2024. április 28. Valéria
Van mit tanulnunk az ősemberektől!
theguardian.com
|
2016. május 23. 16:29
|
frissítve: 2016. május 24. 11:50
Bizony nagyot fordult a világ azóta, hogy elődeink több ezer évvel ezelőtt a természet lágy ölét maguk mögött hagyva városokba zsúfolódtak össze. Génjeink azonban nem felejtenek. Az egészségesebb jövőt a múltban kell keresni.

5168.jpg

A város nem természetes környezetünk. Alig három millió évvel ezelőtt, halászó, vadászó, gyűjtögető életmódot folytatva kisebb törzsi társadalmakban éltük mindennapjainkat, friss levegőt lélegezve, tiszta vizet és élelmet fogyasztva. Ma már az emberiség fele városokban él, társadalmi és kulturális berendezkedésünk átalakult, de anatómiailag még mindig ugyanazok vagyunk, akik akkor voltunk ott az őserdők mélyén.

Bármennyire is hangoztatjuk, hogy mi mennyire civilizáltak vagyunk, biológiailag még mindig közelebb állunk kőkorszaki elődeinkhez. Az őskőkori génállományunk miatt, a mai modern urbanizált világ - ami kétségtelenül az első állattartó telepek megjelenésével kezdődött - nem megfelelő számunkra.

Történelmi leletek bizonyítják, hogy amikor a rómaiak 2000 évvel ezelőtt városokba kényszerítették a britonokat, akkor olyan betegségek jelentek meg, mint skorbut, angolkór, köszvény, és számos más mozgás-és légzőszervi nyavalya. (A britonok egy kelta népcsoport voltak, akik a vaskorszaktól kezdve a kora középkorig éltek a mai Nagy-Britannia területén.) Napjainkban pedig a városlakók több mint a felének halálát túlsúlyosság, ér- és keringésrendszeri zavarok, cukorbetegség és daganatos elváltozások okozzák. Figyelemreméltó, hogy az a populáció, ami nem városban él, hanem törzsi közösségekben maradt fenn, (mint például a Pápua Új-Guinea területén élők), szinte nem is ismeri az előbb felsorolt betegségeket.

6000.jpg

Semmi sincs veszve

Amennyiben egészségesebb életmódra vágyunk, nincs más dolgunk, mint visszatekinteni és megnézni hogyan éltek elődeink a kőkorszakban. Őskőkori értelemben azonban nem elég megszabadulni a cukros ételektől, italoktól, és kizárólag csak halat, friss húst, zöldséget és gyümölcsöt zabálnunk, habár kezdésnek nem rossz. A teljes sikerért bizony be kell építeni olyan tevékenységeket is mindennapjainkban melyek őseink mozgás kultúráját idézik: cipekedés, hajolgatás, nyújtózkodás, és persze a fizikai munka. A napi séta nélkülözhetetlen. Legalább munkába vagy iskolába menjünk gyalog, és csak kevés időt töltsünk ülve. Amennyiben ülő munkát végzünk, minden órában álljunk fel legalább öt percre.

Alakítsuk újra természethez való viszonyunkat

Töltsünk több időt állatokkal, kertészkedjünk, vagy sétáljunk parkban, erdőben, mezőn. Ezen tevékenységek nem csak lelkünket ápolják, hanem ez által, a mikroorganizmusokkal is közvetlen kapcsolatba kerülünk, ami immunrendszerünket erősíti.  Graham Rook, mikrobiológus szerint az erős immunrendszer alapja, a minél többféle élőszervezettel való közvetlen kapcsolatban rejlik.

Vadászat és vérszomj

Amennyire könnyű az őskorszak fiziológiai adaptálása a jelenkorba, annyira bonyolult és komplex, az ősmúltban gyökeredző vadászösztön szociopszichológia megértése napjainkban.

3072.jpg

Az angol rendőrség statisztikái szerint legalább 225 bűnbanda tevékenykedik Londonban, ebből mintegy 58 felelős az erőszakos cselekmények két harmadáért. Az utcai bandák tulajdonképpen a kőkorszaki vadászcsoportok stílusjegyeit hordozzák magukon: erős összetartás jellemzi őket egy adott terület felett. Nem véletlen, hogy ezeket az ősi vadászösztönöket felismerve, a sport területén is hasznosítják, hiszen megfelelő kontroll mellett segítik az oktatást, a személyi fejlődést, önfegyelemre nevel, és fokozza az önbecsülést azoknál, akik egyébként az utcán kötnének ki.

Az egyik legsikeresebb ilyen kezdeményezés az Egyesült Államokban 1986-ban indult éjszakai kosárlabda mozgalom, ami azóta már Ausztráliában is elterjedt. Londonban hasonló a Kickz program, valamint az Arsenal-in-the-Community, ami ugyan a foci köré épül, de a cél ugyanaz: fokozni a társadalom összetartó erejét, csökkenteni a fiatal bűnelkövetők és droghasználók számát. Az eredmények magukért beszélnek: három év alatt, 66%-al csökkent a fiatalkorúak által elkövetett bűncselekmények száma.

Urbanista elképzelések az őskor szellemében

Ideális épített környezet csak széleskörű várostervezés eredményeként valósulhat meg. Segítsünk az embereknek, hogy sétáljanak többet! A városok fordítsanak nagyobb figyelmet járdák és gyalogos ösvények, folyó menti sétányok, autómentes övezetek, kerékpárutak kialakítására, a közterületek zöldesítésére! Szükség van nagy parkokra, játszóterekre, ahol aktívan tölthetik el szabadidejüket a városiak.  Az őskőkorszakból örökölt immunrendszerünknek és lelkünknek ugyanis szüksége van ezekre.

Részlet Gustav Milne, a University College London archeológusának előadásából.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat