2024. május 21. Konstantin
Új, összevont intézet a Miskolci Egyetemen
minap.hu
|
2018. április 03. 10:08
|
frissítve: 2018. április 05. 15:49
Ettől a tanévtől kezdve a korábbi Politikatudományi és Szociológiai Intézetet integráló új Intézet állt fel, új névvel: a Miskolci Egyetem BTK Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete. Szabó-Tóth Kingát, az intézet vezetőjét kérdezzük.

kingakis.jpg

- 2017 szeptemberétől új formában dolgoznak. Elmondaná, hogy milyen ez az új struktúra?

- Ettől a tanévtől kezdve a korábbi Politikatudományi és Szociológiai Intézetet integráló új Intézet állt fel, új névvel: Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete. Az Intézet három fő profilja a szociológia, a politikatudomány és a szociális munka. 3 alapszakot, 3 mesterszakot (ebből egy angol nyelven: Central-European Studies – az országban nálunk fut egyedül két éve), egy felsőoktatási szakképzést, egy posztgraduális képzést (szociális menedzser) viszünk, illetve a szociális munkás képzést Ózdon is elindítottuk kihelyezett képzés formájában, valamint van egy közös szociális munkás képzésünk a Sárospataki Református Teológiai Akadémiával.

 - Mit jelent az új, összevont intézet nevében az alkalmazott jelleg?

- Intézetünk a régi formájában is arra törekedett, hogy a társadalomtudományok eredményeiről, elméleteiről, szemléletmódjáról ne csak beszéljen, hanem azokat művelje a gyakorlatban: folyamatos önreflexióra késztetve ezáltal a közösségeket, a társadalmat. Megmutatjuk, feltárjuk, leírjuk, hogy hogyan állunk, milyen társadalmi (és egyéni) folyamatok és milyen irányban futnak, megmutatjuk, feltárjuk a beavatkozás lehetséges útjait és eszközeit, de nem „atyáskodunk” sem az egyén, sem a közösség, sem a társadalom felett. Megmutatjuk a lehetséges irányokat, de azt, a helyi döntésekben illetékes szereplőknek (ideértve a lakosokat is) kell eldönteni, hogy merre szeretnének tovább haladni. Olyanok vagyunk, mint egy jó szociális munkás – ha lehet ezzel a hasonlattal élni: feltárunk, elemzünk, rámutatunk, facilitálunk, mentorálunk – de azt is mondjuk: Kelj fel és járj! Az utadon neked kell végigmenned, a kanyarokat neked kell bevenned és egy-egy útelágazásnál a döntést, hogy merre tovább, neked kell meghoznod. Egyéni szinten, közösségi szinten és társadalmi szinten is így gondoljuk.

Rengeteg tevékenységet végzünk önként, gratis, ha úgy tetszik pro bono alapon. Egy célunk van és ez a küldetéstudatunkban is szerepel: megszerzett tudásunkat, ismereteinket, tapasztalatainkat a közösségek és egyének szolgálatába, fejlődésük előmozdításába állítani. Mi ezt nagyon komolyan gondoljuk. Az oktatás mellett számtalan projektet viszünk, generálunk és segítünk. Workshop-okat tartunk a szociális plasztikára építve annak érdekében, hogy a résztvevők személyes fejlődését segítsük. Fórumokat tartunk polgármestereknek, a helyi közélet szereplőinek, szakembereknek a jó találkozások érdekében. Tudományos ismeretterjesztő tevékenységet végzünk. Minden héten van egy-egy programunk a városban, a régióban élők számára nyitottan. Annak érdekében, hogy valódi párbeszéd tudjon elindulni, hogy érzékeny társadalmi kérdéseket napirenden tudjunk tartani, hogy ezeket jobban átlássuk és hogy ezekre közös megoldásokat találjunk.

eloadas_tothkinga_170222ml_10.jpg

- Említette az angol nyelvű mesterképzésüket, a régióban is egyedüálló „Central-European Studies”. Megtudhatunk erről többet? Úgy tudom, hogy tíznél több országból vannak hallgatóik.

- Ez egy két éves mesterképzés, a Stipendium Hungaricum ösztöndíjrendszer támogatásával. Két évfolyamon vannak hallgatóink Azerbajdzsántól kezdve, Jordánián át, Törökországig, Mexikóig - Ecuadoron át, Bolíviáig, Lengyelországig, Ukrajnáig. Jellemző, hogy tavaly, amikor a képzést elindítottuk, még csak 4 hallgatónk volt, a mostani, második éven már 14 új elsősünk lett. Közép-Európa sokszínű világával, sokszínű kultúrájával ismerkednek meg a világ számtalan pontjáról érkező sokszínű kultúrával rendelkező hallgatók. Az oktatást igyekszünk a hagyományos módszereken túl a kooperatív pedagógia eszköztárára építeni annak érdekében, hogy minél több kontakt, találkozás legyen egymás kultúrájával, egymás jobb megismerése érdekében. Nagyon felemelő megélni, hogy élhetsz a világ különböző pontjain, élhetsz különböző kultúrában, valójában mindannyiunknak hasonló célja van: boldog, elégedett, szép, tartalmas élet megélése – és önmagunkból a lehető legjobbat, legtöbbet kihozni, a talentumokat nem elfecsérelni – mi ezekben tudjuk kultúrától függetlenül de arra építve a hallgatókat segítni.

- Végezetül mondjon néhány szót a most zajló kutatásokról is.

- Három jelentősebb projektünk van uniós támogatással. Az egyikben a szociális munkás képzésünket duális képzéssé alakítjuk, ami röviden annyit jelent, hogy a hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy nappalisként egy szervezet alkalmazásában állva folyamatos munkatapasztalatokat is szerezzenek, a cégnek pedig arra, hogy a leendő munkavállalóik képzésében részt vállalhassanak.  A másik a társadalmi konfliktusok feltárásával, előrejelzésével és kezelésével foglalkozik hallgatóink, oktatóink bevonásával a régióban – digitális konfliktustérképek készítésével. A harmadik egy közösségfejlesztéssel kapcsolatos projekt, Főnix néven, mely a helyi közösségek, helyi társadalmak megújulását segíti elő – mindkét esetben módszertani füzetek is készülnek az eredmények minél szélesebb körű, gyakorlati hasznosíthatósága érdekében.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat