A szenvedélyes könyvgyűjtőkkel Kégl Ildikó író, publicista beszélgetett. A meghívottakról csakhamar kiderült, hogy nem csupán gyűjtögetik, hanem olvassák is a birtokukba került könyvritkaságokat. Gecse Attila református lelkész, Buday Barnabás evangélikus esperes, valamint Sike Gábor az Európa Rádió főszerkesztője úgy nyilatkoztak, hogy az elmúlt esztendőkben az egyházi tematikájú könyvek, kódexek területén valóságos kincsek kerültek elő.
Olyan ritkaságok jelentek meg az antikváriumok kínálataiban, amelyek az államszocializmus ideje alatt tiltólistán voltak, s komoly következményekkel számolhattak azok, akiknél hasonlókra akadtak. Zólyomi Péter politológus, antikvárius hangsúlyozta, nagyon fontos elkülönítenünk a használt könyv fogalmát az antikvár könyvtől. - Antikvár könyvként a szakma idehaza jellemzően az 1945 előtti könyveket érti, s nyilvánvalóan a valódi ritkaságokat ezen kiadványok képezik - hangsúlyozta.
Kégl Ildikó író, publicista végezetül arra figyelmeztetett, hogy "a hagyományos könyvek - mint kulturalis javak - műveltségünk, magyar kultúránk alappillérei. Ezért azoknak ott kell sorakozniuk a könyvespolcokon, ha kiművelt emberfőket szeretnénk nevelni utódainkból". "Hozzátette, az e-booktól sem kell félni, alternatívaként jelenjen meg a modern olvasási szokások között ez a típusú olvasási forma is. Csupán arra vigyázzunk a nagy innováció közepette, hogy gyerekeink nehogy elfelejtsék, mekkora élményt jelent kézbe venni egy igazi könyvet.
A könyvolvasást, valamint a gyűjtést népszerűsítő kerekasztal-beszélgetést tavaly rendezték meg először azzal a nem titkolt céllal, hogy a helyi közélet szereplői személyes történeteikkel, elbeszéléseikkel csináljanak kedvet az olvasáshoz.