2024. november 08. Zsombor
Addig jár a korsó... – vérbő komédia a Kamarában
Csörnök Mariann
|
2014. október 17. 09:53
|
frissítve: 2014. október 19. 20:15
Egy tragikus sorsú szerző komédiája arról, ami több mint kétszáz éve mindig aktuális. Hogyan próbál meg valaki minden hatalmi és hatalmában nem álló eszközt felhasználni ahhoz, hogy elfedje bűnét? Ez Az eltört korsó, a Miskolci Nemzeti Színház szombati premierje, ami több meglepetést is tartogat – például taláros nézőket.

Eltörik egy korsó – bármilyen értékes darab is, valójában egy apróság. Ha azonban a vétkes egyszerre bíró is, és még ráadásul ellenőrt is kap maga fölé, az már olyan helyzet, amit érdemes kibontani. Igazi komédia! Vagy tragédia.

szinhaz_sajttaj_141015_fkcs_5.jpg

Szőcs Artur rendező arcán is látszik: ez egy igazi komédia     Fotó: F. Kaderják Csilla

– Komédia – szögezi le Szőcs Artur rendező. – Ez az előadás az lesz, nevetni lehetni majd rajta.

De először is a szerzőről és a darabról, érdemes.

– Heinrich von Kleist tragikus sorsú, szenzációs szerző volt. Tragikus sorsú, mert szerelmével együtt öngyilkos lett, és azért is, mert életében egyetlen darabját mutatták be: Az eltört korsót. Méghozzá nem is akárhogy, hiszen Goethe rendezte meg Weimarban. Nem véletlen azonban, hogy Kleist reneszánszát éli. Ebben a darabban is fantasztikus a dramaturgia, ahogy kibomlik a történet, és kiderül, ki törte el a korsót. Csodálatos figurák, igazi hús-vér emberek szerepelnek benne remek jelenetekben – mondta a rendező.

Ennek nem mond ellent a főszerepet, Ádám bírót játszó Gáspár Tibor sem, azonban vannak más szempontjai is.

– Ahogy a cserép eltörik, kibomlik a világ. Sorban jönnek az apróságok, amik alakítják a történetet, és amiket hitelesen sorba rakni emberpróbáló feladat. Komédia, amiben nem viccelődünk, hanem egy hiteles emberi történetet, egy emberi drámát játsszunk el.

korso_belso.jpg

Ádám bíró szerepében Gáspár Tibor    Fotó: MTI

Amit humorossá tesz a szerző – és a főszereplő, aki az igazságot elfedni kívánó sajátos ámokfutásával a kezében lévő hatalmi eszközöket, finoman szólva, nem mindig az eredendő igazságot képviselve használja. Másképp mondva: mindenáron megpróbálja megúszni a helyzetet, amibe került…

– A darab születésekor nem volt esküdtszék egy falusi bíróságon, most azonban hozzátartozik a tárgyalásról alkotott képünkhöz. Nálunk az esküdtszéket a nézők alkotják! Nem mindenki, hanem azok, akik talárjegyet váltanak. Ez a jegy olcsóbb a nézőtérinél, és azzal jár, hogy kapnak egy talárt, és közvetlen közelből, fentről, a színpadról nézhetik végig az előadást. Nem éri őket semmi „inzultus”, nem kell játszani, reagálni. Csak azzal, hogy ott ülnek talárban, és nézik a többieket, sajátos feszültséget keltenek a színpadon – mondta a különleges konstrukcióról a rendező.

Az előadás tartogat más meglepetést is, például hogy mindössze két kelléket – egy parókát és az eltört korsót – használnak. Nagy segítséget nyújtott a színészeknek ebben a helyzetben a két tervező, Boros Lőrinc (díszlet) és Kovács Andrea (jelmez), emelte ki a rendező. A színház művészei mellett – Simon Zoltán, Gáspár Tibor, Kokics Péter, Györgyi Anna, Czakó Julianna, Szegedi Dezső, Rusznák András, Máhr Ági, Simonfi Adrienn, Kerekes Valéria – egy miskolci gimnazista, Dávid Kamilla is megjelenik a színpadon.

Az eltört korsó premierjét október 18-án, este 7 órától tartják a Kamaraszínházban.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat