2024. október 06. Brúnó, Renáta
Holokauszt emlékév – kulturális örökség a könyvtárban
minap.hu
|
2014. október 15. 19:23
|
frissítve: 2014. október 21. 22:04
A zsidó kultúra rituális tárgyaiból, héber nyelvű dokumentumokból és a holokauszthoz kapcsolódó helytörténeti forrásokból nyílt kiállítás szerdán a megyei könyvtárban. Az év végéig megtekinthető tárlatot a Wiesenthal-díjas Barna István állította össze.

Levelezőlapok a munkaszolgálatos táborból, menóra, mécses és más rituális tárgyak, valamint zsinagógák fotói és a zsidósághoz, a holokauszthoz kötődő kiadványok – mindezek részét képezik annak a kiállításnak, ami a megye zsidóságának kulturális örökségét mutatja be a Holokauszt emlékév kapcsán.

holokauszt_kiallitas_141015_ja_2.jpg

Fotó: Juhász Á.

A tárlatot a Wiesenthal-díjas, nyugalmazott gimnáziumi igazgatóhelyettes, Barna István nyitotta meg. A gyűjteményt is ő állította össze a Miskolci Zsidó Múzeum, a megyei könyvtár, a Földes Ferenc Gimnázium és saját gyűjteménye anyagából. Kiállították ugyanakkor azt a miskolci középiskolások által készített, Tóra-tekercs formát is, ami a Miskolcról elhurcolt mártírok neveit tartalmazza.

Barna István szervező a megnyitó alkalmával elmondta, korábban szerveztek már hasonló jellegű tárlat a városban, de az kamarakiállítás volt a Földes Ferenc Gimnáziumban. Hozzátette, céljuk, hogy a zsidóság rituális tárgyait megismerje a közönség, ugyanakkor a holokausztot, az azzal kapcsolatos anyagaikat is bemutatják. „A holokauszt érzelmi úton való megközelítése, ez volt a cél”, hangsúlyozta a szervező.

holokauszt_kiallitas_141015_ja_1.jpg

A kiállítás megnyitását megelőzően tudományos konferenciát is rendeztek a megyei könyvtárban, ami a megye és Miskolc zsidóságának kulturális örökségét történeti és irodalmi szemszögből vizsgálta. A konferencián előadást hallhattak az érdeklődők a miskolci zsidó élet XVIII-XIX. századi helyszíneiről, a jogtörténész szemével pillanthattak be a német megszállást követő időszak eseményeibe, de a Kádár-korszak emlékezetpolitikáját is megismerhették az érdeklődők.

A konferenciát elsősorban a Miskolci Egyetem kutatóinak előadásaira építették. Különlegessége volt a szerdai programnak, hogy ekkor mutatták be Csorba Piroska Szabó Lőrinc-díjas költő, író új, a helyi zsidósággal kapcsolatos történetekre, legendákra épülő elbeszéléskötetét is.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat