2024. május 19. Ivó, Milán
További gazdaság élénkülés várható
Iván Aurél
|
2015. június 08. 17:29
|
frissítve: 2015. június 09. 20:40
Akár már ebben a hónapban megjelenhetnek az első ipari fejlesztésekre kiírt uniós pályázatok. 2020-ig 3,3 milliárd euró brüsszeli forrást használhat fel az ország.

Szakértők szerint érdemes pályázni, mert kedvező a pénzügyi és gazdasági környezet. Bod Péter Ákos volt jegybankelnök azt mondta a Miskolc Mának, hogy előbb-utóbb Magyarországon be kell vezetni az eurót.

40-50 fokos hőségben sem veszít szilárdságából ez a speciális alumínium-acél sodrony. A technológiát a miskolci Fux Zrt-nél fejlesztették ki. A cégvezető márciusban azt mondta: terveikhez uniós forrásokat is fel akarnak használni.

"Olyan időszak kezdődik az innovatív kis- és középvállalkozásoknak, amelyeknek reményük van arra, hogy az európai uniós pályázatokban sokkal nagyobb szerepet kaphatnak, mint eddig bármikor." - mondta Barkóczi István, a Fux Zrt. tulajodonos-vezérigazgatója. 

2014 és 2020 között 3,3 milliárd euró uniós forrást használhat fel Magyarország, 33-szor annyit, mint 1990 és 1999 között és tripláját a 2004 és 2006 közötti összegnek. Az ipari fejlesztésekkel kapcsolatban akár már ebben a hónapban megjelenhetnek az első pályázatok.

"Itt már várható az, hogy akár már júniusban megjelennek az első kiírások, itt alapvetően még egy szálat kell elvarrni a kormányzatnak, hogy a cégeknek érvényesíteni kell-e vállalásaikban a plusz fő foglalkoztatási vállalást." - mondta Trombitás Zoltán, az Erste Bank EU irodairodavezetője.

2008-2009-es válság idején a mélybe zuhantak a mutatók. Most viszont, jórészt a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramjának és az alacsony alapkamatnak köszönhetően újra beindult a hitelezés. Az egyik kereskedelmi bank régióvezetője szerint a vállalkozásoknak érdemes kihasználni ezt a helyzetet.

"Most én javaslom mindenkinek, hogy ezt a kedvező fix kamatozású hiteleket, amit a hitelprogram biztosít forint oldalon és az Eximbank deviza oldalon, azzal éljenek, mert ez a kegyelmi állapot nem fog sokáig fennmaradni. - mondta Sumi Csaba, az Erste Bank régióvezetője. 

Magyarország az elmúlt húsz évben jelentős csökkentette különbségét a németekhez képest, de még így is nagyobb a lemaradás, mint Csehországban, Szlovákiában vagy Lengyelországban. Bod Péter Ákos volt jegybankelnök egy üzleti fórumon azt mondta: előbb vagy utóbb be kell vezetni az eurót Magyarországon.

"A külkereskedelemtől, turizmustól ennyire függő ország, amelynek szomszédai Ausztria, Szlovákia, Szlovénia és feltételezem, hogy később Románia és Horvátország is belép az eurózónába, mi nem lehetünk sziget." - mondta  Bod Péter Ákos, Budapesti Corvinus Egyetem közgazdász.

Az üzleti fórumon szó esett arról is, hogy jelentősen nőtt az export, főleg a mezőgazdasági kivitel az utóbbi években, de még mindig elsősorban az uniós források dinamizálják a gazdaságot. A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy 2020 után várhatóan csak visszatérítendő támogatásokat lehet majd az Uniótól kapni, így érdemes kihasználni a most futó, még vissza nem térítendő forrásokat.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat