2024. május 19. Ivó, Milán
Vese világnapja
Miskolc TV
|
2015. március 13. 11:00
|
frissítve: 2015. március 14. 11:13
Minden tizedik ember élete során átesik valamilyen vesebetegségen. Az első vese Világnapot 2006-ban a vesebetegségek és azok szövődményeinek csökkentésére hozták létre.
Nem

A program idei témája a  folyadékfogyasztás. Az elegendő mennyiségű víz az egész szervezetre, így a vese működésére is jótékonyan hat.

Papp Mariann igyekszik napi 2 liternél több vizet meginni.

"Ásványvíz és abból is a szénsavmentes, hát most épp egy családi összejövetel lesz, azért van a kosaramban egy kis kóla meg egyéb gyümölcsital is, de azt is mindenféleképpen hígítva isszuk, legalább egy 2-3-szoros hígításra" – mondta.

Változnak a folyadékfogyasztási szokások. Néhány éve a víz vette át a vezető szerepet.  Ízesített és cukros üdítőkből pedig egyre kevesebb fogy. 

"Most februárban 11 ezer palackot adtunk el 1,5 literes flakonokra számítva, hát nyáron ennek a duplája megy el, vagy a háromszorosát is eladjuk" - mondta egy élelmiszer áruház vezetője.

Ma Magyarországon minden tizedik ember érintett valamilyen vesebetegségben. Ahhoz, hogy egy 60-70-80 kilós ember egyensúlyban legyen, legalább 2 liter folyadékot kell fogyasztani, de inkább valamivel többet. Az is szempont, hogy ezt a mennyiségű folyadékot egyenletes elosztásban fogyasszuk, akár este is.

Évi 600 ezer vesebeteg szorul gondozásra, 300 veseátültetés valósul meg és mintegy 6500 ember életben maradását biztosítja a dialízis. Ám van ennél hétköznapibb, többeket érintő betegség is. 100-ból 3 ember élete során legalább egyszer átesik veseköves rohamon.

"Akár 80%-uk is spontán távozik. Ennek ellenére mindig van egy jó néhány százalék, ami nem tud spontán távozni, tehát ezek a kövek sajnos műtétre kerülnek. Az még a jobbik eset, ha ezek időben kerülnek műtétre, de a rosszabbik eset, hogyha a betegnek lezajlott egy veseköves rohama, nem megy orvoshoz és ezt követően valamelyik veséje tönkre is mehet. - hívta fel a figyelmünket Dr. Fehér József Miklós – B.A.Z. Megyei Kórház, urológusa.

A vesebetegségek többsége azonban megelőzhető. Az elhízás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, de a dohányzás és egyes vény nélküli gyógyszerek szedése is növeli a kockázatot. A szakemberek azt ajánlják, a vesebetegségre hajlamos betegek rendszeresen ellenőriztessék vesefunkciójukat.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat