2024. szeptember 01. Egyed, Egon
Újabb esély a fiatal szakmunkástanulóknak – megalakult a megyei képzési klaszter
Kujan István
|
2015. május 20. 16:08
|
frissítve: 2015. május 21. 14:00
A megye mintegy 4 ezer szakmunkás tanulója már gyakorlati helyeken is elsajátíthatja a szakma fortélyait. Ennek a számnak a bővülését segítheti elő a megyei képzési klaszter is, az abban részt vevő szakmai szervezetek és cégek ugyanis olyan képzési programokat alakítanak ki, amelyekben használható tudást szerezhetnek a jövő munkavállalói.

dualis_kepzes_150520_ja_17.jpg

fotó: Juhász Ákos

Török Dezső a projekt szerdai nyitórendezvényén köszöntőjében rámutatott: felgyorsult, átalakuló világunkban a szakmunkásoknak is folyamatosan képezni kell magukat. Hiszen – folytatta a megyei közgyűlés elnöke – egyrészt időről időre változik az ipar részéről jelentkező munkaerőigény, másrészt egy adott szakmán belül is szükségessé válhat a technológiai fejlődés ismerete, a tudás bővítése. Ezen kihívásokra ad választ a duális képzés bevezetése, és ezt a célt szolgálja a megalakuló megyei képzési klaszter is.

– Gyakran hallani a vállalatvezetőktől, hogy szívesen bővítenének, de sokszor nincs megfelelő mennyiségű és képzettségű munkaerő. Bizonyos ipari szakmákban, például a fémmegmunkálás területén folyamatos munkaerőhiány van. Mások mellett ennek pótlására kínál megoldást a duális képzés, ami hosszú távon segíthet a munkaerőpiac kereslet-kínálat oldalának kiegyensúlyozásában – mondta a megyei közgyűlés elnöke, hozzátéve: a projekt keretében olyan képzések valósulnak meg, amelyekre az abban résztvevő ipari résztvevőknek szükségük van.

„Reményeink szerint a projekt kedvezően befolyásolja majd a megye foglalkoztatási helyzetét, a gazdaság fejlődését” – zárta szavait Török Dezső.

A megyei fejlesztési ügynökség által vezetett konzorcium több mint 300 millió forintos európai uniós támogatást nyert a „Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Képzési Klaszter, avagy gyakorlatorientált ágazati szak- és felnőttképzési együttműködések a megye húzóágazatában” című projekt megvalósítására.

dualis_kepzes_150520_ja_6.jpg

Farkas Zoltánné, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője ismertette, a projektet konzorciumban valósítják meg a Miskolci Egyetem és a BOKIK közreműködésével. A csatlakozó cégekkel a piaci igényeknek teljes mértékben megfelelő duális rendszerű szakképzéssel kívánják javítani a megye gazdasági helyzetét.

– A képzés előnyös a vállalkozásoknak, mert sikerül biztosítani számukra a megfelelő képzettséggel rendelkező munkavállalókat. Jó a dolgozóknak, mert a szükséges tudással felvértezve a korábbiakhoz képest nagyban javul a munkaerőpiaci pozíciójuk, és előrelépés a megyének is, mert sikerül elhárítani a húzóágazatokban fellépő egyik nehézséget – hangsúlyozta a fejlesztési ügynökség ügyvezetője.

dualis_kepzes_150520_ja_10.jpg

A megyében mintegy 7 ezer szakmunkás tanuló van, többségük, körülbelül 4 ezer fiatal már megkapta a tanulói szerződést, vagyis gyakorlati helyen is elsajátíthatja a szakma fortélyait. Mint Bihall Tamás is rámutatott előadásában, a kamara mérései szerint csökkent a lemorzsolódás, a fiatalok elhelyezkedési lehetőségei bővültek, és a munkáltatói elégedettség is javult. A BOKIK elnöke kiemelte, azt várják, hogy a folyamat a duális képzés erősítésével általánossá válik Magyarországon.

Bihall Tamás említést tett arról is, hogy a megyében három városban – nagy valószínűséggel Miskolcon, Ózdon és Szerencsen – szakképző centrumok jönnek létre, amik az operatív irányítást fogják végezni.

– A cél az, hogy operatív és szakmailag jól szervezett legyen ez a menedzsment. A kamara feladata pedig a gyakorlati képzés felügyelete, szervezése, ellenőrzése, tartalomfejlesztése, és az, hogy ezt minőségi szinten támogassuk – fűzte hozzá a BOKIK elnöke.

dualis_kepzes_150520_ja_2.jpg

A konferencián előadást tartott Kovács Cs. Tamás projektmenedzser is, aki a megyei képzési klaszter pályázatot mutatta be.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat