2024. szeptember 01. Egyed, Egon
Új dimenzió nyílt a bíróságon – függetlenednek tértől és időtől
minap.hu
|
2018. június 26. 14:55
|
frissítve: 2018. június 28. 10:56
Távmeghallgatási rendszert alakítottak ki a Miskolci Törvényszéken. Erről kedden számoltak be a sajtónak. Répássy Árpád, az intézmény elnöke hangsúlyozta, a jogkereső közönségért építik ki a rendszert, ami időt és pénzt is megspórol mindenki számára.

birosag_sajtotaj_180626ml_9.jpg

Fotó: Mocsári László

Az Országos Bírósági Hivatal „Elektronikus megoldás az eltérő földrajzi helyszíneken történő közigazgatási ügyintézés munkaszervezésének és kommunikációjának fejlesztésére (VIKI)” elnevezésű projekt részeként 2015-ben indította útjára azt a programot, melynek keretében 2018 júniusában a Miskolci Törvényszéken négy távmeghallgatásra és tárgyalótermi kép- és hangrögzítésre is alkalmas tárgyalóteremet alakítottak ki.

birosag_sajtotaj_180626ml_1.jpg

Répássy Árpád, a Miskolci Törvényszék elnöke elmondta, a távmeghallgatási rendszer működésének lényege, hogy annak használata során telekommunikációs eszközökkel távollévő személyek meghallgatásra alkalmas helyszíneket, ún. végpontokat kapcsolnak össze. – Ezáltal a bíróság számára a másik végponton történő események láthatóvá és hallhatóvá válnak, megnyílik a tárgyalóteremben jelen nem lévő személy kihallgatásának lehetősége. A kiépített telekommunikációs eszközök használatával az állampolgárok eljárásra fordított terhei csökkenthetők, a távmeghallgatás lehetővé teszi, hogy a bíróság székhelyétől távol lakó tanú a lakóhelyéhez legközelebb eső bíróságon tegyen vallomást. Így például a Sopronban, adott esetben külföldön élő tanúnak nem kell Miskolcra utaznia a kihallgatásra, elegendő a lakóhelyén lévő bíróságon megjelennie és a távmeghallgatási rendszer igénybe vételével a miskolci ügyben kihallgatható. Ezzel az állampolgárok időt és költséget takarítanak meg, az eljárásban való közreműködésük kényelmesebbé válik – mondta Répássy Árpád.

birosag_sajtotaj_180626ml_2.jpg

A sajtótájékoztatón elhangzott az is, az országban még csak Budapesten, Egerben és Miskolcon építették ki a rendszert, de tervezik a megvalósítást mindenhol szeptemberig.

Tasnádi Zoltán bíró mutatta be a rendszert működés közben. – Négy tárgyalóteremben szereltek fel átfogó teremkamerát, monitorokat, mikrofonokat és objektum kamerákat. Ez utóbbival lehetővé válik egy-egy dokumentum bemutatása közelről például egy távoli tárgyalóteremben lévő tanúnak. A kamerák forgathatóak és rá tudnak vele közelíteni a bíróság előtt álló arcára, hogy annak mimikája is jól látható legyen. Ez azért fontos, mert egy jegyzőkönyvben a leírtak nem adják vissza az illető kimondott szavaihoz való hozzáállását – magyarázta Tasnádi Zoltán.

birosag_sajtotaj_180626ml_15.jpg

A 2018. július 1-jén hatályba lépő új büntetőeljárási kódex számos rendelkezése tartalmazza a telekommunikációs eszközök használatának szükségességét. A sértett életkora, az elkövetőhöz fűződő viszonya, de a bűncselekmény jellege is megalapozhatja a felsorolt eszközök alkalmazását a bírósági eljárásban. Különösen a kiskorú sértettek vagy egyéb okból különös bánásmódot vagy védelmet igénylő személyek esetében indokolt, hogy egy külön helyiségben kerüljenek meghallgatásra és ne a vádlott jelenlétben.

birosag_sajtotaj_180626ml_16.jpg

A távmeghallgatást biztosító rendszer használata esetén a büntetés-végrehajtási intézetben tartózkodó személyeket sem kell feltétlenül a bíróságra előállítani. Végül pedig a bíróságon telepített telekommunikációs eszközökkel különféle értekezletek, képzések is hatékonyan bonyolíthatók.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat