2024. április 30. Katalin, Kitti
Újabb makik érkeztek a „bandához”
minap.hu
|
2014. szeptember 02. 17:07
|
frissítve: 2014. szeptember 02. 17:07
Három gyűrűsfarkú maki érkezett a Miskolci Állatkert és Kultúrparkba, hogy gyarapítsák az állományt, s egy igazi „makicsapat” alakuljon ki. A már öttagú kattacsapat együtt látható – egy öthónapos kölyök is van köztük.

A miskolci Állatkert és Kultúrpark Trópusi házának egyik oldalát a madagaszkári makik foglalják el. Évek óta élnek együtt a gyűrűsfarkú és a fehérhomlokú makik. Előbbi fajból két hím, utóbbiból két nőstény élt eddig társbérletben.

A csapat bővült, az arány ezzel elmozdult, mert az állatkert célja az volt, hogy az egyik fajból szaporodó csapatot alakítson ki – a gyűrűsfarkú makikhoz fajtársak érkeztek tehát. Két nőstény, illetve egyikük öt hónapos kölyke vackolt be a kifutóba.

Az első makik éppen 20 évvel ezelőtt érkeztek meg Miskolcra az akkor újonnan elkészült főemlősházba. Az épületnek az elmúlt két évtizedben mindig is meghatározó lakói voltak a félmajmok: a gyűrűsfarkú makik, a fehérhomlokú makik és a Mayotte-makik.

katta_veresstamas.jpg

Fotó: Veress Tamás

Jelenleg az első két fajt tartják, amelyek az elmúlt években közös kifutón osztoztak. A két gyűrűsfarkú maki hím azonban nemrégiben új társakat kapott, mégpedig saját fajukból. Az új lakók egyike Bécsből érkezett, egy fiatal, alig egyéves nőstény. A Valona nevű állat mellett további kettő érkezett Budapestről: az öt éves Gizi és öt hónapos kölyke, Gubanc.

Az új állatok a kötelező karanténidejüket követően még elkülönítve ismerkedtek meg egymással. Amikor gondozóik úgy látták, hogy a két nőstény és a kölyök már megfelelően összeszokott, akkor következhetett a Trópusi házba való leköltözésük, és a hímekkel való összeismertetésük. Ez is gyorsan és problémamentesen zajlott, így ma már az öttagú gyűrűsfarkú makicsapat együtt tekinthető meg kifutójukban.

A gyűrűsfarkú makik (Lemur catta) Madagaszkár szigetének valószínűleg legismertebb lakói. A kattáknak is nevezett állatok különösen a Madagaszkár című rajzfilm Julien királya révén váltak népszerűvé. Madagaszkár déli és délnyugati területeinek száraz erdőségeiben honosak. Mint Madagaszkár élővilágának gyakorlatilag minden tagját, így a gyűrűsfarkú makikat is veszélyeztetik az erdőirtások, élőhelyük átalakulása, leromlása. Éppen ezért a Természetvédelmi Világszövetség veszélyeztetett státuszúként sorolja be a fajt.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat