2024. május 21. Konstantin
Több mint száz éves néprajzi gyűjtemény a Rákóczi-házban
Budai Gábor
|
2015. szeptember 11. 15:45
|
frissítve: 2015. szeptember 12. 19:45
Népviseleti darabok, kerámiák, rajzok, fényképek és térképek – 102 évvel ezelőtti néprajzi gyűjtés egyedülálló anyaga. Több száz unikális darab látható azon a kiállításon, amely Erdélyen innen, Alföldön túl – A Fekete-Kőrös völgye a századfordulón címmel nyílt meg csütörtökön a Rákóczi-házban.

erdelyi_kiallitas_150910_vcs_03.jpg

Fotó: Végh Csaba

    A kiállításon a máig meghatározó néprajzi kutatáson keresztül a századforduló modernizálódó Magyarországának egy régebbi korokról árulkodó, archaikus és felfedezetlen paraszti világa tárul fel a szemlélődő előtt. Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója elmondta, egy több mint 100 évvel ezelőtt zajlott kutatásnak az eredményeit láthatjuk a kiállításon. Hozzátette, ez az anyag soha nem volt látható összegyűjtve, „100 évig lappangtak a tárgyak a Néprajzi Múzeum gyűjteményében, a fotók az archívumban”, fűzte hozzá.

erdelyi_kiallitas_150910_vcs_08.jpg

Hiánypótló néprajzi tárgyakat gyűjtött, helyszíni fotókat, rajzokat feljegyzéseket készített – Győrffy István néprajzkutató 1911-ben terepmunkája során módszeresen végigjárta az etnikailag és földrajzilag is zárt és feltáratlan területet. Bartha Elek, a Győrffy István Néprajzi Egyesület elnöke elmondta, Győrffy munkásságának köszönhetően 100 esztendővel ezelőtti állapotokról kapunk egy kiváló keresztmetszetet, amit az akkori módszertani felvértezettséggel és az ő szemléletével ma is nagy örömmel és nagy elfogadással tudunk szemlélni.

A kiállítás a Rákóczi-házban október 31-ig fogadja a látogatókat.

erdelyi_kiallitas_150910_vcs_05.jpg

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat