolatban érdeklődött, hogy ezek most hol tartanak.

Tompa Sándor (DK) szerint Pintér Sándor belügyminiszter egy konferencián azt mondta, ugyan átvállalta a kormányzat az önkormányzatok adósságát, de ezek több helyen újratermelődtek az önkormányzatok gazdasági társaságainál. Érdeklődött, hogy Miskolc ebből mennyire veszi ki a részét. Azt is megkérdezte, igaz-e, hogy költségvetési támogatást kapott a város, és azt mire fordítják? Többen jelezték, hogy este sem a pályaudvaron, sem a turisztikailag kiemelt területeken nem lehet jegyet vásárolni, csak a járműveken. Kérdésként tette fel, miért nincsenek jegyautomaták a város frekventált pontjain?

Kriza Ákos szerint rosszul idézett Tompa Sándor. A belügyminiszter azt mondta, nem csak az önkormányzatok adósságával, hanem a települések tulajdonában lévő gazdasági társaságokéval is törődni kell, itt hangsúlyozottan a 2010 előtti adósságokról van szó. Példaként említette, hogy 2010-ben a korábbi városvezetés megemelte a Miskolc Holding folyószámlahitelének keretét kétmilliárd forinttal, amit két hónap alatt le is vettek és elköltöttek. Miskolcon – ahogy más településeken is – az önkormányzatok már elkezdték a konszolidációt, ebben városunk élen jár. Olyan fejlesztéseket indít Miskolc, amelyek bevételeket termelnek, a gazdaság élénkítését eredményezik.

Katona Ferenc (Fidesz) az október utolsó hétvégéjén megrendezett Barátság Maraton kapcsán mondott köszönetet a polgármesternek, alpolgármestereknek, képviselőknek, a közlekedési vállalatnak és a Városgazdának a szervezésben nyújtott segítségért. Hozzátette: mind a városnak, mind magának Kriza Ákosnak jót tenne, ha őt is az indulók között köszönthetnék jövőre. Felhívta a figyelmet, hogy karácsonyi koncert rendez a szimfonikus zenekar pénteken este 6 órától a selyemréti templomban, amire várnak mindenkit.

Nagy-Korsa Judit (Együtt–PM) azt mondta, nemrég kiderült, hogy a Hunyadi Mátyás Általános Iskolában több hepatitisszel fertőzött gyerek van, és egy tanító. Kérdés, hogy akar-e tenni valamit a város a fertőzés terjedése ellen, aminek érintettjei pár hét alatt megnégyszereződtek. Véleménye szerint plakátokra lenne szükség, hogy felvilágosítsák az embereket a megfelelő kézmosásra és kézmosószert is biztosítani kellene. Érdeklődött, meg lehet-e oldani, hogy a közgyűlés előtt legalább 24 órával megkapják az előterjesztéseket, illetve, hogy gondolkodik-e a város abban, hogy a közgyűlési felvételeket valahol az interneten visszanézhetővé tegye.

Kriza Ákos kérte, a hisztériakeltést fejezze be a képviselő, mert nincs hepatitisjárvány Miskolcon, az ÁNTSZ és a hatóság feladata, hogy a megfelelő intézkedéseket megtegye. Pánikkeltésre nincs ok, aki nem járványügyi szakértő, az ne nyilatkozzon ilyen ügyekben, kérte. A közgyűlés felvétele pedig nézhető és visszakereshető az interneten, tette hozzá.

Hollósy András (KDNP) megköszönte az önkormányzatnak, hogy ilyen mértékű támogatást nyújt a Diósgyőr labdarúgócsapatának és ezen belül az utánpótlásnak. Megemlítette, hogy az egyik diósgyőri utánpótlás játékos, Csicsvári Milán az Espanyolhoz kapott meghívást egy összetartásra.

Gazdusné Pankucsi Katalin (Fidesz) elmondta, a vasgyáriak örömmel fogadták a szennyvízberuházás hírét, de azóta sok bosszúság érte őket, folyamatosan jelzik, hogy áldatlan állapotok vannak. Már kérte a vállalkozót, hogy hozzák az ünnepekre járható állapotba az utakat, most pedig azt kérte, hogy figyeljen az önkormányzat is arra, hogy a most következő kéthetes leállás idejére jól járható állapotban hagyják az utakat.

Kriza Ákos jelezte: az egész beruházás felpörgetését és rendbetételét kérte.

Simon Gábor (MSZP) szerint bár a maguk részéről igyekeztek nyugodt hangnemben megszólalni, de cinikus, lekezelő válaszokat kapnak akkor, amikor már nincs lehetőségük reagálni. A mérnöki kamara nyílt levelet juttatott el a városvezetéshez amiatt, hogy a miskolci vállalkozások helyi pályázatokon nem tudnak helyzetbe kerülni, hívta fel a figyelmet. Végül a miskolci szocialista frakció nevében jó pihenést és kellemes ünnepeket kívánt minden képviselőnek és az önkormányzat minden dolgozójának.

Kriza Ákos a mérnökkamara levele kapcsán megjegyezte, két nappal korábbi dátum szerepel a levélen, mint ahogy az érintett pályázati kiírás megtörtént. November 12-ei levélről van szó, amit most kapott csupán meg.

Pakusza Zoltán (Jobbik) kérte az iskolák, a gyerekek érdekében, tegyenek valamit azért, hogy az iskolákban tudják használni a pályázatból kapott laptopokat.

Kriza Ákos elmondta, egyet ért azzal, hogy az iskolák működtetését jobban is el lehetne végezni. Ennek a konkrét problémának a megoldása a KLIK-hez tartozna, de az önkormányzat magára vállalja, hogy megoldja, tette hozzá.

Földesi Norbert (MSZP) a Középszer mögötti vízelvezető takarítását kérte, mert tele van levéllel és félő, hogy baj lehet, ha nagyobb eső jön. A Középszer 2-nél egy partfal csúszik lefelé, és bokáig érő sár van nagyobb eső esetén, itt is tenni kellene valamit. Úgy hallani, márciusban megszűnik az adósságkezelés a városokban, igaz-e a hír, és az önkormányzat felkészült-e arra, hogy kezelje annak az ezer családnak a problémáját, aki jelenleg Miskolcon részt vesz a programban, tette fel a kérdést. A Science Múzeum kapcsán állítólag már nyomozás is van, érdeklődött, mi történik ott, hiszen márciusban már zárni kellene a projektet.

Kriza Ákos a Science Múzeum kapcsán elmondta, valóban nyomoznak, de 2010 előtti ügyek miatt, konkrétan, hogy miként került az önkormányzat kezébe a fűtőmű. A projekt halad, már az eszközbeszerzések is zajlanak, amint szükséges, behozzák a témát a közgyűlés elé.

Deák-Bárdos Mihály a körzetében lévő úgynevezett homokbánya kapcsán szólalt fel, javasolta rendbetételét és hasznosítását.

Pfliegler Péter alpolgármester a Középszer vízelvezetőjével kapcsolatban jelezte, a jövő héten kezdődik a takarítás, és a partfalat is ellenőrzik. A többször említett szennyvízberuházásról már egyeztettek a kivitelezővel, akinek érdeke, hogy rendben menjen a kivitelezés, mert különben nem kapja meg a pénzét.

Jakab Péter (Jobbik) a miskolciak bérrendezése ügyében szólalt fel, példaként említve egy postás ügyét, aki beperelte a munkáltatóját, mert kevesebb bért kap ugyanazért a munkáért, mint egy győri kollégája. Ha lehet, akkor a miskolci közgyűlés akár a felterjesztés jogával is élve jelezze, nem tűrik el, hogy a polgáraikat hátrányosan megkülönböztessék, javasolta. A miskolciaknak megfelelő munkahelyet, rendet és biztonságot kívánt.

Kriza Ákos megjegyezte: a képviselő olyan ügyben szólalt fel, amely inkább a parlamentre tartozik.

kozgyules_141218ml_18.jpg

11.25 | Pályázatok

Következtek a pályázati és önkormányzati szerződésekhez kapcsolódó előterjesztések. Ezek: Javaslat az 5. számú házi gyermekorvosi körzet megszüntetésére, Javaslat a labdarúgócsapatot működtető Diósgyőr FC Kft.-vel megkötött támogatási szerződés meghosszabbítására, Javaslat Miskolc Kistérség Többcélú Társulása és a Miskolc Környéki Önkormányzati Társulás Társulási Megállapodása módosításának jóváhagyására és Javaslat az ÚSZT-ZBR-CNB-2014 jelű pályázati felhíváson való elindulásra.

Tompa Sándor (DK) elmondta, több előterjesztés is a város demográfiai helyzetére és az itteni fejlődési lehetőségre utal. Az egyetemi pályázatra szükség van, ugyanis csökken azon középiskolások száma, akik ide jelentkeznek, a gyermek háziorvosi körzet megszüntetése pedig csak rontja a családalapítási kedvet.

Kovács László (KDNP) elmondta, a gyermekek számának csökkenése országos jelenség. Miskolc nem tartozik azon települések közé, ahol lenne betöltetlen orvosi praxis. Vannak olyan városrészek, ahol korábban fiatal családok nagyobb számú beköltözése és gyermekvállalása miatt magasabb volt a gyereklétszám, mára azonban olyan számban csökkent, hogy piaci alapon ott nem éri meg a körzetet üzemeltetni, így eladhatatlanná válik a praxis. Az ellátandó gyerekek szétosztása után a környező körzetekben pont optimális gyereklétszám lesz.

Pakusza Zoltán (Jobbik) szerint nincs a városnak orvosmegtartó képessége, ezt bizonyítja, hogy többször is kellett már körzetet megszüntetni az elmúlt években. A demográfiai csökkenés is jól látszik, ami az elköltözésekből is adódik, ezek továbbgyűrűznek majd az óvodákban, iskolákban is.

Kovács László szerint nem lehet Miskolc egyedi problémájának nevezni a demográfiai adatokat, mert az a nyolcvanas évektől országos tendencia. Persze, a mesterségesen felduzzasztott létszámú egykori ipari városi múlt is okoz gondot.

Pakusza Zoltán egyetértett azzal, hogy évtizedes probléma a demográfiai csökkenés, ám ezt az elmúlt 24 évben a politikai elitnek már kezelnie kellett volna.

Kriza Ákos polgármester megjegyezte, egy demográfiai ciklus megállításához egy választási ciklus nagyon kevés. A gazdasági helyzetet négy év alatt sikerült stabilizálni, most kezdődött a felpörgetése, ami visszatelepülést eredményezhet. A gyerekvállalási kedvet azonban egy város nem tudja befolyásolni, ez európai probléma.

kozgyules_141218ml_12.jpg

11.20 | Ingatlangazdálkodás, városüzemeltetés

Következtek előbb az ingatlangazdálkodással, majd a városüzemeltetéssel kapcsolatos előterjesztések. Ezek: Javaslat egyes, a MÁV Zrt. tulajdonában álló ingatlanok megszerzésének kezdeményezésére az MNV Zrt.-nél, Javaslat a Miskolc Bolt és a Miskolc Café üzemeltetésének átadására, Javaslat a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ és a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata között létrejött használati szerződés és vagyonkezelési szerződés módosítására és kapcsolódó döntések meghozatalára, Javaslat ingatlanrész térítésmentes használatba adására a Martin-kertvárosi Nyugdíjas Klub Egyesület részére, valamint a kapcsolódó döntések meghozatalára, Javaslat a Kosztyu Ádám Emlékére a Leukémiás, Daganatos és Zemplén Fogyatékos Gyermekeiért Alapítvány részére helyiség biztosítására. Illetve: Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzatának a kéményseprő-ipari közszolgáltatásról szóló 38/2013. (X. 28.) önkormányzati rendelet módosítására és a kapcsolódó határozatok meghozatalára, Javaslat az ÚSZT-ZBR-CNB-2014 jelű pályázati felhíváson való elindulásra, Javaslat felhatalmazás megadására a Miskolc Térségi konzorcium által megnyert KEOP 1.1.1/C/13-2013 pályázathoz kapcsolódó támogatási szerződés megkötéséhez és a megvalósuló beruházásban beszerzett eszközök közszolgáltató számára történő átadására.

A napirendekhez hozzászólás nem érkezett.

kozgyules_141218_ml.jpg

10.38 | Közterületek és közrend

Következtek a közterületekkel és közrenddel kapcsolatos előterjesztések. Ezek: Javaslat a 2015. évi ellenőrzési terv megállapítására, Javaslat közterületek elnevezésére, Javaslat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal törvényességi felhívásainak megtárgyalására, valamint a Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város területén működő közterületi térfelügyeleti kamerarendszer megfigyelési pontjainak bővítésére.

Batta Angéla aljegyző elmondta, a kormányhivatal a közösségi együttélésről szóló önkormányzati rendelettel kapcsolatban intézett törvényességi felhívást a városhoz. Ennek megfelelően tisztábbá tették a rendelet egyes részeit, ám a lakhatási szabályokra vonatkozó rész megváltoztatását nem támogatják. A lakások bérletére érkezett észrevétellel szintén nem értenek egyet, mivel az nem ellentétes az Alaptörvényben foglaltakkal.

Jakab Péter (Jobbik) szerint a kormányhivatal ismét hozza a formáját és kifogásolja, hogy Miskolc nem engedélyezi húsz négyzetméterre tíz ember bejelentkezését, hogy előírja az egy emberre jutó hat négyzetmétert, miközben egy kutyának a törvény szerint tízre van szüksége. A kormányhivatal szerint a lakhatás feltétele az ingatlan megléte, a frakcióvezető felhívta a figyelműket, hogy az ilyen hozzáállás miatt alakult ki például a lyukói helyzet.

Kovács László (KDNP) elmondta, aggályosnak tartják azt a politikát, amit a baloldal követett, amikor nem mert hozzányúlni bizonyos dolgokhoz. De azt a hozzáállást is, mely támadja a kormányhivatalt, ami csak a munkáját végzi. Miskolc határozottan teszi a dolgát, ennek keretében azt is megteszik, hogy azt válaszolják a kormányhivatalnak: nem értenek egyet az észrevétellel. A lakhatás feltételeivel kapcsolatban változatlan az álláspontjuk, szükség van az egy ember számított hat négyzetméterre az élhetőséghez. Ha a kutyáknál meg lehet ezt szabni, akkor az emberek esetében még inkább. Megvédi a város a rendelkezéseit, még akkor is, ha ezt a kormányhivatallal szemben kell megtennie.

Szilágyi Szabolcs (Jobbik) amiatt szólalt fel, hogy a tervezett új 12 közterületi kamerából egy sem kerül az Avas kettes ütemébe, miközben a bűnügyi fertőzés tekintetében sokkal indokoltabb lenne, mint az Avas többi részében – ahová viszont terveznek. A város lemondott az Avas kettes üteméről, de a Jobbik ezt nem tervezi.

Kriza Ákos polgármester elmondta, mindenhová szeretne a város kamerát kihelyezni, de korlátozottak a lehetőségek, a rendőrség és a rendészet javaslatai alapján döntenek a helyekről.

Pakusza Zoltán (Jobbik) örömét fejezte ki, hogy a Görögszőlő, Torontáli utca környékére kamera kerül. Támogatják az Egressy Béni-szobrot is, de nem értik, miért nem miskolci művész készíti.

Simon Gábor (MSZP) szerint nagyon messze áll egymástól az a négy téma, aminek az előterjesztéseit összevontan tárgyalják. A tervezett Egressy-szoborról kijelentette: „nagyon ronda”, az lesz a sorsa, mint a Széchenyi-szobornak, amivel a miskolciak húsz alatt sem tudtak megbarátkozni. A kormányhivatal észrevétele kapcsán megjegyezte, lehet vitatkozni arról, hogy törvényes-e a nyomortelep-felszámolás vagy sem, de hogy nem jó irány, az biztos.

Kiss Gábor alpolgármester elmondta, több miskolci művész is meghívást kapott köztéri alkotások készítésére, ilyen például az állatkertbe tervezett térplasztika, vagy a II. János Pál Pápa-szobor. Kő Pál, az Egressy-szobor készítője a Magyar Nemzet Művésze, a döntést előkészítő grémiumban szakértő zsűri foglal helyet. Megtisztelő, hogy az idős művész pályázott a szobor elkészítésére.

Pfliegler Péter alpolgármester hangsúlyozta, nem mondtak le egy miskolciról sem, így az avasiakról sem. A kettes ütemben van jól működő kamera, az egyesben viszont nem, ez indokolta a kamera oda tervezését.

Kiss János alpolgármester hangsúlyozta, a kormányhivatal sem támogatja a bűnözőket, ahogy a város sem, ezért indították a nyomortelep-felszámolási programot. Csupán más jogszabályi megoldásokat kérnek, nincs arról szó, hogy nem értenek egyet a város döntéseivel. De itt vannak a jogi határai a kormányhivatalnak, nem mondhatja meg, hogy az önkormányzat mit tegyen, az észrevétel jogtechnikai alapú, ami a jogi szakma iránykeresése. Miskolc kikövezetlen úton jár, de mennek tovább ezen az úton, nem állnak meg.

A közgyűlés ezen pontján gyermekek éreztek a közgyűlési terembe, akik versekkel és dalokkal tették ünnepivé az idei utolsó közgyűlést.

kozgyules_141218ml_20.jpg

A betlehemező gyerekek a Szabó Lőrinc Általános Iskolából érkeztek

10.18 | Önkormányzati működés

Következett az önkormányzat működésével összefüggő előterjesztések megtárgyalás. Ezek: Javaslat a Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzat elismeréseinek alapításáról és adományozásuk szabályairól szóló 38/2004. (XI. 10.) önkormányzati rendelet módosítására, Javaslat az önkormányzat által adományozott címek és díjak odaítélésére létrehozott kuratórium tagjainak megválasztására, Javaslat Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének az Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló önkormányzati rendeletének megalkotására, javaslat a közgyűlés tájékoztatására és polgármesteri határozatok utólagos jóváhagyására.

A napirendek vitájában Nagy-Korsa Judit (Együtt–PM) elmondta, három módosító javaslata is volt a bizottsági vita során, de ezeket elutasították. Kifogásolta, hogy szerinte a kuratórium az önkormányzati elismerések odaítélése során olyan jogosítványokat kap, hogy maga döntheti el, kik legyenek a díjazottak. A kuratórium összetételével is problémája van, akiket javasolt, nem fogadták el, pedig olyanokról van szó, akiknek munkája mindenhol elismert.

Kiss János alpolgármester megjegyezte, a kuratórium tagjai reprezentálják a város lakosságát, nem politikai alapon választották őket. A kuratórium eddig is támogathatta vagy nem a jelölteket, csupán egy olyan új jogosítvány került be, hogy ha nincs jelölés, akkor azt maga is megteheti.

Nehéz Károly (Fidesz) szerint Nagy-Korsa Judit kifordítva és végletesen látja a dolgokat, a kuratórium egyfajta szűrő. Néha előfordul, hogy nem érkeznek egy adott díjra jelöltek, mivel nem szeretnének kellemetlen helyzetbe kerülni, ezért született a módosítás.

Tompa Sándor (DK) kérdést tette fel: ki döntötte el, hogy Eger kezdeményezésével kerékpárutat építenek a két város között, aminek keretében Bükkszentkereszten kerékpáros pihenő épülne? Ezt támogatják, de kérdés, hogy nem kellett volna-e ennek a nyomvonalnak a koncepcióját a közgyűlésnek megtárgyalnia? Erről tájékoztatást kért.

Nagy-Korsa Judit szerint erős az a jogosítvány, amit a kuratórium kap. Nem a kuratóriumnak kell embereket jelölni, hanem a miskolciaknak.

Pfliegler Péter alpolgármester elmondta, a kerékpárút Eger által kezdeményezett és megvalósítandó projekt, amit véleménye szerint a miskolci közgyűlésnek nem kellett megtárgyalnia. Pozitívumként említette meg, hogy épül a Nyékládháza, Mályi, Kistokaj, Miskolc közötti kerékpárút, ami kapcsolódik a szirmaihoz. Kézzelfogható közelségbe kerül, hogy valaki elindul Nyékládházáról kerékpárral és Miskolcon keresztül eljuthat Egerbe. Ez pedig komoly turistacsalogató lehetőség lehet, így örömére szolgál Miskolcnak, hogy Eger kezdeményezte ezt a projektet.

kozgyules_141218ml_01.jpg

Fotó: Mocsári L.

9.28. | Költségvetés és gazdálkodás

A közgyűlés elsőként a költségvetésről és gazdálkodásról szóló előterjesztéseket tárgyalta. Ezek: Javaslat az önkormányzat 2014.évi költségvetéséről szóló 5/2014. (III. 10.) önkormányzati rendelet módosítására (III. negyedéves korrekció), Javaslat a 2015. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendelet megalkotására, Javaslat az egyes adózást érintő rendeletek módosításáról szóló rendelet megalkotására, Javaslat a 2015. évi ellenőrzési terv megállapítására.

Farkasné Hadházi Ildikó, a gazdálkodási főosztály vezetője elmondta, a költségvetési és az átmeneti gazdálkodási előterjesztés tartalmát is a törvény írja elő. A költségvetés teljesülése kapcsán át kell tekinteni a negyedéveket, míg az átmeneti gazdálkodásról szóló rendelet azt az időszakot szabályozza, kezeli, amíg megalkotja a grémium a következő évi költségvetési rendeletet.

Képes Lóránd, az adóosztály vezetője hozzátette, az idegenforgalmi adó módosítására magasabb rendű jogszabály miatt van szükség, ami tartalmazza például, hogy a vakoknak és gyengénlátóknak nem kell idegenforgalmi adót fizetni. Január 1-jétől a bankkártyás fizetés lehetőségét is biztosítani szeretnék az osztálynál a hivatalban. A telekadót fizető körből kikerülnének azok a cégek, melyek alkalmazottakat foglalkoztatnak.

A napirendek vitájában Jakab Péter, a Jobbik frakcióvezetője elmondta, egy rossz költségvetést nehéz korrigálni, ez ugyanis nem szolgálja a város érdekeit. Mivel hiány van a költségvetésben, hiteleket akar az önkormányzat felvenni.

Kriza Ákos polgármester megjegyezte, jelenleg Miskolc adóssága nulla forint, így nem is érti, miről beszél Jakab Péter.

Simon Gábor (MSZP) szerint azért nincs tartozása a városnak, mert egy bank sem ad hitelt Miskolcnak. A bevétel 49,5 milliárd, míg a kiadás 63,5, így egy hatalmas lyuk tátong a kettő között, 14 milliárd forint hiányzik ahhoz, hogy a költségvetésben elfogadott tételeket a város ki tudja fizetni.

A város gazdálkodása stabil, nőnek a bevételek, a fejlesztések mennek tovább, egyre több cég fejleszt – hívta fel a figyelmet Kriza Ákos.

Amit négy éve megígértük, azon az úton haladunk tovább, mondta Soós Attila, a Fidesz frakcióvezetője. Ez egy stabil, jól tervezett, átgondolt, stabil és valódi számokat tartalmazó tervezet, tette hozzá. Az elért eredményeket mutatják a városban megvalósult beruházások, befejezték azokat, amelyeket az előző városvezetés nem tudott, miközben munkahelyeket teremtenek, nőnek az adóbevételek. A kiadásokat aszerint tudják tervezni, ahogy a bevételei is alakulnak a városnak. Több jut városüzemeltetésre, az óvodákra, iskolákra, hulladékkezelésre, közrendre, közbiztonságra, ez olvasható ki ebből a költségvetésből. A Salkaházi-programmal azokra az emberekre is tudtak gondolni ezzel a költségvetéssel, akikre az előző városvezetés nem.

Pakusza Zoltán (Jobbik) megjegyezte, évente 1430 fővel csökken a város lakossága, az elmúlt évek adata megfelel a szocialista városvezetés alattinak. A város öregszik, a munkanélküliek száma ugyan csökkent, de, ha ezt a csökkenő lakosságszámhoz viszonyítjuk, akkor valójában ugyanakkora.

Tompa Sándor (DK) arra hívta fel a figyelmet, hogy belső ellenőrzéssel fogják vizsgálni az elmúlt négy évben hozott döntések hatását, és ez majd bizonyítja, hogy nem olyan jó a helyzet, mint azt Soós Attila mondja.

Farkasné Hadházi Ildikó a vita végén elmondta, négy éve hallják a kritikákat. 2010-ben zárolásokkal kellett kezdeni és a szállítói kifizetések átütemezésével, hogy működni tudjon a város. Mostanra zökkenőmentesen működik, többletfeladatokat lát el, ugyanakkor többletforrást juttatott az egyes területeknek. Felhívta a figyelmet több mellékletére, táblázatára a költségvetésnek, melyek bizonyítják, hogy nincs hiány, és saját forrásból biztosítják a fejlesztésekhez is az önerőt, nem vesznek fel hitelt. A működés egyensúlyban van, miközben olyan többletfeladatokat is ellátnak, amelyek korábban nem voltak a város feladatai között, mint például a kéményseprés. Az óvodapedagógusoknál is elindult az életpályamodell, míg a dajkák bérkiegészítésére a város teremtette meg a forrást.

Kiss János alpolgármester elmondta, újfajta gazdaságpolitikát építettek az elmúlt négy évben és ezt viszik most tovább. Takarékos és kiszámítható költségvetést fogadtak el, ez biztosítja az egyensúlyt. Nincs működési hiány, nem is lehet, hiszen ezt nem engedi a jogszabály. Többet tudtak fordítani például közbiztonságra, ez így lesz 2015-ben is. De a szociális biztonságra, a nyomortelepek felszámolására sem fogják sajnálni a forrást. Szakítottak a látványberuházásokra összpontosító szocialista várospolitikával, fenntartható beruházásokat finanszíroznak csak: ipari parkokat, kutatásfejlesztést, bevételt generáló turisztikai beruházásokat. A hitelpolitikában is sokkal jobbak, már csak azért is, mert az önkormányzatok hitelét átvette a kormány, de helyben is másképp gondolkodnak. Csak abban az esetben terhelik hitellel a várost, ha látszik, hogy az adott beruházás bevételeket generál, amiből ez finanszírozható.

kozgyules_141218ml_05.jpg

9.16 | Napirendre vétel

A közgyűlés napirendjére vette a javaslatban szereplő előterjesztéseket, és döntött arról, hogy összevontan tárgyalja az önkormányzat gazdálkodásával és a költségvetéssel, az önkormányzat működésével, a közterülettel és közrenddel, az ingatlangazdálkodással, a városüzemeltetéssel, illetve a pályázatokkal és önkormányzati szerződésekkel kapcsolatosan előterjesztéseket. Zárt ülést a közgyűlés végén tartanak.

kozgyules_141218ml_10.jpg

Az ülés előtt írtuk:

Foglalkoznak a képviselők az idei költségvetés módosításával, de a 2015. évi átmeneti gazdálkodásról szóló önkormányzati rendeletet is megalkotják. Dönthetnek új közterületi elnevezésekről, illetve Egressy Béni szobrának állításáról, de egy házi gyermekorvosi körzet megszüntetése és a labdarúgócsapatot működtető Diósgyőr FC Kft.-vel megkötött támogatási szerződés meghosszabbítására vonatkozó javaslat is napirendre kerül.

Ingatlanok átadása, pályázatok, és a közterületi térfelügyeleti kamerarendszer megfigyelési pontjainak bővítése is szerepel a sürgősségi napirendek között. Az összesen huszonöt javaslat megtekinthető itt.

 

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat