2024. július 18. Frigyes
Újra fenyeget a ciánveszély Verespatakon?
hvg.hu
|
2017. október 31. 15:48
|
frissítve: 2017. november 02. 17:42
Zöld utat adtak a románok a természetvédelmi területre tervezett ciántechnológiás bányaberuházásnak.

Elfogadta a román szenátus azt a tervezetet, amivel lehetővé válik a védett természeti területek határainak módosítása, és az azokon belüli bányászat. A tervezetet a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) hat szenátora is aláírta.

Több román civil szervezet úgy értelmezi a törvénymódosítást, mint a verespataki bányanyitást elősegítő törvényt. Ez furcsa lépés az RMDSZ szenátoraitól, mert a Szövetség korábban ellenezte a bányanyitást – írja a kritiq.eu hírére hivatkozva a Greenfo.hu

Az RMDSZ válasza szerint téves az a megközelítés, amely szerint az RMDSZ szenátusi frakciója hozzájárult a Natura 2000 programban szereplő védett területek felszámolásához, hiszen a szenátusban megszavazott törvénytervezet a Natura 2000 program európai kompenzációs rendszerre vonatkozó előírásait erősíti meg az országos jogrendben. Ennek következtében egy négyzetméterrel sem lesz kevesebb a természetvédelmi területek mérete, hiszen az elfogadott jogszabály ezt nem engedi.

cianveszely-hvghu.jpg

Kép forrása: hvg.hu

A módosítás oka az RMDSZ szerint az, hogy Romániában több olyan helyen különítettek el védett területeket, ahol előzőleg jóváhagyták a bányászati kitermelést. Ezzel olyan patthelyzet alakult ki, amely miatt sok településen a helyi lakosok, az önkormányzatok, illetve az állam nem tudja értékesíteni az adott területen fellelhető altalajkincseket. A megszavazott jogszabály lehetőséget ad arra, hogy egy jól érvelt dokumentációval és az országos környezetvédelmi szakhatóság jóváhagyásával feloldják a védett területi státust a védett terület azon részén, ahol 2007. június 29. előtt engedélyezve volt a bányászat, illetve a természetvédelmi területek azon részein, amelyek a települések belterületeit érintik.

A Rosia Montana Gold Corporation vállalat, amely a verespataki bányanyitást tervezték, keresetet nyújtott be a román állam ellen, amelynek első tárgyalását idén szeptember elején tartották volna. A tárgyalástól a román közvélemény  azt várta, hogy az RMGC közli azokat az információkat, hogy melyik politikusokkal milyen egyezségeket kötött, és milyen ígéretek hangzottak el a román állammal folyatott tárgyalásokon. Talán arra is fény derülhet a bírósági tárgyalás során, hogy kiket fizetett le a bányavállalat – írja Kritiq.eu

A DeClick civil szervezet már augusztus végén felhívta a figyelmet arra, hogy a tárgyaláson elhangzó információk egy oldalra állították a román politikai vezetést és a bányavállalatot. A román állam elkerülné a kártérítés kifizetését és a politikusok lebukását, az RMGC pedig a bányanyitás miatt olyan megoldást szeretne, ahol a korrupt politikusok nem buknak le, az állam nem fizet kártérítést, és még a bányát is megnyithatják. Ezért a román szenátus mindent megtesz a verespataki bánya megnyitásáért, ráadásul ahogy azt a hvg.hu korábban megírta, Tudose miniszterelnök a Verespatak UNESCO-védelmére benyújtott pályázat visszavonását tervezi.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat