„A Herman Ottó Múzeum Képtárának múzeumpedagógiai fejlesztése” című pályázaton – 100 százalékos támogatási intenzitás mellett – több mint 27 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Herman Ottó Múzeum az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és a hazai központi költségvetési előirányzatból. A megnyert összegből elkészült a múzeumpedagógiai terem fejlesztése és a műtárgymásolatok is.
A projekt keretében a Herman Ottó Múzeum Képtárához tartozóan két virtuális pontot alakítottak ki, valamint fejlesztettek egy oktatói teret is. A fejlesztés hozzájárul az egész életen át tartó tanulás megvalósulásához: az oktató tér egyrészt múzeumpedagógiai foglalkoztató-teremként, másrészt – igény szerint – előadóteremként működik. Az átalakításokkal alkalmassá vált arra, hogy párhuzamosan mindkét szerepet betöltse, és mindig az adott rendezvény igényeihez igazodjék. Hosszú távú célja, hogy a múzeum közösségi szerepét erősítése, valamint a formális, a nem formális és informális tanulás helyszíneként hatékonyan működjön, bekapcsolódva az oktatás rendszerébe. A projekt közvetlen célcsoportja a megye oktatási és nevelési intézményeinek tanulói és pedagógusai, valamint a megyében működő múzeumok és kiállítóterek munkatársai.
A projekt hosszú távú eredménye a kulturális identitástudat erősítése, valamint a kultúra és az oktatás együttműködése. Az oktatói tér informatikai fejlesztése a digitális és informatikai eszközök beszerzéséből, valamint a másolatok a Herman Ottó Múzeum az idei Múzeumok Éjszakájának „Kézzel látott múzeum” című programján kerültek először szélesebb körben használatba.
A műtárgymásolatokat a „Múzeumok és levéltárak iskolabarát fejlesztése és oktatási-képzési szerepének infrastrukturális erősítése, A Herman Ottó Múzeum Képtárának múzeumpedagógiai fejlesztése” című pályázat keretében szerezték be.
A Herman Ottó Múzeumnak a műtárgymásolatok elkészíttetésével az volt a célja, hogy minél hatékonyabb módon biztosítson hozzáférést a speciális igényű látogatók részére a szellemi és tárgyi kulturális értékekhez, tapintható példákat adva az intézmény gyűjtési területeiből. A műtárgymásolatokat a Látás-Mód Alapítvány, valamint a Vakok és Gyengénlátók Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Egyesületének munkatársai tesztelték.