Lyukóvölgyben történt valamikor 3-4 évvel ezelőtt: egy frissen szabadult fiatalember látogatott el a helyi közösségi házba, ahol éppen vetőmagot osztottak a családoknak. Gondolta, ha már új életet kezd, akkor belevág a háztáji gazdálkodásba is. Úgy érezte, rendelkezik a növénytermesztéshez szükséges ismeretekkel, nem kért tehát a Katolikus Karitász munkatársainak tanácsaiból – csodálkozva tapasztalta aztán, hogy az elültetett hagymái nem keltek ki.
Kiderült, fejjel lefelé ültette el őket. Tanult a hibájából, őszre pedig, amikor eljött a betakarítás ideje, és látta a munkája gyümölcsét, a gyönyörűen sorjázó sárgarépákat, petrezselymet, burgonyát, elégedetten állapította meg: ez volt az első értelmes dolog, amit végigvitt az életében.
A történet nem kitaláció, az élet szülte, s Árvai Ferenc mesélte el nekünk, rámutatva az Egri Főegyházmegyei Katolikus Karitász „Öngondoskodó háztartások” című programjának legfontosabb célkitűzéseire. Mint az igazgató emlékeztetett, a programot 4 évvel ezelőtt indították el az egyházmegye területén. A program legfontosabb üzenete, hogy az önfenntartó életvitel megteremtésében kell segíteni a leghátrányosabb helyzetben élőket is. Ezzel is motiválni kívánják őket abban, hogy segély helyett tanulással, munkával és öngondoskodással próbáljanak javítani a helyzetükön.
"Négy évvel ezelőtt sokan pesszimistán fogadtak itt minket, azt mondták, ez a program biztosan sikertelenül zárul. Az első felhívásunkra azonban mintegy 100 család jelentkezett, a többségük pedig idén is részt vesz a programban" – adott választ a kétkedőknek Árvai Ferenc.
Mint megtudtuk, a programra jelentkezőkkel egy támogatói szerződést kötnek – ebben a lyukóiak vállalják, hogy megművelik a kertjüket, előkészítik a vetőágyásokat. Ezt a Katolikus Karitász munkatársai tüzetesen megvizsgálják; amennyiben teljesítették vállalásaikat, akkor kapják meg a vetőmagokat a lakosok. Amikor pedig már az első konyhakerti növények kibújtak, szépen zöldellnek, a program második fázisában a vetőburgonyát is megkapják. A legkitartóbbak pedig – a harmadik lépcsőben – paprika- és paradicsompalántákat vehetnek át. Így válik teljessé konyhakertjük.
"Idén összességében hatszáz, csak Lyukóvölgyben mintegy száz család kap vetőmagot. A visszajelzések pozitívak: a családok is elmondták, mekkora öröm számukra, hogy a növénytermesztéssel maguk tudják növelni létbiztonságukat. Elég csak kimenni a gondozott kertjükbe, és már meg is van az ebédhez való. Sőt őszre akár tartalékot is tudnak képezni" – mondta az igazgató.
A hátrányos helyzet javításának sok szereplője van, a karitatív szervezetek mellett az egyház és az önkormányzat is többféle módon próbál nekik segíteni, s igyekeznek az öngondoskodás irányába terelni a családokat. Mint a vetőmagosztásra évről évre visszatérő családok száma is bizonyítja, nem feltétlenül táptalan talajba kerülnek azok az elvetett magok.