2024. október 19. Nándor
Virágzó népművészet – akár mindennap
Cs. M.
|
2014. november 25. 08:26
|
frissítve: 2014. november 26. 09:20
Viseletkészítők és Molnár-Madarász Melinda divattervező is előadója annak a tanácskozásnak, ami a Virágzó Népművészet című kiállítás megnyitóját követi szombaton. A tárlat pályamunkáinak és a disputának közös felvetése: hogyan lehet autentikusan mai korunkhoz igazítani a népművészetet.

nepmuveszet_kiallitas_131130_fkcs_13.jpg

Bőrmunkák a tavalyi kiállításon - Fotó: F. Kaderják Csilla

Rendkívül nagy érdeklődés övezte a Fügedi Márta Népművészeti Egyesület által idén 11. alkalommal meghirdetett Virágzó Népművészet című pályázatot. A beküldött anyag nemcsak sok, de sokrétű is. 180 tárgyat nevezett be 53 alkotó a határidőig, ez azt jelenti, hogy tavalyhoz képest bőven megduplázódott a pályamunkák száma, tudtuk meg Gergye Zoltántól, az egyesület elnökétől.

A pályázatot az Észak-magyarországi régióban élő és alkotó kézműveseknek hirdetik meg minden évben, és neves zsűri választja ki a kiállításra, díjázásra érdemes munkákat. Az év újdonsága, hogy létrehozták az ifjúsági kategóriát, így külön ismerik el a legjobb 35 év alatti alkotókat, akik egyébként a pályázók mintegy 20 százalékát teszik ki. A szakágak kiegyensúlyozottan képviseltetik magukat a pályázaton.

– Talán fafaragó munka érkezett több, de ez többrétegű szakág, ide tartozik az emlékoszlop, a naiv szobor, a játszótéri elem éppúgy, mint a festet bútor vagy mennyezetkazetta. Van tűzzománc, amivel nagyon régen nem találkoztunk a pályázaton. Jelentős számban képviselteti magát a nemez, az ősi formák éppúgy, mint az eredeti technikával készült, de modernebb jellegű munkák. Ugyanez jellemző a bőrtárgyakra is, a hagyományos, például pásztortermékek mellett küldtek modern feldolgozású tárgyakat is – hozott példákat az elnök, és mindez már átvezet a szombat délutáni tanácskozáshoz.

hagyomanyorzes_a_divatban_140517_ja_29.jpg

Népművészeti ihletéssel, ünnepre és hétköznapra is

Fehér Jánosné viseletkészítő, a népművészet mestere, Viszóczky Ilona etnográfus, Molnár-Madarász Melinda divattervező (Meyke) és Pálfi Anita Katalin viseletkészítő tart előadást arról, hogyan lehet alkalmazni a modern ruhákon a népi motívumokat, varrásokat, formákat. Ez évek óta napirenden lévő kérdés, és napirendjen tartja többek között a Gombold újra! tervezői pályázat is. Nem véletlenül, hiszen a magyar viseletkultúra hagyományos elemei ötvözhetőek a mai divattal – fontos, hogy ez meg is történjen, méghozzá minél autentikusabb módon.

A Virágzó népművészet pályázatra beérkezett míves munkákból november 29-én, délelőtt fél 11 kor nyílik kiállítás a Diósgyőri Kézműves Alkotóházban, és ekkor adják át a pályadíjakat is. Köszöntőt mond, és a kiállítást megnyitja Kovács Anikó, a Nemzeti Művelődési Intézet Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Irodájának vezetője. A kiállítást szakmailag Viszóczky Ilona, a Herman Ottó Múzeum etnográfusa értékeli. A viseletkészítő konferencia délután 1 órakor kezdődik, Viseld mindennap! címmel, ugyancsak az alkotóházban.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat