2024. október 06. Brúnó, Renáta
Hazatér az acélgyártás Miskolcra – hazánk harmadik legnagyobb acélműve épül meg
Kujan István
|
2015. április 23. 16:19
|
frissítve: 2017. november 19. 18:58
Mintegy 18-20 milliárd forintos költségvetésből valósul meg a DIGÉP miniacélmű-projekt. Ezzel összességében ezer embernek tudnak majd munkát adni. Az építkezés vége és a technológia üzembe állítása 2017-re várható. Csütörtökön időkapszulát helyeztek el az átalakítás előtt álló csarnokban.
Nem

Ács András, a Miskolc Steel Mills projektigazgatója elmondta, a beruházás teljes költsége 60 millió euró – átszámítva mintegy 18-20 milliárd forint – lesz. Ezt 60 százalékban az Exim bank finanszírozza – közel 35 millió euróval –, a maradék részt Aksam Barakat, a beruházás fő műszaki és stratégiai megálmodója biztosítja elsősorban, de szeretnének igénybe venni más, munkahelyteremtéssel kapcsolatos támogatásokat is.

miniacelmu_150423_fkcs_2.jpg

Az acélmű berendezéseit az olasz Danieli, míg a hozzá kapcsolódó hengermű-technológiát a török Germaksan szállítja majd.

– Az olasz cég révén világszínvonalú technológiát tudunk meghonosítani Magyarországon – emelte ki Ács András. Kifejtette, a technológia lényege, hogy olyan intakt technológiai folyamatok kapcsolódnak egymáshoz, amik kis helyen, nagy energiahatékonysággal és csekély belső logisztikával valósulnak meg, így biztosított a termelékenység és a versenyképesség a világpiacon.

acelmu_140328_ja_493.jpg

Megtudhattuk azt is, hogy az ünnepségnek helyt adó csarnokban állítják fel a hengersort, a ma még parkolóként funkcionáló területen pedig egy kétezer négyzetméter alapterületű metallurgiai csarnokot húznak fel.

– Közvetlenül több mint 300 főt foglalkoztatunk majd, az acélmű kiszolgálásához pedig körülbelül további 5-600 főre lesz szükség. Így mintegy ezer főt tudunk majd foglalkoztatni – emelte ki a projektigazgató. Ács András elmondta, az építkezést jövő héten kezdik meg, és 2 évük van arra, hogy ezzel végezzenek, és a teljes technológiát is üzembe helyezzék.

Az ünnepségen részt vett a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára is. Szabó László örömét fejezte ki, hogy Diósgyőrben újraindul az acélgyártás. Kiemelte, a projekt további beruházásokat – autóipari vállalkozásokat és más innovatív vállalkozásokat – fog Miskolcra vonzani.

miniacelmu_150423_fkcs_17.jpg

– Ez egy öngerjesztő folyamat, aminek lendületet kell adni. Ezért is örülök, hogy a városvezetésben megvan ez a lendület, a miskolciakban pedig az a tudás, amire lehet alapozni – mondta a parlamenti államtitkár, aki reményét fejezte ki, hogy a mostani csupán az első lépés volt, és hamarosan újabb beruházások követhetik.

Szabó László felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarország harmadik legnagyobb acélműve épül meg Miskolcon, ahol éves szinten mintegy 320 ezer tonna acélt és 200 ezer tonna hengerelt acélterméket fognak gyártani. Hozzátette, a világ legfejlettebb technológiája a több százéves múltra visszatekintő magyar hagyománnyal, szaktudással és kreativitással kiegészülve óriási lehetőség Miskolc és környéke számára. A fejlesztés ugyanakkor egybevág a magyar kormány célkitűzésével, az iparosítással is.

– Sokszorozzuk meg ezt a befektetést! – zárta szavait a parlamenti államtitkár, aki sok sikert kívánt a projekthez.

miniacelmu_150423_fkcs_11.jpg

– Hazatér az egykori acélvárosba, Diósgyőrbe az acélgyártás reménye, ami sok száz miskolci számára ígér új munkahelyeket – ezt már Kiss János mondta. Az alpolgármester emlékeztetett: az elmúlt 4 év egyébként is az ipar fellendüléséről szólt Miskolcon, 3 ezer új munkahely jött létre. A héten pedig megállapodás született Magyarország kormányával arról, hogy mintegy 150 milliárd forintból autópályát építenek Miskolc és Kassa között, valamint ezer hektáron új iparterületet hoznak létre a borsodi megyeszékhelyen.

– Ezek a beruházások teljesen új dimenziókat nyitnak meg a városban. Az új fejlesztési pályát pedig új iparpolitikával kell megtámogatni: az a cél, hogy a város ne pusztán tömegtermelésre és összeszerelésre koncentráló ipari vállalatokat tudjon befogadni és megtartani, hanem Miskolc kiemelt kutatási és innovációs központ legyen, és a szakképzésre építve high-tech minőségi beruházásokat is magához tudjon vonzani – emelte ki az alpolgármester, hozzátéve: hamarosan kiválasztják a helyét és a fejlesztését is megkezdik egy kutatási központnak. Ezzel párhuzamosan a szakképzést is rugalmasan, a helyi vállalatok igényei szerint fogják tematizálni.

– Az új iparpolitika ugyanakkor a miskolciak érdekeivel is találkozik, hiszen az innovatív vállalatok nagyobb jövedelmezőséget és így magasabb munkabéreket tudnak biztosítani – hangsúlyozta az alpolgármester.

miniacelmu_150423_fkcs_14.jpg

Urbán Zoltán, az Exim bank vezérigazgatója kiemelte, minden olyan projektet támogatnak, ami az ipari termelést segíti.

– Küldetésünk, hogy külgazdasági ösztönző eszközként támogassuk a hazai exportáló vállalkozásokat, elősegítve a munkahelyek megőrzését, a foglalkoztatás növekedését és a magyar exportkapacitások bővülését – mondta Urbán Zoltán, aki a projektről szólva kiemelte: bíznak abban, hogy a diósgyőri miniacélmű-beruházás révén a térségben a hagyományos kohászati tevékenység ismét jelentős gazdasági eredményeket fog elérni.

miniacelmu_150423_fkcs_27.jpg

Az ünnepségen elhangzott, hogy az acélmű termékstruktúrája döntően minőségi ötvözött termékből áll majd, elsősorban az autó-, járműipari, olaj-, illetve gázipari, minőségi gépipari alkatrészgyártók, valamint beszállítók számára fog alapanyagot termelni. Évi mintegy 120-150 ezer tonna importot válthatnak ki a termeléssel.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat