2024. október 06. Brúnó, Renáta
Élete példa, haláláról megemlékezünk
minap.hu
|
2014. október 22. 22:04
|
frissítve: 2014. október 26. 16:38
Oláh Miklós Tárkányi utcai emléktáblája tavaly bekerül az 1956-os forradalom miskolci emlékhelyei közé. A Nyilas Misi Alapítvány által szervezett ünnepi megemlékezés szerdán ott kezdődött koszorúzással, majd műsorral folytatódott.

A 21 évesen, ártatlanul kivégzett miskolci fiú a forradalom egyik legfiatalabb mártírja volt. 1957 első napjaiban vitték el szülei házából – amelyen most már tábla őrzi az emlékét –, majd alig pár hónap múlva kivégezték a Fazekas utcai börtönben.

olah_miklos_kosz_141022_fkcs_4.jpg

Fotó: F. K. Cs.

Története hűen tükrözi a forradalmi napok és a leverést követő megtorlás működését is. Oláh Miklós nemzetőrnek állt, október 27-én társaival együtt megakadályozta, hogy a tömeg megverjen egy ávósnak tartott férfit. December 10-én részt vett a Tizeshonvéd utcai laktanya előtt tartott békés tüntetésen. Tárgyalni akartak Oprendek Sándor parancsnokkal, de fegyverrel kiszorították őket az udvarról. És ekkor eldördült egy lövés, ami halálosan megsebesítette az őrnagyot.

olah_miklos_kosz_141022_fkcs_10.jpg

Oláh Miklósnál és egy társánál pisztoly volt, de ők – elmondásuk szerint – a levegőbe lőttek. A vizsgálat nem terjedt ki arra, hogy volt-e másnál is pisztoly. Oláh Miklóst letartóztatták, elítélték, majd 1957. április 12-én kivégezték. Mindenki, aki ismerte, tudta, hogy ártatlan, hősnek tartották. A rendszerváltás után rehabilitálták, az ítéletet semmissé tették.

olah_miklos_kosz_141022_fkcs_7.jpg

Még az elmúlt év végén megjelent róla egy könyv, Felvirrad még Magyarországra! címmel – ezek voltak Oláh Miklós utolsó szavai. Ennek a kötetnek nagy része az a visszaemlékezés, amit Oláh Miklós édesanyja írt fia halála után. Emellett olyan információkat is tartalmaz, amelyek különösen a diákok számára lehetnek hasznosak, hogy többet, igazabbat tudjanak ’56-ról. A kötet szerkesztője, Jeney Edit a szerdai koszorúzáson is külön szólt az iskolás korosztályhoz, mondván, Oláh Miklós áldozatáról, halálról megemlékezünk, élete pedig példa lehet a mai fiatalok számra is.

A koszorúzás után zenés-irodalmi történelemóra következett, melyen fellépett a Historica Együttes.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat