2024. május 21. Konstantin
Több területen is élen jár és példát mutat a Miskolci Törvényszék
Kujan István
|
2017. május 04. 13:20
|
frissítve: 2017. május 06. 11:18
Az elektronikus ügyfélkapcsolatok kialakítása és fejlesztése csak egyike azoknak a példáknak, amikkel a magyar bíróságok, és köztük kiemelten is a Miskolci Törvényszék a nyugat-európai intézmények előtt jár – mutatott rá Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke a csütörtöki összbírói értekezlet előtt megtartott sajtótájékoztatón.

Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke elmondta, tavalyi munkájukat alapvetően három tényező határozta meg: egyrészt az Országos Bírósági Hivatal elnökének nevéhez köthető, a „Szolgáltató bíróságért” és a „Fenntartható fejlődés” címet viselő programokban való részvétel, valamint a vezetőváltás az intézmény élén.

osszbiroi_ertekezlet_170504_ja_1.jpg

Fotó: Juhász Ákos

Ismertette, a Miskolci Törvényszék hazánk egyik legnagyobb ítélkezési szervezeti egysége, ezt jól mutatja a tényleges foglalkoztatotti létszám is, ami meghaladja a 670 főt, ebből 159 bíró. A Magyarországra érkező bírósági ügyek több mint 6 százaléka az itteni törvényszékre érkezik, a hátralékuk, azaz a folyamatban lévő ügyek aránya 4,5 százalék.

– Tavaly is több ügyet fejeztünk be, mint amennyi a bíróságra beérkezett – húzta alá a törvényszéki elnök, aki számszerűen is ismertette: 89 275 ügy érkezett hozzájuk tavaly, és 89 650-et fejeztek be.

Büszkék arra is a Miskolci Törvényszéken, hogy a „Szolgáltató bíróságért” programban országosan a második helyet érték el azzal, hogy több mint 44 százalékkal csökkentették a két éven túli ügyek számát. A „Fenntartható fejlődés” programban – ami egyebek mellett az ítélkezést és az ügyfélkapcsolatokat támogató rendszerek fejlesztését célozta – pedig az ötödik helyen zárták a tavalyi évet.

– Szintén nagyon fontos mutató az időszerűség: a hozzánk beérkező ügyek 90 százalékát egy éven belül befejezzük. Az első fokon hozott jogerős döntéseink aránya pedig 82 százalék, az ügyfelek több mint 80 százaléka elfogadja a döntéseinket – emelte ki Répássy Árpád, aki büszke arra is, hogy „drasztikusan csökkent” a hatályon kívül helyezett ügyek száma.

osszbiroi_ertekezlet_170504_ja_12.jpg

A Nyitott bíróság programjukban tavaly 33 iskola vett részt, több mint 110 rendezvényt tartottak, közel 5500 résztvevővel. A tanúgondozással, áldozatvédelemmel is nagyon intenzíven foglalkoztak a törvényszéki elnök elmondása szerint.

Részben pályázati lehetőségekkel élve, részben saját erőforrásból számos, a törvényszéket és járásbíróságait érintő beruházást hajtottak végre tavaly. A Jablonszky programban 66 millió forintot fordítottak fejlesztésekre, felújították például a Fazekas utcai épület tetejét is. És továbbfejlesztették az elektronikus ügyfélkapcsolatokat is, a szakmai ismereteket pedig tovább bővítették – a polgári perek 30 százaléka most már ilyen formában érkezik be a törvényszékre.

Fazekas Sándor, az Országos Bírói Tanács tagjaként jött Miskolcra. Elmondta, 2012-től alakult ki az a gyakorlat, hogy felügyeleti szervként részt vesznek az összbírói értekezleteken, ezzel pedig közvetlen tapasztalatokat, információkat szereznek a törvényszékekről, ítélőtáblákról.

– Ilyenkor látjuk a jó gyakorlatokat, amelyeket az egyes megyék bevezettek, és ez mind hozadéka és megerősítése a mi munkánknak is – fogalmazott.

osszbiroi_ertekezlet_170504_ja_16.jpg

Balla Lajos, a Debreceni Ítélőtábla részéről megerősítette a beszámolóban elhangzott kitűnő mutatókat. Az elnök kiemelte, az ítélőtábla régiójában is jelentős szerepet foglal el a Miskolci Törvényszék.

– Az itt feldolgozott ügyek mennyisége, a befejezett ügyek minősége, a folyamatban lévő ügyek száma, bonyolultsága miatt is indokolt a Miskolci Törvényszék megkülönböztetett szerepéről és helyéről beszélni – hangsúlyozta az ítélőtábla elnöke.

osszbiroi_ertekezlet_170504_ja_20.jpg

Az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke kiemelte, a pártatlan, időszerű és megalapozott bírói munkához szükség van a megfelelő tárgyi környezetre, infrastruktúrára, valamint megfelelő jogszabályokra is. Handó Tünde méltatta a Miskolci Törvényszék munkacsoportjainak tevékenységét, kiemelten is az elektronikus kapcsolattartással foglalkozó csoportot.

osszbiroi_ertekezlet_170504_ja_23.jpg

– A komplex és hatékony munkát végző csoport minta az ország bíróságai számára – emelte ki az OBH elnöke. Hozzátette, az e-eljárás csak egyike azoknak a példáknak, amikkel a nyugat-európai intézmények előtt járunk. De példaértékű Miskolcon a fiatal generációkkal való foglalkozás is, mondta Handó Tünde.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat