2024. április 30. Katalin, Kitti
Több milliárd forintból újgenerációs szakképző intézményeket hoznak létre Miskolcon
Kujan István
|
2018. szeptember 04. 18:44
|
frissítve: 2018. szeptember 06. 15:45
Átfogó fejlesztést valósítanak meg a miskolci szakképzésben, épületek és eszközök újulnak meg, erre 6,5 milliárd forintot fordítanak egy pilot projekt keretében – tudatta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter. Kedden a Miskolci Egyetemen nyitották meg a Regionális Szakképzési és Felnőttképzési Tanévnyitó Konferenciasorozatot.

A konferencia meghívottjai a szakképzésben, felnőttképzésben részvevő intézmények igazgatói, érdeklődő pedagógusai, az általános iskolák igazgatói, pályaválasztással, pályaorientációval foglalkozó pedagógusai, munkatársai voltak. De részt vettek az eseményen a térség intézményvezetői, valamint az intézményfenntartók mellett a szakképesítésért felelő tárcák, a duális szakképzésben érintett szervezetek és a helyi vállalatok képviselői is.

A konferencia felvezetésében elhangzott, a szakképzési rendszer csak a kormányzat, az iskolák és a képzésben szerepet vállaló gazdasági szereplők összefogásával újulhat meg. Tátrai István József, a Miskolci Szakképzési Centrum főigazgatója maga is úgy fogalmazott, az előttünk álló időszak sok kihívást tartogat a szakmai képzés számára, de mindannyiunk érdeke az, hogy megtaláljuk az innovatív megoldások eredményes felhasználását és továbbvitelét.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_4.jpg

Ebben Miskolc városa partnere az intézményeknek és a vállalatoknak, és kiemelkedő szerepet vállal a szakmai képzés rendszerében. Kriza Ákos úgy fogalmazott, Miskolcon a közoktatásról egységes rendszerben gondolkodnak, és ennek jelentős szelete a szakképzés – mutatott rá a polgármester. – Elkészítettük a város gazdaságfejlesztési programját, ehhez szervesen kapcsolódik a szakképzésfejlesztési koncepció is. Célunk a piaci igények és a képzési rendszer hosszútávú összehangolása.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_8.jpg

Kifejtette, a város elkötelezett abban, hogy az oktatásban és a szakképzésben megfeleljenek a negyedik ipari forradalom kihívásainak. A fejlesztési stratégia ágazatai között kiemelt mások mellett az informatika és az elektronika, a járműipar és a kapcsolódó gépgyártás, de a modellben szerepel a duális képzés továbbfejlesztése, valamint a kutatás-fejlesztés és az innováció erősítése is.

– Kész a koncepciónk arra, hogy a Miskolci Egyetemmel közösen innovációs központot hozzunk létre. Ez a miskolci tudásbázis fejlesztésének egyik elengedhetetlen infrastrukturális alapját képezi majd – emelte ki Kriza Ákos, hozzátéve végül, hogy átfogó és átgondolt stratégia mentén, szorosan össze kell fogni az ágazati szereplőkkel. „Mert csak ez a garancia arra, hogy az ország és benne Miskolc európai mércével is példaértékű fejlődése tovább folytatódjon”.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_11.jpg

A magyar kormány általános gazdaságfejlesztési stratégiai céljairól az innovációs és technológiai miniszter beszélt. Palkovics László tudományos előadásában kifejtette, milyen víziót vázolt fel a kormány a következő időszakra vonatkozóan: azt szeretnék, hogy Magyarország 2030-ra Európa első 5 olyan országa közé tartozzon, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni. Ehhez három területen – kreatív magyarok, innovatív vállalkozások, gyors és biztonságos közlekedési rendszer és energetika – majd’ háromszáz olyan akciót, intézkedést határoztak meg, amellyel a cél elérhetővé válhat.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_13.jpg

– Többek között azt vizsgáljuk, hogy a technológiai változásokra milyen válaszokat lehet adni, milyen új megoldásokra van szükség. Ehhez erős és kreatív magyar vállalkozások, stabil munkahelyek és növekvő bérek kellenek, továbbá gyors és biztonságos közlekedési rendszert is ki kell alakítani. Valamint okos, tiszta, megfizethető árú energiára van szükség – összegezte a kitűzött célokat a miniszter.

A szakképzésben és a felnőttképzésben azt szeretnék elérni, hogy minden munkavállaló-képes korú magyar állampolgár számára biztosított legyen legalább egy, a gazdaság igényein alapuló, a munkaerőpiacon elhelyezkedést biztosító, modern szaktudást nyújtó szakképesítés.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_16.jpg

Palkovics László beszélt arról is, hogy újgenerációs szakképző iskolák jönnek létre, komplett iskolafejlesztési programot indít az Innovációs és Technológiai Minisztérium, amely a szakképző iskolák teljes körű tartalmi és külső megújítását is jelenti.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_24.jpg

Miskolcon mintegy 6,5 milliárd forintos támogatással valósulhat meg egy pilot projekt, amelynek keretében kompletten átstrukturálják, átalakítják a szakképzés rendszerét. Teszik ezt annak érdekében – hangoztatta a miniszter –, hogy itt is létre tudjanak hozni egy újgenerációs szakképző intézményt, amit modern épített infrastruktúra, modern eszközök jellemeznek, és ahol kompetens szakmai tanárokkal olyan képzést biztosítanak majd a fiataloknak, amire a piacnak szüksége van.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_23.jpg

A 21. századi szakképző iskolák kapcsán a Miskolci Pilot programról Kiss Gábor, a program koordinátora tartott előadást, majd Bihall Tamás BOKIK-elnök beszélt a duális képzés helyzetéről Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. Végül betekintést nyerhettünk a duális képzés gyakorlatába Sándor Csabától, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. képzési csoportvezetőjétől, majd Magyar Zita, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal szakmai főigazgató-helyettese beszélt az aktuális feladatokról a 2018/2019 tanév során.

felnottkepzes_konferencia_180904ml_20.jpg

A miskolci rendezvény az első eseménye volt annak a szakképzési és felnőttképzési tanévnyitó konferenciasorozatnak, amelyet a nemzeti szakképzési és felnőttképzési hivatal, valamint a szakképzési centrumok szerveznek. A sorozat Pécsett folytatódik, majd Debrecenben, Budapesten és Zalaegerszegen rendeznek még konferenciát.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat