2024. április 23. Béla
Védekezés a hepatitis ellen - alapos kézmosás
Csörnök Mariann
|
2014. november 14. 12:40
|
frissítve: 2014. november 17. 20:27
A hepatitis A vírus megjelenése mindig ciklikusságot mutat, most éppen a megbetegedések számának növekedését éljük. Az átfertőződések megelőzése érdekében a beteggel érintkezők oltást kapnak. De mindenki rendkívül egyszerűen védekezhet: alaposan kezet kell mosni!

– Érdemes beszélni arról, hogy pontosan mivel állunk szemben, és mi a dolgunk. Különösen azért, mert a megoldás valójában az, ha betartjuk a higiénés szabályokat. Erre pedig érdemes felhívni a lakosság figyelmét – kezdte pénteki sajtótájékoztatóját Demeter Ervin kormánymegbízott.

Amivel szemben állunk, az a hepatitis A vírus, a fertőző májgyulladás kórokozója. Magától gyógyuló betegség, lefolyását nem lehet gyógyszeres kezeléssel gyorsítani, többségében maradványtünetek nélkül gyógyul. Krónikus betegséget nem okoz, ismertette Demeter Ervin.

demeter_asztalos_141114_fkcs_5.jpg

Asztalos Ágnes tisztifőorvos és Demeter Ervin kormánymegbízott  Fotó: F. Kaderják Csilla

A teendők sora két részre osztható – az egyik a lakosság feladata, a másik a szakembereké.

– A beteg székletével üríti a vírust, ami szájon át kerül a szervezetbe. Tehát a megfertőződés elleni legjobb védekezés a kézmosás étkezés előtt, vécéhasználat előtt és után – szögezte le Asztalos Ágnes megyei tisztifőorvos. – A fertőző májgyulladás bejelentendő betegség. Ez alapján a szakemberek kikérdezik a beteget és családját, keresik a fertőzés forrását, és felderítik, kivel volt szoros kontaktusban a lappangási idő alatt.

hepatitis_graf_01.png

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal

Az oltás is a szakmai protokoll szerint történik – a családtagokat beoltják, ha olyan a munkahelyük, eltiltják a felnőttet, ahogy a 6 év alatti gyermeket is a közösségtől. A fertőzött gyerekek közösségét (iskolások esetében az osztályát) is be kell oltani, amiről előzetesen tájékoztatják a szülőket. Egy kötelező és ingyenes oltással sok évre megszerezhető a védettség.

Az ok, amiért egyáltalán most beszélni kell erről, az, hogy országszerte jelentősen megnőtt és még emelkedőben van a fertőzések száma. Ez a szakembereket nem lepte meg, hiszen – ahogy korábban már beszámoltunk róla – a vírus megjelenése mindig is ciklikusságot mutat. Általában 7-10 évente nő meg a fertőzések száma, amikor felnő egy olyan nemzedék, amelyik még nem találkozott vele, tehát nem védett ellene. Ha az oltások és átfertőződések által megnő a védettek száma, a higiénia szabályok fokozott betartásával pedig csökken a terjedés veszélye, akkor a vírus újra visszahúzódik. Ez 2-3 év alatt várható.

hepatitis_graf_02.png

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal

– Az ez év január 1. óta nyilvántartásba került hepatitis A megbetegedések száma országosan 20-30 százalékkal meghaladta az előző év azonos időszakában észleltet. A növekedést már az elmúlt évben is észlelte a népegészségügyi hivatal. A legutóbbi felfelé ívelő ciklus 2001-2003-ban volt, így megjelenés lényegében megfelel a 10 éves ciklusnak – beszélt a számokról Demeter Ervin.

A megyében ez évben 466 megbetegedést észleltek – azonban hozzá kell tenni, hogy 670 ezren élnek Borsod-Abaúj-Zemplénben. A több mint 150 ezres lélekszámú Miskolcon 94 megbetegedést jelentettek eddig.

hepatitis_graf_03.png

Forrás: Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatal

– A betegség nem megye- vagy helyspecifikus – szögezte le a kormánymegbízott. – Természetes, hogy Budapesten, illetve a legnagyobb lélekszámú megyében, nálunk, vagy épp a megyén belül a legsűrűbben lakott Miskolci járásban a legmagasabb a megbetegedések száma. Ugyanakkor Szabolcs-Szatmár-Beregben vagy Hevesben is felívelő szakaszban van a fertőzés. A megyén és a városon belül sem lehet kiemelni egy-egy területet, mindenhonnan érkeznek jelzések.

A szakma már járványként tartja számon azt is, ha két eset között összefüggés mutatható ki, így előfordulnak járványos és sporadikus, elszórt esetek is. A betegek többségét fertőző osztályon kezelik, ám lehetősége van ambuláns kezelésre is, ha otthonában is biztosítható az elkülönítés. Ami mindannyiunk teendője: mivel a vírus emberi érintkezéssel, piszkos kézzel, szennyezett tárgyakkal, szennyezett étellel-itallal terjed, étkezés előtt, vécéhasználat előtt és után folyóvízzel, szappannal alaposan mossunk kezet. De az sem árt, ha vásárlás, közösségi közlekedés után is megtesszük ezt, mielőtt „összefogdosnánk” használati tárgyainkat, és különösen evés előtt – ezzel egyébként más fertőzéseket is elkerülhetünk. Ha pedig valaki a betegség tüneteit észleli magán (lázzal, étvágytalansággal, gyengeséggel és hasi fájdalommal kezdődik), minél hamarabb forduljon orvoshoz.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat