Szerdán terepbejárással egybekötött sajtótájékoztatót tartottak. Mint elhangzott, az alakulat hivatalosan július 25-től járőrözik a városban, és hajt végre szúrópróbaszerű ellenőrzéseket azokon a helyeken, ahol gyakori az illegális hulladéklerakás.
Pfliegler Péter alpolgármester a rendezvényen kiemelte: jó néhány lépést megtettek már a „zöld város” projekt" keretében, hogy szebbé és élhetőbbé tegyék Miskolcot. – Sok mindent kell még tennünk ezután is annak érdekében, hogy utódainknak jó állapotban tudjuk átadni a bolygónkat – mondta az alpolgármester, kihangsúlyozva a környezettudatosság jelentőségét. Hozzátette, Miskolcon működik Közép-Európa egyik legjobban szervezett, és számos ingyenes szolgáltatást biztosító hulladékszállítási rendszere, a város folyamatosan küzd az illegális hulladéklerakás ellen.
Mint elhangzott, Miskolcon és térségében már 62 településen valósul meg az a szelektív hulladék kezelés, amely mindenki számára lehetővé teszi a sok esetben ingyenes hulladékszállítást, illetve a hulladékudvarok igénybevételét.
A Zöldkommandó létrehozásának célja az illegális hulladéklerakás visszaszorítása, a köztisztasági szabálysértések büntetése. Az új rendészeti egység ellenőrizheti, hogy az ingatlantulajdonosok rendelkeznek-e szemétszállítási szerződéssel, s az illegális lerakók közelében végzett közúti ellenőrzések során azt is, milyen szállítmányuk van az oda tartó járműveknek.
– Elszomorító, hogy még mindig vannak olyan emberek, akik illegálisan helyeznek el hulladékot a város több pontján, vagy akár a Bükkben is. A Zöldkommandóval ez ellen szeretnénk közösen fellépni: a város önkormányzata, önkormányzati rendészete a rendőrséggel és a közszolgáltatásban részt vevő MiReHu Kft. együttműködésével – hangsúlyozta Pfliegler Péter. Kiemelte, a lakosság segítségével, közösen tudnak a leghatékonyabban fellépni az illegális hulladékot elhelyezőkkel szemben.
A (80) 460 046 ingyenesen hívható telefonszámra várják a bejelentéseket azoktól, akik illegális hulladéklerakást látnak, vagy tudomásuk van ilyen tevékenységről. – A bejelentők személyes adatait bizalmasan kezeljük, nem kerül nyilvánosságra, senkinek nem kell attól tartania, hogy a nevét adja a bejelentéséhez, ha illegális szemétlerakást észlel – tette hozzá Kovács László Csaba, a Miskolci Önkormányzati Rendészet igazgatója.
A Zöldkommandó végezhet megfigyelést, rajtaütést, felderítést, az illegálisan lerakott hulladék alapján beazonosíthatja az elkövetőt. Helyszíni bírságot szabhatnak ki guberálás vagy köztisztasági szabálysértés elkövetése esetén - minden esetben a kiszabható legnagyobb összeget alkalmazzák. Kiemelték, hogy az illegális hulladéklerakás a hulladék mértékétől és összetételétől függően akár bűncselekményként is kezelhető, szabadságvesztéssel is büntethető. A súlyosabb esetekben szorgalmazni fogják az elkövetők bíróság elé állítását.
A heti ellenőrzést végző Zöldkommandó járőrei egy rendész-rendőr párosból valamint a hulladékkezelő cég szakemberéből állnak. Utóbbi, tettenérés esetén, a helyszínen szakvéleményt ad a szennyezés mértékéről, így azonnal megtörténhet a cselekmény súlyának megfelelő bírság kiszabása, illetve a feljelentés.
– Az érintett szervezetek egyenként is hatékonyan végzik tevékenységüket, napi szinten, próbálnak tenni a köztisztaság javításáért. Ezzel az összefogással tovább fog javulni a tevékenységük hatékonysága – nyilatkozta Kovács László Csaba, a szankcionálás mellett kiemelve a figyelemfelhívás és a megelőzés jelentőségét is.
A Zöldkommandó munkáját fedett megfigyeléssel, térfigyelő kamerák alkalmazásával, és más módokon is segíti az önkormányzati rendészet.