2024. május 05. Györgyi
Bíróságon a miskolci nyomortelepek ügye
minap.hu
|
2016. június 01. 18:25
|
frissítve: 2016. június 02. 18:41
Két éve kezdődött és azóta is tart a nyomortelep felszámolás. A programot és a kilakoltatásokat több jogvédő szervezet is megtámadta, de az önkormányzat szerint minden esetben a jogszabályoknak megfelelően jártak el. A lepusztult telepek megszüntetése folytatódik.

szamozott_utcak_150305_ja_19.jpg

Áldatlan állapotok a számozott utcákban - fotó: Juhász Ákos

Megkezdődött a jogvédők Miskolc ellen indított pere a bíróságon. A személyiségjogi pert a Társaság a Szabadságjogokért valamint a Másság Alapítvány Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda indította. Szerintük a város az utóbbi években nyíltan cigányellenes politikát folytat, és különböző ellenőrzésekkel zaklatja a szegénytelepek lakóit.

targyalas_160601_fkcs_5.jpg

Per indítottak a jogvédők Miskolc ellen - fotó: F. Kaderják Csilla

A felperesek az önkormányzatot, a városházát és a rendészetet is beperelték, mert szerintük 2011 és 2013 március között megsértették az egyenlő bánásmódról szóló törvényt. A szervezetek a jogsértések megállapítását és többmilliós bírság kiszabását kérték. Az első tárgyalási napon a bíró a kereset hiánypótlására szólította fel a felpereseket, akiknek erre 30 napjuk van.

„Kereseti kérelmenként pontosan mely miskolci területeket érintett az alperesek összevont hatósági ellenőrzése, illetve az a zaklató magatartás mely területeket, és az ott milyen tulajdonságokkal rendelkező embereket érintette, mert ezt hiányolja a bíróság a tényállási részből.”  - közölte Hajkó Zsolt, a Miskolci Törvényszék bírói tanácsának elnöke.

Nem
Így néz ki egy kiürített lakás a Számozott utcában

Az elmúlt évtizedekben Miskolcon több nyomortelep alakult ki.  Két éve döntött úgy a közgyűlés, hogy el kell kezdeni a lepusztult telepek felszámolását.

A városlakók egyre inkább és egyre több visszajelzést adtak azzal kapcsolatban, hogy itt valamit tenni kellene” - mondta Soós Attila, a Fidesz-KDNP szóvivője.

ellenorzes_almos_u_130226_ja_18.jpg

Ellenőrzés az Álmos utcai telepen 2013 -ban - fotó: Juhász Ákos

A 38 lakásos Álmos utcai volt az első, ami eltűnt a város térképéről. A lepusztult telepek környékén élők örültek, hogy történik végre valami.

„Nemcsak én, hanem a környék lakói, a Temesvári úttól kezdve a Huszár utcáig mindenki nagyon örül ennek az állapotnak.„- mondta közvetlenül a telep szanálása után Nyakó József, miskolci lakos.

A következő közgyűlésen viszont már arról beszélt a város polgármestere, hogy lejárató sajtóhadjárat indult, ezért úgy döntöttek, hogy aláírásgyűjtésbe kezdenek, hogy lássák, mit gondolnak a miskolciak a programról. Egy hónap alatt 35 ezren álltak a nyomortelep felszámolás mellé.

kriza_sajttaj_150611_fkcs_8.jpg

35 ezer miskolci aláírása az egy döntő érv amellett, hogy ezt a munkát folytassuk. Nem kérdés, hogy folytatni kell.„ - mondta Kriza Ákos, polgármester.

 A nyomortelepek megszüntetése tovább folytatódott. Például a Martin-kertvárosban és a Béketelepen is. Itt egy nyolclakásos házat bontottak el. Az itt lakók közül többen elfogadták az ingatlankezelőtől a felajánlott, jobb komfort fokozatú lakást. Az önkormányzat ugyanis azoknak a határozatlan időre szóló bérleti szerződéssel rendelkezőknek, akik fizették a lakbért és tisztán tartották a környezetüket, új lakást biztosított. 

beke_szallo_bontas_140929_ja_25.jpg

Béke szálló bontása - fotó: Juhász Ákos

A telep felszámolási program ellen nemcsak a Roma Nemzetiségi Önkormányzat, hanem több jogvédő szervezet is tiltakozott. Az Amnesty International tiltakozó akciót indított még tavaly. Az Egyenlő Bánásmód Hatóság pedig a számozott utcákban vizsgálódott. Szerintük a telep felszámolási program az ott élőket hátrányosan különböztette meg. 

Loading Video...
Nem
Roma demonstráció a számozott utcáknál

A jogvédők a hatósági ellenőrzéseket is kifogásolták. Szerintük ezzel az önkormányzatnak a megfélemlítés a célja. Az ellenőrzött területeken lakók viszont ezt nem így gondolják.

Azóta úgy ahogy, de rendeződnek itt a dolgok, ugye az önkormányzati lakásokat ahonnan kiköltöztek, lebontják, eltúrják, ezért most már jobb a helyzet." - mondja Szabó Istvánné.

rendeszet_ellenorzes_babonyiberc_160217_ja_11.jpg

Rendészeti ellenőrzés a Bábonyi-bércen - fotó: Juhász Ákos

A telepfelszámolással kapcsolatban is más a véleményük a környéken élőknek.

A lepusztult telepek felszámolása most is tart. Nemrég például Martin-kertvárosban bontottak el egy rossz állapotú, szemetes ingatlant.  Egy hónapja pedig arról számolt be Kiss János alpolgármester, hogy a számozott utcák bontása folytatódik és mindent a jogszabályoknak megfelelően végeznek el.

Nem

Olvasnivaló

Ajánlat