Kínai delegáció érkezett a hét elején a Művészetek Házába. Kiss Gábor alpolgármester és Bíró Tibor, a Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál igazgatója fogadta őket. Közöttük volt Guo Xiaoguang, a Kínai Népköztársaság kulturális attaséja és Sun Xianghui, a Kínai Filmarchívum igazgatója. Velük jött még Auer János, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának tagja.
A kis csoport először megnézte a kínai filmek plakátjaiból álló kiállítást, ahol tárlatvezetést tartott a távol-keleti filmarchívum igazgatója. A tárlatot a CineFest végéig, vasárnapig nézhetik meg a látogatók a Művészetek Háza Kortárs Galériájában. A tizennyolc plakát 1934-től 2011-ig mutatja be a kínai filmtörténetet.
Aztán a delegáció és a magyar kísérők beültek az Uránia-terembe, ahol megnyitották a tíznapos CineFest Kínai Panoráma című programját.– Az idei fesztivál vendége többek között Kína – mondta Bíró Tibor fesztiváligazgató. – Örülök, hogy olyan ország is fókuszba kerülhet most, ami területileg nagyon távol esik tőlünk, és ahonnan sajnos nagyon kevés film jut el hozzánk, Magyarországra. Reméljük, ez a kezdeményezés népszerűsíti majd a kínai filmeket.
Kiss Gábor alpolgármester mint házigazda beszédében emlékeztetett arra, hogy idén százhúsz éves a filmgyártás. – Az első vonat megérkezése és az ezzel járó első sokk után hamar kiderült, hogy az emberek szeretnek filmet nézni. Ez pedig fontos eszköz egy kultúra megismerésére. A gyorsan fejlődő kínai gazdaságról úgyis sokat tudunk, hiszen nincs olyan nap, hogy ne hallanánk valamit róla a híradásokból.
„Jó estét kívánok!”, „A gulyás nagyon jó.” és „Köszönöm szépen.” – kezdte magyarul a kínai kulturális attasé. Ezután arról is beszélt, hogy reméli, a magyar közönség nemcsak a filmeket, hanem Kína mindennapjait is megismerheti majd filmművészetük által. – A film olyan, mint egy ablak. Mi ki akarjuk nyitni ezt. Más a kínai és más az európai filmkultúra. Mindegy, milyen különbség van a kettő között, az ember ugyanarra a szépségre kíváncsi.
Tervezik, hogy újabb és újabb filmeket hoznak majd Magyarországra. Sun Xianghui, a filmarchívum igazgatója két magyar filmes nevét is megemlítette beszédében: Szabó István rendező a kínai filmkészítésre is hatással volt, és Balázs Béla könyvéből még ma is tanítanak Kínában. Ezek után elmondta, hogy a kínai filmipar idén száztíz éves. – Az utóbbi években nagyon gyorsan fejlődött. Ebben az évben csak augusztusig hatszáz filmet gyártottak, amire egymilliárd néző volt kíváncsi.
A CineFestet már tizenkettedik alkalommal rendezték meg, a kínai filmes szakma most először vesz részt ezen, de mint Auer János elmondta, a két ország között nem ez az első ilyen alkalom. Több vetítés és fórum megszervezésében ugyanis már partner volt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság. A Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon nyolc kínai alkotást is láthatnak a mozilátogatók.